موارد استفاده از چمن مصنوعی

محوطه سازی با چمن مصنوعی

محوطه سازی با چمن مصنوعی

محوطه سازی با چمن مصنوعی در عصری که با کمبود آب مواجه  هستیم، بسیار پرکاربرد و مقرون به صرفه است.در عین حال که صرفه اقتصادی دارد برای زیبایی هر نوع محوطه‌ای اعم از ویلا و آپارتمان و دیگر موارد گزینه مناسبی است.

اما در زمینه این نوع محوطه سازی بد نیست اطلاعات کاملی داشته باشیم تا بهتر بتوانیم برای استفاده از آن تصمیم بگیریم.

  • چمن مصنوعی چیست
  • انواع کاربرد چمن مصنوعی در محوطه سازی
  • فواید محوطه سازی با چمن مصنوعی
  • مزایا چمن در محوطه سازی
  • روش‌های مراقبت و نظافت از چمن مصنوعی در محوطه‌های متنوع

چمن مصنوعی چیست

چمن مصنوعی در واقع نوعی فرش از الیاف مصنوعی با جنس‌های متفاوت پلی اتیلن و پلی پروپیلن یا نایلون است.این نوع چمن مقاومت بسیار بالایی دارد و با توجه به ترکیباتی که دارد کمتر تحت تاثیر محیط، آلودگی‌های محیطی و تغییرات اقلیمی قرار می‌گیرد.

به تناسب همین کیفیت و مقاومت کمتر دچار پوسیدگی و از هم گسیختگی می‌شود .محدوده طول عمر چمن منصوعی بین 5 تا 15 سال بسته به ترکیبات سازنده متغیر است.

برای همین محوطه سازی با چمن مصنوعی در هر نوع اقلیم آب و هوایی و مکانی قابل انجام است و محدودیت خاصی ندارد.

انواع کاربرد چمن مصنوعی در محوطه سازی

انواع کاربرد چمن مصنوعی در محوطه سازی

تا همین یکی دو دهه پیش بیشترین استفاده از چمن مصنوعی در ورزشگاه‌ها و میادین ورزشی بود.کم‌کم به دلیل شکل‌گیری تغییرات زیستی – محیطی و کاهش آب آشامیدنی  به این فکر افتاده‌اند که به جای چمن طبیعی از چمن منصوعی استفاده کنند.

این چمن در ابتدا مشکلاتی داشت که به مرور زمان تغییراتی را متحمل شد و اکنون در بهترین کیفیت ممکن در بازار عرضه می‌شود.

حال نه تنها در ورزشگاه‌ها بلکه در آپارتمان‌ها، ویلاها، پوشش اطراف استخر، حیاط، به عنوان چمن مصنوعی تزئینی و دیوار پوش محوطه استفاده می‌شود.

در این بخش از مقاله قصد داریم به انواع کاربرد چمن مصنوعی در محوطه سازی اشاره کنیم.

محوطه سازی ویلا با چمن مصنوعی

ویلا از مکان‌های تفریحی و گردشی است که معمولا برای یک دورهمی یا یک جشن بزرگ مثل تولد یا عروسی استفاده می‌شود.

چمن مصنوعی بین موزاییک
چمن بین موزاییک

بنابراین کیفیت و فضاسازی محوطه ویلا امر بسیار مهمی است این محوطه سازی با متریال متفاوتی می‌تواند انجام شود.یکی از این متریال‌ها چمن مصنوعی است.

محوطه سازی با چمن مصنوعی یک طراحی شیک و یک دید زیبا را به مخاطب ارائه می‌دهد.

و اگر به درستی پیاده شود در کنار سایر تجهیزات استفاده شده مثل آب‌نما، سنگ‌های تزیینی و میز و صندلی‌ها منظره شگف‌انگیزی را ایجاد خواهد کرد.

محوطه سازی روف گاردن با چمن مصنوعی

محوطه سازی پشت بام در این دوره که با کاهش فضا مواجه هستیم یک امر ضروری است.پشت بام که در گذشته بیشتر برای خشک کردن لبا‌س‌ها یا قرار دادن کولر و دیش ماهواره استفاده می‌شد به راحتی با یک محوطه سازی می‌توان از آن استفاده‌های جذابی کرد.

برای همین منظور می‌توان از طریق محوطه سازی با چمن مصنوعی روف گاردن را به همراه سایر وسایل تزیینی دیدنی و مفرح بخش کرد.انواع طرح‌های چمن مصنوعی مثل نواری، رولی و غیره برای این نوع مکان قابل استفاده است.

چمن مصنوعی روف گاردن

محوطه سازی باغ با چمن مصنوعی

باغ ، ویلا، استخر جز مکان‌های پر استفاده به جهت تفریح ، سرگرمی و نشاط هستند.همچنین به دلیل بالا بودن مساحت خود به نسبت گذشته کمتر از چمن طبیعی استفاده می‌شوند تا از مصرف آب زیادی پیشگیری کند.

در کنار صرفه جویی در آب برای نگهداری و مراقبت نیاز به مشقت زیادی نخواهد بود.به راحتی با ماشین شور مناسب می‌توان آن را ضد عفونی یا شست و شو داد.

همچنین با ریزش برف و باران امکان تفریح یا بازی روی آن وجود دارد.برای همین جهت محوطه سازی با چمن مصنوعی برای باغ یک گزینه قابل تامل است.

چمن مصنوعی و راه پله

راه پله یکی دیگر از مکان‌های پر  استفاده است که می‌تواند به چمن مصنوعی مزین شود.

همچنین در مکان‌های تفریحی و سرگرمی مثل سینماها، رستوران، مجتمع‌های گردشگری بهترین فکر و ایده است.

چمن مصنوعی برای راه پله ، جدا از زیبایی می‌تواند یک منظره  شگفت‌انگیزی  را فراهم می‌کند که در جذب مخاطب و ذوق خرید مشتری نقش بسیار زیادی دارد.

چمن مصنوعی برای محوطه استخر

استخر در ویلا یا باغ یا حتی آپارتمان یکی از گزینه‌های پر استفاده توسط کاربران است.بنابراین خیلی مناسب است که محوطه آن را با یک روکش مناسب مثل چمن مصنوعی تزیین کنیم.

چمن مصنوعی برای محوطه استخر

این نوع چمن می‌توند استراحتگاه مناسبی بعد از یک ورزش یا آب بازی نشاط انگیز در تابستان باشد.

می‌تواند محیط دلباز برای یک دورهمی باشد و استفاده‌های دیگر که تنها از طریق فضا سازی چمن مصنوعی دور استخر میسر و به صرفه است.

پیاده‌روها

یکی از بهترین استفاده‌های محوطه سازی برای پیاده‌روها می‌باشد.جلوه زیبایی را ایجاد می‌کند. در اثر رفت و آمد زیادی دچار پوسیدگی و تحلیل رفتن نمی‌شود.

از طرفی مناسب با هر نوع موقعیت اقلیمی هم می‌باشد که در اثر نوسان‌های جوی تغییر جنس یا حالت هم نمی‌دهد.

فواید محوطه سازی با چمن مصنوعی

با توجه به آنچه که گفته شد، محوطه سازی با چمن مصنوعی فواید و مزایای زیادی دارد که در ادامه به برخی از مهمترین آن‌ها پرداخته خواهد شد.

بدون نیاز به آبیاری

شاید بتوان گفت بهترین و اولین مزیت محوطه سازی با چمن مصنوعی عدم نیاز به آبیاری است.

آبیاری برای چمن طبیعی امری مسلم و ملزوم است بدون آن زیبایی و طراوتی نخواهد داشت.از طرفی ما با کمبود شدید آب مواجه هستیم و مسئولان ما را نسبت به خطر کمبود آب در سال‌های آینده هشدار می‌دهند

بنابراین بهتر است سهم خود را در حفظ محیط زیست ادا کنیم و در صورت محوطه سازی به جای چمن طبیعی از چمن مصنوعی استفاده کنیم.

مراقبت ساده و مقرون به صرفه

چمن طبیعی برای مراقبت علاوه بر آب نیاز به علف کش و آفت کش هم دارد.این مواد سمی برای محیط زیست و سایر جانداران مخصوصا آبزیان مضر است.

علاوه بر آن بر لایه‌های تشکیل دهنده زمین اثر سوء خواهد داشت.چمن مصنوعی  برای شادابی و جاودانگی به این مواد  نیازی ندارد، برای همین مراقبت از این نوع چمن کار سختی نیست.تازه هیچگونه آسیبی هم برای محیط زیست ندارد.

عدم محدودیت استفاده

چمن طبیعی بیشتر در یک مقطعی از سال مورد استفاده قرار می‌گیرد و به نوعی دلچسب است.

آن هم در فصل بهار و تابستان که با شروع فصل سرد و سر برآوردن پاییز و زمستان دیگر سبزی و نشاطی ندارد.و فراموش نشود برخی از استان‌های به دلیل سردی زیاد اصلا مناسب برای چمن طبیعی نیستند چون بیشتر اوقات سال سرد هستند.

برای همین محوطه سازی با چمن مصنوعی بدون عدم محدودیت اقلیمی گزینه ایده‌الی برای زیبا سازی فضا است.

مزایا چمن در محوطه سازی

چمن مصنوعی مزیت‌های زیادی دارد که متناسب با این مزیت می‌توانیم، نوع دلخواه خود را انتخاب کنیم.محوطه سازی با چمن مصنوعی شامل این مزایا می‌باشد:

 در جنس‌های متفاوت

چمن مصنوعی از الیاف گوناگونی با جنس متفاوت پلی اتیلن، پلی پروپیلن و نایلون تشکیل شده است.

بر اساس نیاز خود و متناسب با محیط می‌توانید نوع مرغوب و با کیفیت را انتخاب کنید.

به طور مثال الیاف پروپیلن و نایلون کیفیت بالایی دارند و برای مناطقی که بارندگی برف و باران دارند، گزینه مناسبی است.مخصوصا برای محوطه سازی با چمن مصنوعی در محیط‌های باز که بیشتر متحمل تغییرات اقلیمی و  آلودگی هوا می‌شوند.

ایمن و مطمئن

بسیاری از افراد گمان می‌کنند که چمن مصنوعی دارای مواد سازنده‌ای است که ایجاد حساسیت می‌کند.

در حالی که اینگونه نیست و تا کنون هیچگونه گزارشی مبنی بر عدم سلامت مثل حساسیت‌های پوستی یا تنفسی گزارش نشده است.در ضمن محوطه سازی با چمن مصنوعی برای بازی کودکان و نوجوانان مطمئن و ایمن است بدون آنکه نگران آسیب‌های احتمالی باشید.

در طرح و رنگ‌های متنوع

چمن مصنوعی مانند گذشته نیست که فقط به یک رنگ سبز یا در یک طرح باشد.اکنون با رنگ‌های متعدد برای طراحی دکور قابل استفاده است.از طرفی طرح دیواری، طرح کفپوش، طرح ورزشی و طراحی‌های متعدد داخلی را به خود اختصاص داده است.

برای همین محدودیت استفاده ندارد و کاربر محوطه سازی با چمن مصنوعی را به راحتی می‌تواند در هر مکانی پیاده کند.

روش‌های مراقبت از محوطه با چمن مصنوعی

همچنین برای مراقبت‌های محوطه‌ای که با چمن مصنوعی تزیین شده است، نیاز به مشقت زیادی نیست.تنها نیاز به یک شست و شوی ساده دارد، آن هم زمانی که چمن مصنوعی در محوطه باز و بیشتر در مکان‌های تفریحی و پر رفت و آمد قرار داشته باشد.

به کمک ماشین برف روب یا یک پارو می‌توان برف را از روی آن جمع‌آوری کرد.همچنین از طریق یک ماده ضد عفونی کننده که شامل سرکه سفید و آب است، می‌توان کار ضد عفونی چمن مصنوعی را انجام داد.این موضوع برای زمانی است که ما از حیوان خانگی استفاده می‌کنیم و ممکن است دچار آلودگی شود.

محوطه سازی طرح و ایده مناسبی است که چندان هزینه‌بر نیست و نصب آن هم سخت نیست.برای همین با توجه به مزایا و فوایدی که از کاربرد این نوع چمن در موارد مختلف گفته شد، گزینه مناسبی خواهد بود.

امروزه به دلیل مشکلات کمبود آب و آلودگی‌های زیست- محیطی استفاده از چمن طبیعی کمی با محدودیت همراه است.و در نهایت بهتر است برای حفظ سلامت خود و در عین حال برخورداری از یک کفپوش مناسب و ایمن از چمن مصنوعی استفاده کنیم.اکثر محوطه‌های کاربردی و غیر کاربردی را می‌توان با چمن مصنوعی پوشش داد.

1 نظر در “محوطه سازی با چمن مصنوعی

  1. آذر گفت:

    ماندگاری چمن مصنوعی نسبت به چمن طبیعی بیشتر است و جلوه خاصی دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *