مقالات آموزشی چمن مصنوعی

آموزش نصب چمن مصنوعی

آموزش نصب چمن مصنوعی

نصب چمن مصنوعی نیاز به رعایت یک سری نکات ویژه دارد تا بعد از نصب دچار مشکلات گوناگونی مثل کندن یا شل شدن چمن نشویم.


به عنوان مثال نصب اینگونه چمن در حالت‌ و موقعیت‌های مکانی گوناگون با یکدیگر متفاوت هستند و نکاتی که به آن اشاره کردیم همین جزییات ریزی هستند که باید نسبت به آن‌ها آگاهی داشته باشیم تا نصبی محکم و ماندگار داشته باشیم.در این مقاله قصد داریم به توضیحات پیرامون نصب چمن با زیرساخت‌های متفاوت بپردازیم که تقریبا 4 دقیقه از زمان شما را خواهد گرفت.

 آموزش نصب چمن مصنوعی با زیرسازی‌های متفاوت

 • زیرسازی سطوحی که نفوذ‌پذیرند اما همراه با مواد تشکیل دهنده نرم مثل خاک باغچه هستند.
 • زیرسازی جهت سطوحی که نفوذپذیرند اما با مواد تشکیل دهنده سخت مثل شن و ماسه هستند.
 • زیرسازی جهت سطوحی که سخت هستند.

 نصب چمن مصنوعی شاید چندان کار سختی نباشد اما در برخی از شرایط مثل ورزشگاه‌ها یا فضاهایی که زیرساخت‌های حساس دارند، نیازمند زیرسازی اصولی همراه با برش‌کاری‌های ویژه داریم که نمی‌توان نسبت به آن سهل‌انگارانه اقدام کرد. بنابراین در این شرایط به یک کارشناس متخصص نیاز داریم.

در ادامه آموزش نصب چمن مصنوعی را برای سطوح متفاوت توضیح می‌دهیم که به شرح زیر هستند:

 • نصب چمن مصنوعی روی سیمان
 • نصب چمن مصنوعی فوتبالی
 • نصب چمن مصنوعی تزیینی
 • نصب چمن مصنوعی بین موزاییک
 • نحوه نصب چمن مصنوعی روی ایزوگام
 • نحوه نصب چمن مصنوعی بین سنگ
 • نصب چمن مصنوعی دیواری

نصب چمن مصنوعی : نکات لازم قبل از هر گونه اقدام

در ابتدای مقاله به نصب چمن مصنوعی در سطوح مختلف اشاره کردیم که بهتر است ابتدا یک سری اقدامات لازم را بر روی این سطوح انجام دهیم سپس به سراغ نصب چمن بر روی ایزوگام، بین موزاییک، بین سنگ و غیره برویم.

زیر سازی سطوح نفوذپذیر با مواد تشکیل دهنده نرم مثل خاک باغچه

باید خاک باغچه از هر نوع گیاهی حذف شود، مخصوصا نوع علف‌های هرز و خودرو که می‌تواند مشکل‌ساز باشد. حتی اگر نیاز است باید از علف‌کش‌ها استفاده کنم تا اثری از آن‌ها باقی نماند.سپس باید خاک را یکدست کنیم که هیچگونه سنگلاخ و سنگ‌های درشت موجود نباشند.

نصب چمن مصنوعی بر روی خاک نرم

دانه‌های ریز مثل ماسه‌ها باید تا جای ممکن به کمک کوبیدن پخش شوند و بعد از آن به کمک آبپاشی کردن سطحی هموار ایجاد کنیم.همه این موارد با وسایل و تجهیزات بخصوص امکان‌پذیر است.

زیرسازی سطوح نرم و نفوذ‌پذیر با مواد سخت

سطوح نرم مثل خاک که قرار است بر روی آن چمن مصنوعی انجام شود، ممکن است متشکل از مواد سختی چون شن، سنگ، آهک و مواد دیگر باد که باید کاملا حذف شوند.از طریق یک غلطک ترجیحا ویبره‌دار می‌توانیم، سطح خاک را یک دست کنید که از وجود هر نوع سنگ درشت یا سایر مواد اینچنینی پاک شود.

بعد از آن باید از از شن و ماسه و خاک رس کمک بگیریم. و این دو لایه را به صورت طبقاتی و محکم بر سطح مورد نظر بکوبید تا هموار شود.ماسه به صورت یکنواخت باید بر روی سطح مورد نظر پخش شود که فرو رفتگی و برآمدگی نداشته باشد.

زیر سازی سطوح سخت

نصب چمن مصنوعی بر روی سطوح سخت راحت‌تر از دو سطح قبلی است. به این دلیل که نیازی به هم سطح سازی یا صاف کردن نیست، در مجموع برای این سطوح زیرسازی نیازی نیست مگر در شرایط خاص که مورد نیاز باشد.

برای این روش نیاز به چسب چمن مصنوعی است تا نصب چمن در بهترین حالت مقاوم انجام شود که در مورد نوع چسب مقاوم در ادامه توضیح خواهیم داد.

نصب چمن مصنوعی روی سیمان

همانطور که گفته شد نصب چمن مصنوعی بر روی سطوح سخت راحت‌تر است. اما اگر در برخی از قسمت‌‌ها ناهمواری وجود دارد، باید هم‌سطح شوند.بعد از آن نیاز به یک سری تجهیزات اساسی برای نصب چمن داریم.  از وسایل مورد نیاز بست‌های فلزی و چسب مخصوص است.

نصب چمن مصنوعی بر روی سیمان

وقتی خرید چمن مصنوعی را طبق اندازه‌های تعیین شده انجام دادید ، به طور منظم و بدون هیگونه‌ فاصله‌ای رول ها را کنار هم قرار ‌دهید.

سپس نوبت به لبه‌های کناری هر رول می‌رسد که باید به صورت منظم و مرتب چسب کاری شوند. دقت کنید که لبه‌ها نباید بر روی یکدیگر قرار بگیرند، بلکه لبالب ( اور لب ) بدون هیچگونه فاصله‌ای کنار یکدیگر چسب شوند.سعی کنید در انتهای کار  به کمک وسیله‌ای سنگین بر روی لبه‌های چمن مصنوعی چسب را تثبیت کنید.

نصب چمن مصنوعی فوتبالی

نصب چمن مصنوعی ورزشی بیش از نصب‌های دیگر نیاز به دقت و حوصله دارد. این نوع چمن بیشتر از سایر چمن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و باید در برابر ضربات پا و توپ مقاوم باشد.

بنابراین باید قبل از نصب زیرسازی اصولی انجام شود، چرا  که زیرسازی درست باعث افزایش طول عمر چمن مصنوعی و مقاومت‌پذیری چمن مصنوعی می‌شود. جهت نصب چمن ورزشی ، نیاز به استفاده از ماده پر کننده چمن مصنوعی است . توصیه میشود که در خصوص نصب این نوع چمن ،کار را به متخصصان نصاب این حوزه بسپرید .

ماده های پرکننده جهت استحکام بیشتر چمن مصنوعی ، بر روی چمن تزریق میشوند.

ابتدا باید زیرسازی انجام دهیم

زیرسازی برای نصب چمن مصنوعی فوتبال بدین گونه است که ابتدا باید سطح به کمک آسفالت یا بتن تحت پوشش محکم و مقاوم قرار بگیرد.

سپس باید به سراغ خروج آب حاصل از شست و شو و آب باران در جهت مناسب باشیم تا در زیر چمن باقی نماند و موجب فساد و آلودگی نشود.

مرحله پهن کردن لایه ژئوتکستایل

این لایه یعنی لایه ژئوتکستایل در واقع از جنس نمد می‌باشد، نرم است و یک ضربه‌گیر مناسب برای زمین فوتبال است.

در این مرحله باید ژئوتکستایل را قبل از لایه بکینگ چمن پهن کنیم تا جایی که کل زمین مورد نظر را پوشش دهد.

اجرای لایه چمن مصنوعی

بعد از لایه ژئوتکستایل نوبت به چمن مصنوعی می‌رسد، این مرحله نیاز به دقت دارد تا دو لایه محکم بدون هیچگونه برآمدگی بر روی یکدیگر قرار بگیرند و با کاتر  قسمت‌های اضافی را برش بزنید.

واحد کردن رول‌های چمن مصنوعی

چمن‌های مصنوعی معمولا به شکل رول هستند که باید کنار یکدیگر قرار بگیرند اما نه اینکه روی یکدیگر قرار بگیرند.

سپس از طریق سیمینگ تیپ یا همان نوار اتصال قطعات رول را در محل تلاقی به کمک چسب به یکدیگر متصل می‌کنیم.

پخش کردن شن سیلیس

در مرحله بعد نیاز به پخش کردن شن سیلیس بر روی چمن مصنوعی  داریم. اما این مرحله نیاز به چند فاکتور مهم دارد:

 • ارتفاع
 • تراکم
 • دیتکس(تراکم طولی، تراکم عرضی, جنس الیاف، نوع بکینگ، کیفیت نخ)
 • ساختارفیلامنت ( الیاف فیبریل شده)

با توجه به این فاکتورها مقدار استفاده از شن سیلیس بین 18 تا 23 کیلوگرم در هر متر مربع  می‌باشد.

شن سیلیس و چمن مصنوعی فوتبالی

مزایای استفاده از شن سیلیس

 • تکمیل تراکم چمن مصنوعی
 • مقاومت و استحکام چمن مصنوعی

پخش کردن گرانول لاستیک

علاوه بر شن سیلیس که در بخش قبلی بدان اشاره کردیم، باید از گرانول لاستیک هم استفاده کنیم.

برخی اوقات ممکن است به هنگام نصب چمن مصنوعی نقاط خالی از تراکم همچنان موجود باشند و ما برای پیشگیری از یک ظاهر نازیبا سعی می‌کنیم از مواد تکمیل کننده تراکم مثل گرانول لاستیک استفاده کنیم.در ضمن این نوع ماده خاصیت ضربه‌گیری هم دارد.

مرحله آخر نصب چمن مصنوعی فوتبال : خط کشی

خط کشی آخرین مرحله برای نصب چمن مصنوعی فوتبال است که به کمک فیلامنت‌های(الیاف) به رنگ سفید  در نقاط مورد نظر استفاده می‌شود.گاهی اوقات هم به جای الیاف از رنگ سفید ترافیکی به کمک یک قلمو عمل خط کشی را انجام می دهند.

خط کشی چمن ورزشی با رنگ سفید

نصب چمن مصنوعی تزیینی

نصب چمن مصنوعی تزیینی یکی از انواع چمن‌هایی است که بیشترین استفاده‌ از آن در مکان‌های متفاوت مثل تالارها، هتل‌ها، پارک‌ها، روف گاردن، محوطه تفریحی رستوران‌ها و غیره.. می‌باشد.

امروزه متقاضی برای این نوع چمن مصنوعی زیاد است، که باید نحوه نصب چمن به درستی انجام شود، چرا که رفت و آمدها در مکان‌های مذکور بسیار زیاد است و اگر به درستی نصب نشود، می‌تواند به زودی دچار فرسودگی و استهلاک شود.

مراحل اجرای نصب چمن مصنوعی تزیینی

برای استفاده از چمن مصنوعی باید از زیر سازی شروع کنیم که در ادامه به مراحل مورد نیاز این نوع نصب اشاره خواهیم کرد.

زیرسازی اجرای چمن مصنوعی تزیینی

برای شروع نصب چمن مصوعی تزیینی باید به زیرسازی محل دقت کنید. اگر کف از جنس سرامیک، کاشی و سنگ است نیازی به زیرسازی و استفاده از چسب و دیگر لوازم نیست.

البته عدم نیاز به زیرسازی و چسب برای مکان‌هایی با مساحت کم می‌باشد. مثل بالکن، حیاط در ابعاد کوچک، تراس و غیره..

در ضمن می‌توان نصب چمن مصنوعی تزیینی را به صورت عمودی هم اجرا کرد. یعنی به دیوار سنگی یا آجری و همچنین سرامیکی نصب کرد. اما اگر دیوار کاهگلی یا گچی باشد، نمی‌توان چمن مصنوعی به صورت عمودی را پیاده کرد.

اما استفاده از چمن مصنوعی در مکان‌هایی که سطح سخت و یکدستی ندارند و از خاک و دیگر موراد اینچنینی تشکیل شده است، باید زیرسازی اساسی انجام شود و بعد چمن مصنوعی را اجرا کرد.

مثلا اگر قرار است در حیاط خانه چمن مصنوعی اجرا کنید و دارای باغچه یا حوض است، ابتدا باید باغچه را از انواع گیاهان بالاخص گیاهان خودرو پاک کنید و سطحی صاف و یکدست به عمل آید.

و در صورت داشتن حوض و دیگر موانع باید اقدامات لازم جهت زیرسازی اصولی انجام شود.دقت داشته باشید که زیرسازی در این شرایط کمی سخت است و نباید با سهل‌انگاری انجام شود، چرا که بر طول عمر و استحکام چمن تاثیرگذار است و باید از کارشناس متخصص کمک بگیرید.

برشکاری چمن مصنوعی تزیینی

اکنون که سطح مورد نظر را هموار کردید و فضا برای اجرای چمن مصنوعی فراهم شد، باید به سراغ برشکاری چمن بروید.

یعنی مساحت مکان را اندازه‌گیری کنید و ابعاد مورد نظر را تهیه کنید.

چمن مصنوعی می‌تواند:

 • تایلی
 • رولی
 • نواری
 • موکتی

باشد. اگر شما از نوع تایلی خریداری کرده‌اید، معمولا اندازه‌های این نوع چمن استاندارد است و بر اساس نوع ابعاد خریداری شده آن را پهن کنید.

برش نواری چمن مصنوعی برای بین موزاییک

اما اگر از نوع نواری، موکتی و یا رولی می‌باشد، باید آن را در قسمت مشخص شده پهن کنید و طبق ابعاد مورد نظر برش بزنید.

تنظیم کردن چمن مصنوعی تزیینی

تکه‌های چمن مصنوعی که برش داده شده‌اند باید طبق خواب چمن‌ها کنار یکدیگر به صورت مماس قرار بگیرند. یعنی به گونه‌ای نباشند که بر روی یکدیگر قرار بگیرند و ایجاد ناهمواری بر سطح چمن کند.

برای پیشگیری از بی نظمی می‌توانید از نوار اتصال کمک بگیرد. این نوع نوار را بر لبه تکه‌های چمن قرار می‌دهید سپس از طریق چسب مخصوص به یکدیگر وصل می‌کنید.

البته استفاده از نوار اتصال ضروری نیست. بلکه در برخی از سطوح که چسباندن کمی سخت است، مورد استفاده قرار می‌گیرد.همچنین جهت پیشگیری از کثیف‌کاری حاصل از چسب می‌توان نوار اتصال را برای سطوح سرامیکی، کاشی و غیره هم استفاده کرد.

نوع چسب برای نصب چمن مصنوعی تزیینی

یکی از سوالات رایج پیرامون نصب چمن نوع چسبی است که مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 این نوع چسب باید باکیفیت باشد تا بتواند چمن را از انواع فشارهای متحمل شده حفظ کند و در حفظ ظاهر آن موثر باشد.

معمولا چسب پی یو یا چسب دو جزیی برای چمن مصنوعی مناسب است و نتیجه کار باکیفیت خواهد شد. همچنین در برخی از مواقع مخصوصا زمانی که چمن مصنوعی در فضاهای پرکاربرد مثل پارک بازی بچه‌ها استفاده می‌شود نیاز به محکم‌کاری دارد که همراه چسب از پیچ و میخ هم جهت اتصال محکم‌تر کمک می‌گیرند.

نصب چمن مصنوعی بین موزاییک

نصب چمن مصنوعی بین موزاییک و همچنین بین سنگ منظره زیبایی را به کاربران می‌دهد و معمولا برای حیاط، پارک، روف گاردن و آپارتمان استفاده می‌شود.در واقع همه نوع پسند است و شاید بیشترین نوع استفاده از چمن مصنوعی در این روزها همین مدل باشد.

اما خوب کار آسانی هم نیست و نیاز به دقت بالایی دارد تا برشکاری و تنظیم و نصب به درستی انجام شود.در ادامه مراحل اجرای نصب چمن مصنوعی بین موزاییک توضیح داده شده است :

مراحل اجرای نصب چمن مصنوعی بین موزاییک

بین موزاییک‌ها شیارهایی وجود دارد که به مانند زیرسازی باید آن‌ها را آماده کنیم. مثلا اندازه عمق شیارها ضروری است، چرا که متناسب با عمق آن‌ها ارتفاغ الیاف چمن مصنوعی مشخص می‌شود.

اگر عمق شیارها بین یک یا یک و نیم سانتی‌متر باشد، باید ارتفاع چمن‌ها قاعدتا بلندتر باشد تا ظاهری زیبا از آب درآید.

تمامی سطوح بین شیارها باید یکدست و بدون ناهمورای باشد تا چسب به درستی اثر کند و موجب فرورفتگی و برآمدگی چمن مصنوعی نشود.

تراکم الیاف چمن مصنوعی بین موزاییک‌ها بسیار مهم است. که هر چه تراکم بالا باشد استحکام و طول عمر آن هم افزایش خواهد یافت.به هماهنگی بین رنگ‌ها نیز دقت داشته باشید. یعنی نوع موزاییک و طراحی سنگ‌ها برای رنگ چمن موثر است. که تصمیم بگیرید رنگ تیره یا روشن استفاده کنید.

نصب چمن مصنوعی روی ایزوگام

شاید این نکته برای شما جالب باشد که نه تنها امکان نصب چمن بر روی ایزوگام وجود دارد بلکه موجب استحکام و بالا رفتن طول عمر ایزوگام هم می‌شود.

چمن مصنوعی دارای خوص آنتی باکتریال است و در واقع یک محافظ ضربه‌گیر در برابر ایزوگام خواهد بود.اما چگونه آن را نصب کنیم ؟

مراحل نصب چمن مصنوعی بر روی ایزوگام

مشخص کردن محل خروج آب

مشخص کردن محل خروج آب، آن هم زمانی که قصد دارید چمن مصنوعی را بر روی پشت بام که دارای ایزوگام است، اجرا کنید؛ امری اساسی است.

 اینگونه تمامی آب جمع‌آوری شده حاصل از شست و شو و یا آبپاشی و بارندگی به یک محل جمع می‌شوند و سپس دفع خواهند شد.

مرحله تنظیم و برش

برای ایزوگام هم به مانند سایر سطوح باید اندازه‌گیری لازم را انجام داد و سپس چمن مصنوعی را به کمک نوار اتصال و چسب مخصوص به هم چسباند.

چون سطح ایزوگام به خودی خود صیقلی می‌باشد،  به چسب و گاهی اوقات پیچ هم جهت استحکام و مقاومت بیشتر احتیاج داریم.

اینگونه در برابر انواع تغییرات جوی – محیطی مثل باد هم مقاوم خواهد بود.

نصب چمن مصنوعی بین سنگ

معمولا نصب چمن مصنوعی بین سنگ نیاز به عرض کمتری دارد و به جای آن باید طول و ارتفاع و تراکم الیاف چمن مصنوعی را بیشتر در نظر گرفت.

یعنی تراکم الیاف دو بافت و سه بافت مورد استفاده قرار بگیرد.

بعد از مشخص شدن تراکم الیاف نوبت به ارتفاع الیاف چمن مصنوعی می‌رسد که باید چیزی حدود 25 تا 30 سانتی متر باشد. اینگونه الیاف از فضای بین سنگ‌ها بالاتر می‌آید و منظره زیباتر و دلنشین‌تری را به کاربر ارائه می‌دهد.

بنابراین بهتر است نکات کلی را برای اجرا نصب چمن بین سنگ در نظر بگیرید تا یک نصب مطمئن و اثرگذار داشته باشید. برخی از این نکات عبارتند از:

 • داشتن بکینگ مستحکم برای پیشگیری از هم گسیختن الیاف چمن
 • مقاومت دیتکس یا همان مقاومت الیاف و وزن نخ الیاف چمن مصنوعی
 • ارتفاع الیاف چمن برای زیبایی بهتر

مراحل نصب چمن مصنوعی بین سنگ

ابتدای باید اندازه شیارهای بین سنگ‌ها مشخص شود که بهتر است چیزی بین 5 تا 7 سانتی‌متر عرض شیارها باشد، همچنین کاملا یکدست باشند.

بعد از آن بهتر است یک بسترسازی مناسب انجام دهید و شیارها به کمک سیمان  هم سطح شوند.

عمق در نظر گرفته شده باید متعادل باشد، یعنی نه خیلی کم باشد و نه خیلی زیاد که موجب فرو رفتن چمن مصنوعی شود.

بعد از  تعیین عرض الیاف  و عمق شیارها نوبت به برش زدن چمن مصنوعی و تنظم آن می‌رسد.

در واقع باید با استفاده از چسب باکیفیت آن‌ها  را به شیارهای مربوطه بچسبانیم و تثبیت کنیم. این نوع نصب سخت است و نیاز به دقت دارد که بهتر است توسط کارشناس انجام شود.

نصب چمن مصنوعی دیواری

شاید تا همین چند سال پیش اجرای چمن مصنوعی فقط بر روی سطوح افقی ممکن بود اما امروزه بسیاری از صاحبان مشاغل تفریحی و همچنین اماکن مسکونی از چمن مصنوعی دیواری هم استفاده می‌کنند.

اجرای نصب چمن مصنوعی دیواری

ابتدا باید قواره‌بندی کنیم، یعنی مشخص کنیم چه ابعادی برای چمن مصنوعی در نظر گرفته شده است.

نوع زیرسازی دیوار باید مشخص شود، اگر از نوع موزاییک، سرامیک، چوب  و غیره باشد امکان‌پذیر است اما بر روی دیوارهای کاهگلی یا گچی ممکن نیست یا با کیفیت پایین انجام می‌شود

نصب چمن مصنوعی بر روی دیوار

از کناره‌ها و زیر چمن مصنوعی که با چسب آغشته می‌شوند، فضای آزاد حدود سی سانتی‌متر در نظر بگیرید

سپس اطراف چمن مصنوعی را با چسب پلی اورتان که مقاومت و چسبندگی خوبی دارد، آغشته می‌کنیم و به صورت لب به لب تنظیم می‌کنیم و می‌چسبانیم.

سخن پایانی: طریقه نصب چمن مصنوعی

نصب چمن بر روی برخی از سطوح مثل موزاییک یا سرامیک آن هم به صورت افقی کار سختی نیست اما برخی از سطوح که در طول مقاله به آن اشاره کردیم و همچنین نصب به صورت دیواری بدون متخصص امکان‌پذیر نیست و یا با کیفیت پایین انجام می‌شود.

پس بهتر است قبل از هر گونه اقدامی ابتدا زیرسازی لازم را انجام دهید، اینکه کف مورد نظر شما از چه جنسی است، چه ابعادی از چمن مصنوعی مورد نیاز است، چه نوع چسبی بهتر است که همگی این موارد بر طول عمر و کیفیت نهایی چمن مصنوعی موثر خواهند بود.

نصب چمن مصنوعی بر روی سیمان به چه صورت است ؟

نصب چمن بر روی سطوح سخت بسیار آسان است . در صورتی که سطح هموار باشد ، با چسب چمن مصنوعی میتوان به راحتی چمن را به سطح مورد نظر نصب کرد.

آیا خودمان میتوانیم چمن مصنوعی ورزشی را نصب کنیم ؟

نصب چمن مصنوعی ورزشی یک کار سخت بوده که نیاز به دانش و تجربه نصب قبلی دارد. زیرسازی های نصب چمن فوتبالی باید به روش اصولی و با حساسیت بالا انجام شود که در آینده مشکلی برای زمین ورزشی رخ ندهد.

برای نصب چمن مصنوعی چه مقدار چسب چمن نیاز است ؟

معمولا جهت نصب هر 30 متر مربع از چمن مصنوعی ، 10 کیلوگرم چسب چمن مصنوعی نیاز است.

امکان نصب چمن بر روی زمین با پیچ و میخ هست ؟

بله ، امکان نصب چمن بر روی سطح با پیچ و میخ وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *