موارد استفاده از چمن مصنوعی

چمن مصنوعی برای روف گاردن

چمن مصنوعی روف گاردن

چمن مصنوعی برای روف گاردن برای بالاترین نقطه ساختمان که بیشتر مواقع بدون هیچ استفاده‌ای باقی مانده است،بهترین روش برای زیباسازی است.زندگی آپارتمان نشینی برای انسان عصر امروز بسیار خسته کننده شده است، او طبیعتا و ذاتا گرایش به طبیعت دارد.

بنابراین اگر از این محیط دور باشد، کم‌کم درگیر افسردگی می‌شود.پس قرار نیست کار خارق‌العاده‌ای انجام دهیم.

کافی است که با یک فکر بکر برای پشت بام خانه با هزینه معقول چمن مصنوعی روف گاردن را جدی‌تر بگیریم.

در این مقاله قصد داریم به نکات مهم چمن مصنوعی برای نصب روف گاردن توضیح دهیم:

  • روف گاردن را بهتر بشناسیم
  • شرایط لازم پشت بام برای پذیرش روف گاردن
  • مزیت‌های چمن مصنوعی روف گاردن
  • بهترین چمن مصنوعی برای روف گاردن
  • تاثیر روف گاردن بر ارزش ملک
  • اجرای چمن مصنوعی برای روف گاردن
  • قیمت چمن مصنوعی روف گاردن

روف گاردن را بهتر بشناسیم

روف گاردن یعنی بام سبز، بامی که از چمن و گل و گیاه تشکیل شده است. یعنی ما پشت بام خانه خود را مفروش به چمن طبیعی یا مصنوعی کنیم.

البته که به کارگیری چمن طبیعی دغدغه‌های خاص خود را دارد و البته پشت آن هزینه زیادی خوابیده است.

بنابراین بهترین گزینه استفاده از چمن مصنوعی برای روف گاردن است اگر قصد داریم یک فضای سبز در خانه آن هم بر پشت بام داشته باشید.

در کنار چمن مصنوعی می‌توانید از گل و گیاهان طبیعی و یا مصنوعی یا گرین وال ها در جایگاه مخصوص استفاده کنید. این فضا مناسب دسته ای از چمن مصنوعی تزئینی می باشد .

امکانی برای بازی کودکان، دورهمی خانوادگی، انواع ورزش‌ها و نرمش‌ها فراهم می‌کند که در خانه نمی‌توان به راحتی انجام داد.البته نمی‌توان بی‌گدار به آب زد و بدون برنامه‌ریزی روف گاردن را اجرا کرد.

چمن مصنوعی مناسب روف گاردن

برای همین باید پشت بام از یک سری ویژگی‌های مناسب برخوردار باشد تا قابلیت پذیرش چمن مصنوعی را داشته باشد.

در بخش بعدی در مورد چمن مصنوعی روف گاردن و داشتن این ویژگی‌ها توضیحات بیشتری ارائه می‌دهیم.

شرایط لازم پشت بام برای پذیرش روف گاردن

همان‌طور که گفته شد برای پیاده کردن چمن مصنوعی روف گاردن نیاز است که حتما پشت بام بررسی‌های لازم را پشت سر بگذاراد.

  • این که پشت بام از چه جنسی است در واقع زیرسازی چگونه قرار است انجام شود
  • مساحتی که قرار است چمن مصنوعی بر پشت بام اجرا کنید، چقدر است
  • استحکام ساختمان تا چه حدی است

در ادامه این سه مورد را بیشتر توضیح می‌دهیم:

زیرسازی پشت بام

زیرسازی در هر شرایطی مهمترین عامل برای نصب چمن مصنوعی در هر مکانی است.این شریط ویژه برای پشت‌بام مهمتر است.

با توجه به نصب چمن مصنوعی که گاهی نیاز به شستن دارد.باید زیرسازی را به درستی انجام دهیم تا آب به نقاط مختلف ساختمان مخصوصا بدنه و سقف طبقه آخر نفوذ نکند و با مشکل مواجه نشود.

مساحت پشت بام برای چمن مصنوعی

دقت داشته باشید که اگرچه پشت بام بهترین حالت برای اجرای چمن مصنوعی است اما مکانی است که یا در آن کولر، ماهواره و یا مکانی برای پهن کردن لباس است.

پس سوالی که ایجاد می‌شود این است که آیا مساحت کافی برای چمن مصنوعی دارید؟قبل از هر چیزی باید این فضای خالی برای چمن مصنوعی  در نظر گرفته شود.

استحکام ساختمان

همان‌طور که گفتیم نصب چمن مصنوعی شاید به اندازه چمن طبیعی پرهزینه نباشد و مجموعا به صرفه باشد.اما دقت داشته باشید که در کنار چمن مصنوعی ممکن است از وسایل سنگین ورزشی، از لوازم تزیینی مثل آب‌نما یا آلاچیق‌های سنگین وزن استفاده کنید.

آیا ساختمان، پی ساختمان یا بدنه آن این مقاومت را دارد که توانایی و تحمل این همه تجهیزات را داشته باشد؟این شرایط باید در نظر گرفته شوند و سپس اقدام به نصب چمن مصنوعی روف گاردن کنیم.

چمن مصنوعی بر روی ایزوگام

یکی از ریز ساخت های موجود بر روی پشت بام ، ایزوگام می باشد . معمولا در اکثر ساختمان ها ، سقف را با ایزوگام پوشانده اند . حال بنظر شما امکان نصب چمن مصنوعی روی ایزوگام وجود دارد ؟

جواب بله است ! شرایط نصب چمن مصنوعی بر روی ایزوگام ها وجود دارد. اما به این کار بایستی به روش های اصولی انجام گیرد.

اتفاقا ، اگر چمن مصنوعی بر ایزوگام نصب شود ، موجب افزایش طول عمر ایزوگام خواهد شد . چرا که چمن مانند یک لایه محافظتی عمل کرده و امکان آسیب به ایزوگام وجود ندارد. از طرفی موجب کاهش دمای محیط پشت بام و حتی داخل ساختمان خواهد شد.

مزیت‌های چمن مصنوعی روف گاردن

داشتن فضای دلنشین و فرح‌بخش

فکرش را بکنید که بعد از یک روز کاری خیلی سخت و پرکار خسته به خانه آمده‌اید، تلویزیون را روشن می‌کنید از برنامه‌های تکراری خسته شده‌اید.

از غذاهای تکراری و کلا از خوردن شام در داخل خانه و فضای بسته خسته شده‌اید و تمایل به رفتن به یک فضای باز را دارید.

چمن مصنوعی برای روف گاردن

روف گاردن این شرایط را فراهم می‌کند حتی در فصل زمستان هم به دلیل همیشه سبز بودن   می‌تواند فضای دلنشینی باشد.در مجموع شرایطی برای آرامش شما فراهم می‌کند که در روحیات شما بی‌تاثیر نیست.

یک عایق صوتی در برابر تمامی صداهای آزار دهنده است

ساکنین طبقه آخر همیشه باید صداهای آزار دهنده مثل رفت و آمد را تحمل کنند.بنابراین یک روف گاردن با چمن مصنوعی می‌تواند این مزیت را داشته باشد که مثل عایق صوتی عمل کند.پس از  صدای پا و رفت  و آمد سایر ساکنین آپارتمان در امان خواهند بود.

بالا بردن طول عمر سقف

سقف به مرور زمان تحت تاثیر انواع بارندگی‌های فصلی قرار می‌گیرد، با اشعه فرابنفش خورشیدی پوسیده می‌شود.

و پوششی مثل ایزوگام کم‌کم فرسوده خواهد شد.

اما چمن مصنوعی این استهلاک را به تعویق می‌اندازد چرا که عمر چمن مصنوعی باکیفیت تقریبا بین 5 تا 15 سال است.اگر چمن مصنوعی استفاده کنیم به راحتی می‌توانیم، از خطرات نشست آب به داخل ساختمان هم پیشگیری کنم.

بهترین چمن مصنوعی برای روف گاردن

چمن مصنوعی روف گاردن باید یک سری استاندارد داشته باشد تا بتوانیم با خیال راحت آن را نصب کنیم.پشت بام محل رفت و آمد بسیاری از اعضای ساختمان است، خود چمن مصنوعی هم نیاز به نظافت دارد یا تحت تاثیر بارندگی و نور خورشید قرار می‌گیرد.

پس باید از کیفیت مناسب، تراکم و ارتفاع الیاف ویژه‌ای برخوردار باشد تا اینچنین مشکلات کاهش یابند.

ارتفاع الیاف

نباید به راحتی از ارتفاع الیاف گذشت. خود این شاخص چمن مصنوعی بر ضربه‌گیری و انجام عمل نظافت تاثیر زیادی دارد.معمولا ارتفاع الیاف چمن مصنوعی پشت بام را چیزی بین 20 تا 30 میلی‌متر متغیر در نظر می‌گیرند.

این مدل چمن بایستی خاصیت آنتی یو وی uv را داشته باشد چرا که دائم در معرض نور آفتاب قرار دارد . با داشتن نخ های یو وی ، امکان تغییر رنگ چمن مصنوعی به حداقل میرسد .

همچنین این اندازه برای زیباسازی فضا اهمیت زیادی دارد.یعنی در کنار یک آب‌نما، گل و گیاهان دیگر جلوه کاملا شبیه به طبیعت را به نمایش خواهد گذاشت.

در روف گاردن ها ، میتوان جهت کاهش دید ساختمان های اطراف ، دور محیط مد نظر را با فنس چمنی پوشش داد. این محصول موجب کاهش دید شده و یک منظره سبز رنگ را ایجاد خواهد کرد .

چمن مصنوعی برای پشت بام

چمن مصنوعی روف گاردن  با تراکم بالا

تراکم بالا یعنی استحکام بالاتر داشتن، یعنی در برابر انواع ضربات، رفت و آمد و سایر اصطکاک‌ها مقاومت زیاد داشتن است.بهتر است که تراکم را حتما در نظر بگیرد، شاید مقداری به هنگام لمس رو به زبری برود اما در عوض مقاومت بالاتری هم خواهد داشت.

در کنار تراکم بالا ، بکینگ یا لایه کف چمن مصنوعی باید سبک ، کم وزن و انعطاف پذیر باشد .

با توجه به آنچه که گفتیم هر چقدر که کیفیت چمن مصنوعی بالاتر باشد، می‌تواند از عمر طولانی‌تری  برخوردار باشد.

اما اگر به دنبال خرید چمن مصنوعی ارزان قیمت مناسب با اقتصاد خانواده هستید می‌تواند یک گزینه به صرفه‌تری را در نظر بگیرید.  

اما به هر حال عمر کمتری بین 4 تا 5 سال دارد که امکانات خوبی را به شما می‌دهد.

تاثیر روف گاردن بر ارزش ملک

بدون شک روف گاردن بر زیبایی خانه شما تاثیر زیادی دارد و بر قیمت نهایی آن چیزی حدود 10 درصد می‌افزاید.به طور کلی هزینه کافی بر روی چمن مصنوعی روف گاردن شما را پشیمان نخواهد کرد.

اگر قصد دارید چمن مصنوعی را بر پشت بام اجرا کنید، دست به سرمایه‌گذاری زده‌اید که بهترین فکر ممکن در شرایط کنونی است.

بسیاری از سرمایه‌گذران و شرکت‌های  پیمانکاری امروزه به ارزش روف گاردن اهمیت زیادی می‌دهند و آن را در برنامه ساخت و ساز خود دارند.

اجرای چمن مصنوعی برای روف گاردن

برای اجرای چمن مصنوعی روف گاردن روش‌های متعددی وجود دارد که سه اجرای مهم برای  آن را در ادامه توضیح می‌دهیم

اجرای واحد و یکپارچه

اجرای واحد یعنی یک تکه بزرگ از چمن مصنوعی بر روی سطح مشخص پهن می‌شوددر این روش زیبایی چند برابر می‌شود، بیشتر شبیه چمن طبیعی است و استفاده از قلوه سنگ‌های تزیینی و سایر گل و گیاهان بیشتر شما را به یک چمنزار طبیعی سوق می‌دهد.

اجرای چمن مصنوعی روف گاردن بین موزاییک

ممکن است سقف از موزاییک یا حتی واش تشکیل شده باشد و شما بخواهید مابین آن‌ها را از چمن مصنوعی پر کنید.

بنابراین بهتر است که حتما از چمن مصنوعی بین سنگی یا بین موزاییک استفاده کنید.که البته باید دقیق و مرتب باشد تا جلوه زیبا را به شما هدیه بدهد.

اجرای چمن مصنوعی روف گاردن نواری

نواری بیشتر در قسمت‌های مرتبط با حاشیه استفاده می‌شود. یعنی کارشناسان برای ایجاد یک منظره زیبا چمن مصنوعی نواری را در حاشیه پشت بام استفاده می‌کنند.

اجرای چمن مصنوعی روف گاردن با ترمو وود

ترمو وود ها یا چوب ترمو ، یکی از پرکاربرد ترین عناصر ساختمانی در زیباسازی محوطه ها است . تایل های چوبی ترمو ، در صورت ترکیب با چمن های مصنوعی ، یک زیباسازی بی نظیر به محیط خود اهدا میکنند . چوب ترمو علاوه بر زیبایی ، با وزن سبک خود یک متریال مناسب برای عایق صدا می باشد .

نصب چمن مصنوعی روف گاردن

نصب چمن مصنوعی پشت بام ، بسته به متریال های استفاده شده در بام ساختمان ها متفاوت است . در صورتی که سقف پوشیده از ایزوگام باشد ، نصب آن را توضیح خواهیم داد :

به این نکته توجه کنید که چمن مصنوعی سبک بوده و فشار خاصی را بر روی سقف ساختمان ها وارد نمیکند.نصب چمن مصنوعی روی ایزوگام باید به صورت اصولی انجام شود .مهم ترین مبحث در این مورد ، خروج آب از پشت بام با یک نصب اصولی است .

در غیر این صورت ، موجب گندیدگی چمن و حتی آسیب به سقف ساختمان میشود .بهتر است بدانید زمانی که قرار است چمن در پشت بام نصب شود ، ابتدا شیب موجود برای خروج آب در نظر گرفته شود . سپس چمن به گونه ای نصب شود که آب را از سطح چمن به خارج از سقف ساختمان انتقال دهد .

جهت نصب ، ابتدا سطح ایزوگام تمیز شده و سپس یک لایه ژئوتکستایل و لایه اتصال مابین ایزوگام و چمن مصنوعی قرار میگیرد .چمن مصنوعی با چسب مخصوص به این لایه ها چسبیده و سطح روف گاردن با چمن پوشیده میشود.

نصب چمن مصنوعی در پشت بام

ایزوگام بایستی فویل دار بوده و ضخامت مناسبی را داشته باشد . همچنین در نظر داشته باشید که جهت نصب چمن ایزوگام ، به هیچ عنوان از میخ استفاده نشود . حتما از چسب های مخصوص چمن مصنوعی استفاده شود . چرا که ایزوگام با برخی از چسب ها حلال بوده و موجب از بین رفتن چسب میشود .

قیمت چمن مصنوعی روف گاردن

قیمت چمن مصنوعی بسته به سلیقه و میزان سرمایه شما دارد که قصد دارید هزینه کنید.بنابراین اگر می‌خواهید یک چمن مصنوعی باکیفیت داشته باشید که در برابر انواع ضربات، رفت و آمد و سایر فشارها مقاوم باشد.بهتر است که حتما از نوع متراکم با ارتفاع الیاف متوسط باشد که خود هزنیه‌های بالاتری را در بر دارند.

در اینجا ، لیستی از بهترین چمن های مصنوعی مناسب روف گاردن آورده شده است . میتوان این مدل چمن ها را بایکدیگر مقایسه و سپس اقدام به ثبت سفارش و خرید کرد . این مدل چمن ها ، به عنوان چمن مصنوعی باغ ویلا نیز استفاده دارند .

همچنین سایر لوازم برای اجرای چمن مصنوعی مثل چسب پلی اروتان، لایه ژئوتکشتایل که زیر چمن مصنوعی نصب می‌شود، جز هزینه‌های دیگر هستند.این لایه یعنی ژئوتکستایل حالت نمدی دارد و خاصیت ضربه‌گیری زیادی دارد.

همچنین در کنار اجرای چمن مصنوعی از سایر وسایل تزیینی مثل آب‌نما، آلاچیق و میزو صندلی هم استفاده می‌شود.بسته به سلیه و مقدار پول خود می‌توانید چمن مصنوعی روف گاردن خود را انتخاب کنید.

خرید چمن مصنوعی روف گاردن ها در شیراز چمن ، به صورت آنلاین و یا مراجعه حضوری در نمایشگاه امکان پذیر است . کارشناسان شیراز چمن با مشاوره رایگان ، میتوانند راهنمایی و مشورت خوبی را در خصوص انتخاب چمن مصنوعی مورد نظر برای پشت بام را به شما داشته باشند.

مرکز پخش چمن مصنوعی شیراز چمن در شیراز ، اماده ارائه انواع مدل های چمن مصنوعی تزئینی ، ورزشی و گرین وال های مصنوعی با متراژ های دلخواه است .در صورت نیاز به چمن مصنوعی روف گاردن در شیراز ، حتما با ما در ارتباط باشید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *