موارد استفاده از چمن مصنوعی

چمن مصنوعی دور استخر

چمن مصنوعی دور استخر

چمن مصنوعی دور استخر منظره شگفت‌انگیزی را به کاربر هدیه می‌دهد، آن هم به دلیل قرار گرفتن آبی استخر در کنار سبزی چمن است.این دو رنگ است که طبیعت را جذاب می‌کند و انسان‌ها همیشه به دنبال طبیعت و جنگل برای رسیدن به آرامش هستند.

اکنون با فراهم آمدن چمنی به نام چمن مصنوعی دور استخر بدون هیچگونه محدودیتی می‌توان این زیبایی و آرامش را دو چندان و البته همیشگی کرد.

اما چگونه؟

برای اعمال چمن مصنوعی دور استخر نیاز است که  نکات مهمی را بدانیم که در این مقاله به آن‌ها می‌پردازیم:

 • مزایای استفاده از چمن مصنوعی دور استخر
 • دلیل استفاده از چمن مصنوعی دور استخر
 • بهترین چمن مصنوعی برای دور استخر
 • بهترین چمن مصنوعی برای استخرهای روباز
 • نحوه نصب چمن مصنوعی دور استخر
 • شست و شو و نظافت چمن مصنوعی پیرامون استخر
 • قیمت چمن مصنوعی دور استخر

مزایای استفاده از چمن مصنوعی دور استخر

استخر یکی از تفریحات فرح بخش و پرطرفدار است. مخصوصا در فصل بهار و تابستان که معمولا در فضای باز انجام می‌شود.پیرامون استخر فعالیت‌های زیادی از جمله حمام آفتاب، صرف نوشیدنی و دورهمی‌های دوستانه صورت می‌گیرد.

استفاده از چمن مصنوعی دور استخر

بنابراین بد نیست که یک فکر اساسی برای باصفا کردن و همچنین قابل استفاده کردن دور استخر داشته باشیم.مخصوصا زمانی که اطراف استخر خالی از گل و گیاه و چمن باشد و با زمینی سخت و خشن رو به رو باشیم.

بنابراین استفاده از چمن مصنوعی می‌تواند:

 • فضایی دل‌باز برای دور همی فراهم کند.
 • یک مکانی مناسب برای حمام آفتاب باشد.
 • فضای مفرح بخش بعد از یک ورزش هیجان‌انگیز را فراهم می‌کند.
 • برای نظافت هر چه بهتر استخر  و محیط اطراف آن ایده مناسبی است.

دلیل استفاده از چمن مصنوعی اطراف استخر

همانطور که در بخش قبلی از مزایای استفاده از چمن مصنوعی اطراف استخر توضیح دادیم.باید این موضوع را نه تنها به جهت زیبایی بلکه به لحاظ علم پزشکی و روانشناسی هم مد نظر قرار بگیرید.

رنگ سبز و آبی دو رنگ بسیار آرامش‌بخش هستند که تاثیر خوبی بر اعصاب و روان می‌گذارند.بسیاری از روانشناسان برای بیماران مبتلا به افسردگ، اضطراب و سایر اختلالات روحی و روانی طبیعت را توصیه می‌کنند.

چرا که رنگ سبز ذهن را از خستگی و تمرکز آزاد می‌کند و این رهایی موجب خلق و خوی متعادل می‌شود.بنابراین اگر استخری در حیاط یا ویلای خود دارید که از آن کم استفاده می‌کنید. شاید یکی از دلایل آن نبود فضای سبز مناسب اطرافش باشد.

بهتر است بعد از یک استخر هیجان‌انگیز یک محیط آرام با چمن صمنوعی را فراهم کرد.ترکیب رنگ سبز و آبی از حملات قلبی، افزایش فشار خون؛ بیماری‌های روحی و روانی پیشگیری می‌کند.

بهترین چمن مصنوعی اطراف استخر

قبل از آنکه به سراغ ویژگی‌های چمن مصنوعی دور استخر برویم، باید بدانیم که خود ما چه انتظاراتی از این چمن داریم:

 • اول اینکه وقتی از استخر بیرون می‌آییم پوست ما را آزار ندهد یعنی زبر نباشد.
 • قابل شست و شو باشد.
 • در اثر شست و شو کپک نزند و در طولانی مدت فرسوده نشود.
 • رنگ مناسبی با طبیعت پیرامون داشته باشد.
 • ارتفاع الیاف مناسب باشد.
 • به درستی نصب شده باشد که بعد از مدتی فرسوده نشود.
بهترین چمن مصنوعی اطراف استخر

توجه داشته باشید که چمن دور استخر ، از دسته بندی های چمن مصنوعی تزئینی می باشد . با توجه به این انتظارات اکنون می‌توانیم به سراغ ویژگی‌های ایده‌ال چمن مصنوعی دور استخر برویم:

نرمی خوبی داشته باشد

اگر دوست دارید بعد از استخر روی چمن مصنوعی بنشینید و زبری چمن شما را اذیت نکند بهتر است، چمن مصنوعی از نوع کم تراکم را خریداری کنید.هر چه تراکم بیشتر باشد الیاف فشرده‌تر است و این موضوع می‌تواند پوست را تا حدودی اذیت کند.

استفاده از چمن مصنوعی پرتراکم برای زمین بازی و مکان‌های تفریحی مثل رستوران و کافه که رفت و آمد بسیار زیادی دارند، مناسب است.همچنین جنس الیاف برای تعیین نرمی و لطافت چمن بسیار مهم است.الیاف از جنس نایلون و پلی اتیلن ایده‌آل هستندکه نرمی و در عین حال مقاومت خوبی دارند.

پلی پروپیلن هم مناسب است اما به نرمی آن دو الیاف نیست. پس جنس و کیفیت الیاف چمن مصنوعی را در الویت قرار دهید.

مقاومت بالا در برابر تابش اشعه فرابنفش خورشیدی

یکی دیگر از  ویژگی‌های چمن مصنوعی دور استخر به دلیل اینکه مدام در معرض آفتاب است، مقاومت بالا می‌باشد.

این مقاومت مجددا به جنس چمن باز می‌گردد یعنی بهتر است که کیفیت چمن را در نظر بگیرید و از همان دو جنس نایلون و پلی اتیلن خریداری کنید.

قابل شست و شو باشد

اگر دقت کنید می‌بینید که کیفت چمن بر روی تمامی جنبه‌های نگهداری و استفاده از چمن تاثیر دارد.کیفیت مرغوب الیاف موجب می‌شود که در برابر شست و شو به مدت طولانی فرسوده نشود.هر نوع ماده‌ای از نوع شیمیایی، چسبنده و چرب روی آن قابل شستن باشد.

چمن مصنوعی اطراف استخر مدام تحت تاثیر آب و شست و شو قرار دارد، بنابراین باید کیفیت مناسب باشد که بتواند آب اضافی را جمع‌آوری کند و از مسیر تعیین شده خروج یابد.

این زیر سازی که در مورد شست و شوی چمن مصنوعی اطراف استخر بسیار مهم است در بخش نصب چمن مصنوعی بیشتر توضیح خواهیم داد.

چمن مصنوعی به لحاظ نوع الیاف به دو نوع

 • تک رشته‌ای یا مونوفیلامنت
 • چند رشته‌ای یا فیبریلیت

تقسیم می‌شود.

اجرای چمن مصنوعی دور استخر در شیراز

که معمولا برای دور استخر از تک رشته‌ای استفاده می‌کنند اینگونه شست وشو ساده‌تر می‌شود و آب حاصل از شست و شود به تمامی الیاف و منافذ زیرین هم می‌رسد.

در مورد چند رشته‌ای اینگونه نیست، گاهی تمامی مواد شوینده به لایه‌های زیرین نمی‌رسد و ممکن است آلودگی و یا نجاسات در سطوح زیرین باقی بمانند.

بنابراین چند رشته‌ای نیاز به دقت بالا برای شست و شو دارد.

چمن مصنوعی دور استخر ظاهر زیبا داشته باشد

در بخش قبلی در مورد چمن مصنوعی تک رشته‌ای توضیح دادیم، که در مورد رنگ هم معمولا الیاف تک رشته‌ای به رنگ سبز هستند.این نوع سبز همخوانی بیشتری با محیط اطراف و رنگ آبی استخر دارد.

البته رنگ‌های دیگر چمن مصنوعی برای فصول مختلف مثل پاییز هم موجود است که که ترکیبی از فیلر سبز و زرد است و ظاهر زیبایی در این فصل ایجاد می‌کند.

بهترین چمن مصنوعی برای استخرهای روباز

چمن مصنوعی هم برای  دور استخر روباز و هم برای استخر  سر بسته مورد استفاده قرار می‌گیرد.اما در استخرهای روباز زیبایی دو چندان خواهد شد.

چون در فضای باز، به همراه سرسبزی سایر درختان و گیاهان نشاط خاصی را بعد از استخر فراهم می‌کندبی‌خود و بی جهت نیست که انسان از دیدن طبیعت سر زنده و جان‌دار سر شوق می‌آید.

چمن مصنوعی برای استخرهای روباز

در گذشته، اطراف استخر چمن طبیعی بیشتر مد بود، چون هنوز چمن مصنوعی خیلی باب نشده بود.اما نگهداری از چمن طبیعی مشکل است. نیاز به آبیاری، هرس کردن و مراقبت هر روزه دارد.بنابراین استفاده از آن کمی مقرون به صرفه نیست.

به جای آن چمن مصنوعی با کیفیت مناسب همراه با ارتفاعی در خور سلیقه کاربر می‌تواند خدمتی چون چمن طبیعی را به شما بدهد.

توجه داشته باشید که میزان عبور و مرور روی این چمن زیاد است مخصوصا که اطراف استخر است.و این موضوع را هم بدانید که در طول فصولی مثل زمستان و پاییز هم دچار برف و بازندگی شدید می‌شود که باید جنس الیاف بسیار مرغوب باشد.

همچنین زیرسازی مناسبی داشته باشد که در بخش بعدی بیشتر توضیح خواهیم داد. جهت کاهش دید و محصور کردن استخر های رو باز ، میتوان از محصول به نام فنس چمنی استفاده کرد . این محصول فنس های گالوانیزه بوده که با نخ های چمنی مصنوعی پوشیده شده است .

نحوه نصب چمن مصنوعی اطراف استخر

برای نصب چمن مصنوعی دور استخر چند اقدام اساسی باید انجام دهید

زیرسازی

زیرسازی در مورد چمن مصنوعی برای اطراف استخر امری فوق‌العاده مهم است.

در طول مقاله بارها گفته شد که اگر عمر طولانی از چمن مصنوعی می‌خواهید ،اگر قصد دارید نظافت به درستی انجام شود و همچنین به هنگام برف و باران آب خروجی به درستی از یک ناحیه مشخص خارج شود، باید برای زیر سازی زمان بگذارید.

زیرسازی وقتی مهمتر می‌شود که جنس کف از نوع خاکی و پر گل و گیاه باشد.بنابراین کف زمین از از نوع سنگ و سنگلاخ، گل و گیاهان مخصوصا گیاهان هرز  باید پاک شود.

سپس به کمک سیمان، بتن یا هر نوع پوشش دهنده مقاوم دیگر همسطح سازی کنید.یعنی نباید کف شما دارای برآمدگی و فرورفتگی باشد

در ضمن خروجی آب را به صورت افقی یا عمودی تعیین کنید که برای شست و شو و خروج آب حاصل از بارندگی ضروری است.

تعیین ابعاد مساخت کف

بعد از زیرسازی اکنون می‌توانید اندازه‌های دقیقی را بدست آوردید.این اندازه‌های برای خرید چمن مصنوعی دور استخر مورد نیاز است.

پهن کردن چمن مصنوعی و چسب کردن

بعد از تعیین ابعاد و خرید چمن مصنوعی می‌توانید آن را پهن کنید و سپس برش بزنید.برش را باید دقیق بزنید که رول‌های چمن مصنوعی لب به لب کنار هم قرار بگیرند.

سپس به کمک چسب چمن مصنوعی که قوی و مقاوم تسن با حوصله به هم وصل کنید.

شست و شو چمن مصنوعی دور استخر

برای شست و شوی چمن مصنوعی قرار نیست کار سختی انجام دهید.به کمک همان شوینده ملایم لباس یا ظرف شویی می‌توایند کمی با آب ترکیب کنید و با فرچه بر سطح چمن بکشید.بهترین شوینده را میتوان شامپو فرش به همراه آب دانست.

سپس به کمک شلنگ آب با فشار ملایم آلاینده‌ها و مواد شوینده را بشویید. تمام چمن های مصنوعی ، دارای منافذی جهت زهکشی و خروج آب می باشند. بعد از شست و شوی چمن ، در صورت ایجاد شیب مناسب زمین در هنگام نصب چمن ، آب به سرعت از چمن خارج و چمن خشک خواهد شد.

شست و شو چمن مصنوعی دور استخر

یک نکته مهم در نظافت و شست و شو چمن مصنوعی ، جمع نشدن آب در زیر چمن است . در صورتی که نصب چمن به صورت اصولی انجام نشود ، امکان تجمع آب در زیر چمن اطراف استخر و به دنبال آن پوسیدگی چمن مصنوعی امکان دارد. این پوسیدگی و گندیدگی آب ، موجوب از بین رفتن لایه بکینگ چمن مصنوعی خواهد شد.

در پست اینستاگرام شیراز چمن ، نکات مهم در خصوص انتخاب چمن مصنوعی اطراف استخر قبل از خرید ، نوشته شده است .

قیمت چمن مصنوعی دور استخر

برای تعیین قیمت چمن مصنوعی دور استخر کافی است که برای خودتان مشخص کنید که چه می‌خواهید یعنی هدف شما از خرید چیست:

 • جنس مرغوب و باکیفیت می‌خواهید
 • قابل شست و شو باشد
 • تراکم الیاف چگونه باشد
 • الیاف چمن مصنوعی چه اندازه باشد
 • رنگ چمن چه رنگی باشد

همه این موراد در تعیین قیمت نهایی موثر هستند. در این بخش تعدادی از چمن های مصنوعی تزئینی ، مناسب اطراف استخر پیشنهاد شده است . میتوان این مدل چمن ها را با یکدیگر مقایسه کرده و سپس اقدام به خرید چمن مصنوعی کرد.

خرید چمن مصنوعی اطراف استخر

برای خرید چمن مصنوعی دور استخر بهتر است که مشخص کنید استخر رو باز است یا سربسته است.

طبیعتا مراقبت و نگهداری از چمن مصنوعی دور استخر در محیط رو باز باید بیشتر باشدچرا که در معرض نور خورشید و رفت و آمد بیشتر است.پس سعی کنید کیفیت خوب خریداری کنید.

خرید چمن مصنوعی اطراف استخر در شیراز چمن ، به صورت آنلاین و یا مراجعه حضوری در نمایشگاه امکان پذیر است . کارشناسان شیراز چمن با مشاوره رایگان ، میتوانند راهنمایی و مشورت خوبی را در خصوص انتخاب چمن مصنوعی مورد نظر برای دور استخر به شما داشته باشند.

مرکز پخش چمن مصنوعی شیراز چمن در شیراز ، اماده ارائه انواع مدل های چمن مصنوعی اطراف استخر با متراژ های دلخواه است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *