نحوه نظافت و نگهداری چمن مصنوعی یکی از سوالات مهم کاربران به خصوص در فصل پاییز و زمستان است.

اما مراقبت از این نوع چمن آنقدرها که فکر می‌کنید، سخت نیست و با تدابیر مقرون به صرفه و موثر می‌توان از عهده آن برآمد.

 اگر تمایل دارید که نحوه نظافت و نگهداری از چمن مصنوعی را بیشتر و بهتر بدانید، بهتر است ادامه مقاله را مطالعه کنید که تنها 2 یا 3 دقیقه از وقت شما را خواهد گرفت.

مواردی که قرار است در این مقاله به آن بپردازیم عبارتند از :

  • چمن مصنوعی چیست
  • کاربرد چمن مصنوعی
  • نحوه نظافت از چمن مصنوعی
  • مراقبت‌های موثر از چمن مصنوعی
نظافت و نگهداری چمن مصنوعی

چمن مصنوعی چیست

چمن مصنوعی شبیه به چمن طبیعی می‌باشد که در ظاهر شبیه به هم هستند در حالی که چمن مصنوعی نیازی به آب و کود ندارد.

چمن مصنوعی طراحی و ظاهر زیبایی دارد که در نگاه اول کسی متوجه مصنوعی بودن آن نمی‌شود.

اما آنچه که  چمن مصنوعی را می‌سازد، ترکیبی از الیاف پلی‌پروپیلن و پلی‌اتیلن به همراه یک لایه کف و یک لایه زهکشی است.

اولین کاربردهای این نوع چمن بیشتر برای زمین های ورزشی بود اما بعد از آن به دلیل زیبایی این نوع چمن و سایر مزیت‌ها برای مکان های دیگر چون محیط خانه، حیاط، پیاده‌روها و غیره هم مورد استفاده قرار گرفت.

این نوع چمن مزیت‌های زیادی دارد از همه مهمتر نیازی به آبیاری، هرس کردن و یا کود دادن ندارد. تنها باید نحوه نظافت و نگهداری چمن مصنوعی را بدانیم تا به مدت طولانی قابل استفاده باشد.

 کاربرد چمن مصنوعی

همانطور که گفته شد کاربرد چمن مصنوعی در گذشته بیشتر برای اماکن ورزشی و ورزشگاه‌ها بود اما به مرور زمان این نوع چمن به خانه‌های مسکونی، پارک‌ها، محوطه‌های متنوع تفریحی اضافه شد و به دلیل داشتن مزایای بالا مخصوصا عدم نیاز به آبیاری محبوبیت زیادی پیدا کردند.

در واقع دو نوع چمن مصنوعی داریم :

 نحوه نظافت و نگهداری چمن مصنوعی

اگر دوست دارید که چمن مصنوعی به خوبی و زیبایی اولش باقی بماند باید نحوه نظافت و نگهداری چمن مصنوعی را بدانید. البته این نوع چمن شاید به اندازه چمن طبیعی مراقبت و نگهداری نخواهد.

اما اگر نسبت به نظافت آن هم بی‌اعتنایی کنیم، می‌تواند ظاهر و کیفیت خود را به مرور زمان از دست بدهد. بنابراین بهتر است نظافت و نگهداری آن را در شرایط گوناگون فرا بگیریم تا مثل همیشه سرسبز و زیبا باقی بماند.

چرا باید چمن مصنوعی را نظافت کنیم

بسیاری از کاربران گمان می‌کنند که چون چمن از نوع مصنوعی است؛ نیازی به مراقبت و نظافت ندارد.

در حالی که بر روی همین نوع چمن ممکن است هر نوع ماده غذایی، خوراکی یا حتی ریختن برگ‌های پاییزی  به مدت طولانی مولد کپک، قارچ و انواع آلودگی‌های متعدد باشد که بر ظاهر و ماندگاری چمن اثرگذار خواهد بود.

چگونه از چمن مصنوعی مراقبت کنیم

شاید بد نباشد قبل از آنکه به نظافت و نگهداری چمن مصنوعی بپردازیم، ابتدا به این نکات دقت کنید تا از آسیب و فرسودگی چمن مصنوعی پیشگیری شود و طول عمر آن افزایش یابد.

  • بهتر است از برخورد و کشیدن اجسام تیز و خشن بر روی چمن خودداری کنیم، چرا که لایه‌های زیرین را سست و ضعیف می‌کند و به مرور زمان شاهد از هم گسیختگی چمن خواهیم بود.
  • چمن مصنوعی معمولا نسبت به احتراق مقاوم است اما نباید تحت حرارت مستقیم و بالا قرار بگیرد که اگر اینگونه باشد، رشته‌های پلیمری پلی اتیلن از بین می‌روند و کم‌کم نازک و کم حجم خواهند شد.
  • برس زدن زمین چمن مصنوعی حداقل هفته‌ای یک بار لازم است تا از انواع آلودگی‌ها و زباله‌هایی که قابل رویت نیستند، زدوده شود.
  • برای شستن چمن مصنوعی هیچ وقت سراغ انواع شوینده‌های اسیدی و حتی قلیایی موجود در بازار نروید، این مواد شیمایی هستند و سریعا الیاف سازنده را تخریب می‌کنند. به جای آن از مواد شوینده ملایم استفاده کنید که در انتهای مقاله به آن می‌پردازیم.
  • بیشتر چمن‌های مصنوعی در معرض رفت و آمد هستند، این موضوع موجب نشتسن انواع آلاینده‌ها  و گرد و غبار بر روی چمن می‌شود که به مروز زمان تمیز کردن آن سخت می‌شود. پس بهتر است هفته‌ای یک بار یا ماهی یک بار آن را نظافت کنید.
افزایش طول عمر چمن مصنوعی با نظافت آن

در ادامه به نحوه نظافت و نگهداری چمن مصنوعی از انواع مواد غذایی و سایر مواد موجود در محیط می‌پردازیم:

نظافت چمن مصنوعی از انواع خوراکی‌های رنگی و چسبنده

نگهداری و نظافت از چمن مصنوعی مخصوصا در مکان‌های پر رفت و آمد بیش از سایر چمن‌ها به دقت نیاز دارند.مثل چمن مصنوعی تالارها، کافی‌شاپ‌ها، پارک‌ها، روف گاردن، پیاده‌روها که می‌تواند آغشته به انواع قهوه، بستنی، شیر، کاکائو و دیگر مواد خوراکی شوند.معمولا این مواد رنگی و چسبنده هستند که گاهی اوقات به راحتی پاک نمی‌شوند.

اگر مساحت قسمتی که آلوده شده است کم می‌باشد، بهتر است به کمک یک پارچه نرم آغشته به مواد پاک کننده ملایم ( شامپو فرش ) اقدام به پاک کردن کنید، نهایتا می‌توانید از اسفنج با ترکیبی از آب و یک مایع شوینده غیر اسیدی و قلیایی کمک بگیرید.ناحیه مربوطه را به آرامی پاک کنید و بگذارید خشک شود.

البته در ادامه به  نگهداری و نظافت چمن‌های مصنوعی در مساحت‌های بزرگ‌تر هم اشاره می‌کنیم.

نظافت چمن مصنوعی از برف و یخ

بیشترین مشکل و یا نگرانی برای نگهداری از چمن مصنوعی وجود برف و یخ در فصل زمستان است که باید گفت نباید نگران رطوبت باشیم، بلکه چمن مصنوعی منافذ بخصوصی دارد که آب و رطوبت را پاک می‌کنند.در ضمن توجه داشته باشید که اکثر چمن های مصنوعی تا دمای منفی 30 درجه سانتی گراد مقاوم هستند.

اما بهترین روش برای از بین بردن یخ و برف صبر کردن است، یعنی بگذاریم تا به خودی خود ذوب شوند.در صورتی که عجله داریم و مانع از رفت و آمد شده است، باید سعی کنیم که از یک پارو پلاستیکی جهت برداشتن  برف از روی چمن استفاده کنیم.در برخی از مواقع بخش زیرین برف به یخ تبدیل شده و برداشتن آن مشکل است که اگر با فشار این کار را انجام دهیم، چمن مصنوعی آسیب می‌بیند.

بهتر است به کمک یک برس مخصوص برف و تکه‌های یخ را برداریم و به کمک پارو پلاستیکی آن را به طور کامل از روی چمن برداریم.

نظافت چمن مصنوعی از فضولات حیوان خانگی

فضولات حیوانات یکی دیگر از دردسرهای شایع جهت مراقبت از چمن مصنوعی است. البته که کار سختی نیست.ابتدا به کمک یک کیسه پلاستیکی و خاک ‌انداز اقدام به برداشت فضولات کنید.سپس به کمک شلنگ آب در جهت حرکت خواب چمن‌ها مابقی فضولات را بشویید.

نگهداری و نظافت چمن مصنوعی از مواد چسبناک و چسبنده

چمن مصنوعی با هر نوع مراقبتی ممکن است که به مواد خوراکی چسبناک مثل آدامس یا حتی صمغ و شیره درختان آلوده شود.مواد چسنده به راحتی پاک نمی‌شوند و نیاز به حوصله و دقت دارند.پس بهتر است از چاقو یا کاردک برای کندن و از بین بردن این مواد استفاده نکنید.

برای این کار از چند تکه یخ کمک بگیرید، آن را بر روی نقاط مربوطه قرار دهید و بگذارید یخ آب شود.بعد از منقبض  شدن آدامس و سایر مواد چسبنده را  به راحتی از بین ببرید.

مراقبت از چمن در برابر حرارات و احتراق

در ابتدای مقاله به جنس چمن مصنوعی اشاره کردیم که از الیافی مثل پلی اتیلن ساخته شده است. این الیاف اشتعال ناپذیر هستند و در صورت سوختگی یا احتراق بقیه قسمت‌ها را در بر نمی‌گیرد، اما در نهایت به الیاف چمن آسیب وارد می‌کند.بنابراین در صورت استفاده از هر نوع حرارات و آتش بهتر است، در یک قسمت ویژه و دور از چمن صورت بگیرد چرا که حتی ذرات خاکستر هم موجب سوختگی و ذوب شدن الیاف مصنوعی خواهد شد.

در بخش قوانین و شرایط گارانتی چمن های مصنوعی ، این نکته ذکر شده است که سوختگی چمن بر اثر افتادن ذغال و یا سیگار بر روی محصول ، شامل گارانتی نخواهد شد .

در زمستان چگونه از چمن مصنوعی مراقبت کنیم

در فصل زمستان هیچگونه تهدید جدی برای چمن مصنوعی وجود ندارد. برف، یخ، باران و تگرگ هیچ‌کدام موجب تغییر ظاهر این نوع چمن نمی‌شوند.این شرایط تا زمانی است که برای از بین بردن برف‌ها یا یخ روی چمن اقدامی آسیب‌پذیر از سوی شما اتفاق نیفتد.

یعنی با یک پارو پلاستیکی اقدام به کنار زدن برف‌ها کنید یا صبر کنید برف‌ها به خودی خود ذوب شوند.

نحوه نظافت چمن مصنوعی هر چند وقت یک بار انجام شود

بیشترین سوالی که در ذهن کاربران در مورد نحوه نظافت و نگهداری چمن مصنوعی سوال می‌شود، این است که هر چند وقت یک بار باید آن را تمیز و نظافت کنیم. در ادامه نوع نظافت و مراقبت هفتگی و ماهانه را بیشتر توضیح می‌دهیم :

نظافت چمن مصنوعی به صورت هفتگی و ماهانه  امکان‌پذیر است. این موضوع بسته به نوع محیط، میزان رفت و آمد و نوع مراقبت دارد.اگر چمن مصنوعی برای کافی شاپ، هتل‌ها، محوطه رستوران و پارک استفاده می‌شود، به دلیل رفت و آمد زیاد باید هفته‌ای یکبار و گاهی اوقات چند روز یک بار تمیز شود.

همچنین در مکان‌های تفریحی که چمن مصنوعی مورد تهدید انواع خوراکی‌های سس‌دار و غذاهای چرب و روغنی قرار دارد، نیاز است که مرتب تمیز و نگهداری شود.

نحوه نظافت چمن مصنوعی به صورت هفتگی

برای نظافت هفتگی چمن مصنوعی بهتر است ابتدا زباله‌های قابل برداشت مثل کاغذ، شاخ و برگ و دیگر زباله‌های اینچنینی را بردارید.سپس به کمک جاروبرقی با فشار کم گرد و غبار نشسته بر روی چمن مصنوعی را پاک کنید.

اگر آثاری از گل و لایی یا مواد خوراکی که ظاهر چمن را ناآراسته کرده‌اند، موجود است و نیاز به شست و شو دارد، ابتدا دقت داشته باشید که با فشار آب قوی اقدام به شستن نکنید.

جمع آوری اجسام ریز و درشت روی چمن مصنوعی با جارو

برای همین بهتر است، ابتدا در یک ظرف جداگانه مقداری مایع شست و شوی ملایم که اسیدی یا قلیایی نباشند، با آب ترکیب کنید و به کمک اسفنج یا فرچه بر روی قسمت‌های کثیف به آرامی بکشید، سپس به کمک پاشش آب با فشار ملایم کل محوطه چمن مصنوعی را بشویید. در صورتی که آلودگی بر محصول پاک نشد ، میتوان از واتر جت های فشار قوی آب استفاده کرد.

نحوه نظافت چمن مصنوعی به صورت ماهانه

به طور کلی نحوه نظافت و نگهداری چمن مصنوعی به طول عمر، زیبایی و ظاهر چمن کمک موثری می‌کند. مراقبت ماهانه برای همه نوع چمن مصنوعی ضروری می‌باشد.یعنی اگر چمن مصنوعی در مکانی که رفت و آمد کمی دارد، تصور نکنید که نیازی به شست و شو یا مراقبت ندارد. بلکه باید ماهانه به آن رسیدگی کنید.

نظافت چمن مصنوعی با جاروی دستی

برای این منظور بهتر است، به کمک همان جارو برقی که با درجه ملایم تنظیم شده است، گردو غبار موجود در منافذ رویی و داخلی چمن را تمیز کنید.

البته یک نوع چنگگ منطعف با دندانه‌های نرم جهت غبار روبی چمن مصنوعی موجود است که آن هم می‌تواند روش جالبی باشد، چرا که می‌توانید در جهت خواب چمن‌ها نظافت را انجام دهید که یک ظاهر زیبایی به محوطه مورد نظر خواهد داد و موجب  فشار به لایه‌های زیرین نخواهد شد.

سپس به کمک یک پاشش آب  و یک مایع شست و شو  که ملایم باشد، کل محوطه چمن مصنوعی را بشویید.

استفاده از دستگاه مکنده برای جمع‌آوری زباله‌ها

این دستگاه برای جمع‌آوری زباله‌های درشت مثل کاغذ، پلاستیک و شاخ و برگ‌ها در مساحت‌های زیاد استفاده می‌شود.

بنابراین اگر چمن مصنوعی در مکان‌هایی بزرگ با مساحت زیاد مثل تالار، پارک و حیاط بزرگ کار شده است، این دستگاه که معمولا برای ورزشگاه‌ها استفاده می‌شود، می‌تواند ایده مناسبی باشد، چرا که وقت کمی از شما  می‌گیرد.

نظافت چمن مصنوعی با جارو برقی

نحوه نظافت و نگهداری چمن مصنوعی در متراژ بالا

نحوه نظافت و نگهداری چمن مصنوعی در متراژ پایین را در بخش‌های قبلی توضیح دادیم. اما معمولا چمن مصنوعی برای متراژ بالا در پیاده‌روها، ورزشگاه‌ها و یا زمین‌های ورزشی استفاده می‌شود که بالای 40 متر مربع مساحت دارند.

بنابراین نمی‌توان تنها با اکتفا بر جارو برقی یا شست و شوی ساده آن را انجام داد.

در این موراد به دستگاه واتر جت احتیاج داریم، این دستگاهی چیزی شبیه به بخارشو می‌باشد که آب را با فشار بیشتری بر روی چمن هدایت می‌کند تا در کنار انتقال زباله‌های موجود بر روی چمن گرد و غبار و سایر آلاینده‌های موجود شسته شوند و چمن طراوت و سرسبزی خود را حفظ کند.

سه مزیت اصلی دستگاه واتر جت برای نگهداری از چمن مصنوعی

اول اینکه پاک کننده چمن مصنوعی از برگ‌های پاییزی که گاهی به دلیل بارندگی بر روی چمن می‌چسبند و برداشتن آن‌ها سخت می‌شود، کار را راحت می‌کند.

دوم اینکه در صرفه جویی آب تاثیر زیادی دارد، چرا که شستن چمن مصنوعی آب مصرف بالایی را به خود اختصاص می‌دهددر ضمن تمیز کننده و شوینده بسیار خوبی است که برای چمن مصنوعی در متراژهای بالا باید حتما از این دستگاه یعنی واتر جت استفاده کرد.

بهترین شوینده‌های برای نظافت چمن مصنوعی

در طول مقاله برای شستن چمن مصنوعی از شوینده‌های ملایم نام بردیم که اسیدی یا قلیایی نباشند تا موجب پوسیدگی یا از بین رفتن الیاف چمن نشوند.

شست و شوی چمن مصنوعی با آب و برس فرچه زن

اما بهترین شوینده‌ها برای نظافت و مراقبت از چمن مصنوعی چه نوع شوینده‌هایی می‌توانند باشند:

 بهترین شوینده چمن مصنوعی آب است

برای چمن مصنوعی بهترین شوینده آب است، آب می‌تواند تمامی آلودگی‌ها و زباله‌های روی چمن را پاک کند. اما در برخی از شرایط وجود برخی از آلودگی‌های حاصل از خوراکی‌ها و یا سایر مواد ماندگار بهترین کار استفاده از مایع شست و شوی ظرفشویی یا نهایتا شامپو فرش است.

این پاک‌کننده‌ها از مواد ملایمی تشکیل شده‌اند که به الیاف پلیمری چمن آسیبی وارد نمی‌کنند.پاک کننده‌های اسیدی و قلیایی مثل سفید‌کننده‌ها اعم از جوهر لیمو، جوهر نمک و غیره استفاده نکنید که موجب پوسیدگی و تغییر رنگ چمن می‌شود.

چمن مصنوعی را ضد عفونی کنید

یکی از بهترین روش‌های ممکن برای پیشگیری از شیوع باکتری، میکروب و ویروس ضد عفونی کردن است.این شرایط زمانی پیش می‌آید که مواد غذایی یا فضولات حیوانات طولانی مدت بر روی چمن مانده‌اند و تنها به کمک آب نمی‌توان نظافت را کامل کرد.

برای پیشگیری از بیماری و تجمع حشرات موذی بهترین کار ضد عفونی کردن است. یعنی بعد از شست و شو با آب ، اکنون وقت آن است که مقداری سرکه سفید را با آب ترکیب کنید و در محل مورد نظر بریزید.

سرکه آسیبی به بافت الیاف چمن مصنوعی نمی‌رساند. حتی اگر قصد دارید کل چمن مصنوعی را ضد‌عفونی کنید، می‌توانید آب و سرکه را به کل آن اسپری کنید.

عدم استفاده از وسایل سنگین و پر حجم

نحوه نظافت و نگهداری چمن مصنوعی فقط منوط به شستن و پاکیزه نگه داشتن نیست. برای حفظ ظاهر زیبا این نوع چمن نباید وسایل سنگین روی آن بگذارید.

مثلا در برخی از مواقع از چمن مصنوعی برای زیبایی داخل خانه مثل اتاق بازی کودکان استفاده می‌شود، بنابراین لوازم سنگین نباید روی چمن قرار بگیرد، تا جای ممکن  میز و صندلی‌های سبک و کم حجم را لحاظ کنید.

از وسایل تزیینی مثل مجسمه‌های سنگین استفاده نکنید، وسایل نوک تیز و برنده می‌تواند به لایه‌های الیاف آسیب وارد کند.

در انتها استفاده از چمن مصنوعی در مکان‌های که مدام با انواع فراورده‌های نفتی مثل گازوئیل و بنزین و شوینده‌های اسیدی در ارتباط مستقیم است، صحیح نخواهد بود، چرا که رنگ و بافت چمن به مرور تغییر خواهد یافت.

آیا نظافت و نگهداری چمن مصنوعی سخت است

استفاده از چمن مصنوعی برای زیبایی منازل، مجتمع‌های تجاری، تالارها، روف گاردن، پارک و پیاده‌روها ایده بسیار خوبی است.حتما جهت خرید چمن مصنوعی ، با کارشناسان ما در ارتباط باشید .

برای مراقبت و نگهداری این نوع چمن  کار سختی قرار نیست، انجام دهید و بهتر است آنچه را که در این مقاله پیرامون نظافت انواع آلودگی‌ها و فضولات حیوانی گفتیم، با دقت مطالعه کنید.

دستگاه فرچه زن چمن مصنوعی

در مجموع نحوه نظافت و نگهداری چمن مصنوعی جهت افزایش طول عمر چمن به خود شما بستگی دارد. چگونه از آن مراقبت می‌کنید، با چه محلول و موادی آن را می‌شویید و ضد عفونی می‌کنید.

سوالات متداول در خصوص نظافت و نگهداری چمن مصنوعی

برای نگهداری هرچه بهتر چمن مصنوعی چه مواردی را رعایت کنیم ؟

با نگهداری بهتر چمن مصنوعی ، طول عمر مفید محصول بیشتر خواهد شد . مواردی از قبیل قرار ندادن اشیا سنگین و تیز بر روی محصول ، قرار ندادن اشیای داخ بر روی و نزدیکی محصول ، و استفاده از شوینده مناسب ( آب و شامپو فرش ) موجب افزایش عمر چمن مصنوعی میشود.

نحوه نظافت چمن مصنوعی به چه صورت است ؟

جهت نظافت ، در ابتدا اشیای درشت و کوچک بر روی چمن مصنوعی به وسیله جارو و یا جارو برقی جمع آوری شود . سپس با استفاده از فشار آب به شست و شوی چمن پرداخته شود .در صورت وجود آلودگی بعد از شست و شو ، میتوان از مواد شوینده مانند شامپو فرش استفاده کرد.

نظافت کدام مدل از چمن های مصنوعی راحت تر است ؟

معمولا هر چه ارتفاع الیاف چمن مصنوعی بلند تر باشد ، نظافت و شست و شوی آن سخت تر است . چرا که خروج اشیا و اجسام ریز در این مدل چمن ها سخت تر خواهد بود . بنابراین چمن های مصنوعی با ارتفاع الیاف پایین ، جهت نظافت راحت تر هستند.