موارد استفاده از چمن مصنوعی

چمن مصنوعی پدل

معرفی چمن مصنوعی پدل

چمن مصنوعی پدل برای زمین ورزشی بازی پدل مناسب است. در واقع شاید بد نباشد که ابتدا با این بازی آشنا شوید.یک بازی مفرح‌بخش که در برخی از کشورهای اروپایی به عنوان بهترین بازی بعد از فوتبال انتخاب می‌شود و طرفداران زیادی دارد.

یک بازی تقریبا به مانند تنیس که زمین آن باید تناسب ویژه‌ای با نوع بازی داشته باشد.در این مقاله قصد داریم پیرامون چمن مصنوعی پدل در قالب عناوین زیر محتویات مفیدی را به شما ارائه دهیم

 • ورزش پدل چیست
 • چمن مصنوعی پدل
 • ویژگی‌های چمن مصنوعی پدل
 • مزایای استفاده از چمن مصنوعی پدل
 • طول عمر چمن مصنوعی پدل
 • تعویض چمن مصنوعی پدل

ورزش پدل چیست

ورزش پدل یکی از ورزش‌های مهم از نوع راکتی است شاید بتوان گفت شبیه تنیس که در نوع بازی کمی تفاوت دارد.یعنی بازی پدل از چهار بازیکنی که دو به دو با یکدیگر رقابت می‌کند، تشکیل می‌شود.

همچنین پیرامون زمین این بازی توسط شیشه‌های مقاوم احاطه شده‌اند که متشکل از یک زمین بازی در ابعاد 10 متر عرض و 20 متر طول استاندارد بوده به همراه یک تور 10 متری و ارتفاع تقریبی 90 سانتی متری می‌باشد.

البته میتوان یک مینی زمین ورزشی پدل به ابعاد 6 متر عرض و 12 متر طول نیز احداث کرد .

زمین بازی به مانند سایر بازی‌ها کاملا ساده و مسطح است که معمولا از چمن مصنوعی  پوشیده شده است.با توجه به اینکه بخش زیادی از بازی‌های مدرن مثل همین پدل در فضای بسته هستند، بهتر است از یک چمن مصنوعی استفاده شود.

چمن مصنوعی دیگر به مانند چمن طبیعی به مراقبت‌های همیشگی مثل آبیاری، علف کش و آفت کش و کود نیازی ندارد.

زمین ورزشی پدل در محیط های مختلف

زمین های ورزشی پدل را میتوان در محیط های سر باز و محیط های سربسته سالنی ( باشگاه های ورزشی ) اجرا و نصب کرد . امروز ، در اکثر باشگاه های ورزشی ، وجود زمین پدل یک حسن محسوب شده است . چرا که رفته رفته ، ورزشکاران زیادی ، جذب این رشته ورزشی می شوند .

به دلیل متراژ پایین مورد نیاز این ورزش ، میتوان به راحتی در یک سطح صاف در محیط های باز و بسته ، به ابعاد 70 تا 200 متر مربع ، یک زمین ورزشی پدل با چمن مصنوعی احداث کرد .

چمن مصنوعی ورزشی پدل

ویژگی‌های چمن مصنوعی پدل

چمن مصنوعی بازی پدل باید برای بازی مناسب و در مجموع استاندارد باشد تا سلامت بازیکن هم تامین شود.این بازی با تحرکات و هیجانات زیاد بازیکنان همراه است که لازم است.

چمن مصنوعی باید در عین نرمی و لطافت کاملا مسطح باشد تا مسیر رفت و برگشت و بازی بازیکن تامین شود. میتوان از چمن مصنوعی تنیس نیز برای این زمین ورزشی استفاده کرد .

برخی از این استانداردهای لازم به شرح زیر هستند:

ارتفاع مناسب

ارتفاع چمن مصنوعی یکی از المان‌های مهم حین خرید برای زمین بازی پدل است.این چمن نباید ارتفاع زیادی داشته باشد، چرا که در اثر بازی و همان تحرکات همیشگی به پایین خم می‌شوند.وقتی این اتفاق بیفتد به عنوان یک مانع یا گره‌خوردگی برای بازیکن عمل می‌کنند.

همانطور که  گفته شد مساحت زمین هم زیاد نیست پس این ارتفاع چمن باید مورد اهمیت قرار گیرد.معمولا ایستای چمن مصنوعی با زاویه نود درجه و جهت گیری راندوم مناسب خواهد بود.

در مجموع ارتفاعی که برای چمن مصنوعی پدل در نظر می‌گیرند بین ده تا پانزده میلی متر متغیر است.این نوع ارتفاع معمولا تراکم خوبی هم دارد و در اثر  تحرکات بازیکنان هر چقدر هم بالا اتفاقی نخواهد افتاد.

تراکم چمن مصنوعی پدل

در بخش قبلی هم گفته شد که چمن مصنوعی بهتر است در کنار ارتفاع استاندارد یک تراکم مناسب هم داشته باشد.فشار بر روی این نوع چمن به دلیل بازی پر هیجان بالا می‌باشد و اگر تراکم پایین باشد به زودی از هم گسیخته و پوسیده می‌شود.

برای همین تراکم هم در کنار ارتفاع الیاف چمن نقش سازنده‌ای در کیفیت بازی دارد.

مزایای چمن مصنوعی پدل

چمن مصنوعی padel مزایای بسیار زیادی دارد که برای یک بازی هیجان‌انگیز و در عین حال استاندارد بسیار مناسب است.

برخی از این مزایای عبارتند از:

مقاومت و ایستایی بالا

چمن مصنوعی پدل باید از مقاومت بالایی برخوردار باشد. بازی همیشگی و تحرک بیش از اندازه موجب بر هم خوردن نظم الیاف سازنده چمن می‌شود.اما وقتی مقاومت آن بالا باشد این اتفاق به ندرت خواهد افتاد.

از طرفی چمن مصنوعی باید ایستایی مناسبی هم داشته باشد یعنی نباید الیاف چمن دارای خواب (چپ یا راست) باشد باید یا یک ارتفاع و تراکم مناسب بدون هیچگونه حالتی قرار بگیرند.

وقتی ایستایی حفظ شود حرکت بازیکن تحت تاثیر چمن قرار نمی‌گیرد و دچار مشکل یا آسیب نخواهد شد.

طول عمر چمن مصنوعی پدل

از دیگر مزیت‌های چمن مصنوعی این نوع بازی طول عمر بالایی است که دارد.محدوده طول عمر آن را معمولا بین شش تا هشت سال تخمین می‌زنند.که بسته به نوع الیاف سازنده که از چه جنسی هستند و چگونه از چمن مراقبت می‌شود.

مثلا آبیاری این چمن به دلیل تحرکات بالا که موجب به دام انداختن گرما می‌شود، به صورت هفتگی ضروری است.نهایتا دو هفته یک بار یا ماهی یکبار مورد شست و شو قرار گیرد.

قابل نصب بر روی هر  سطحی

اگر قصد دارید که یک زمین ورزشی برای بازی پدل تدارک ببینید و اکنون به دنبال چمن منصوعی این زمین هستید.

بهتر است که ابتدا زمین مسطح و هموار شود تا قابلیت پذیرش چمن مصنوعی را داشته باشد.

عدم نیاز به آبیاری مکرر

چمن طبیعی برای حفظ و دوام خود نیاز به آبیاری همیشگی دارد.این موضوع برای بازی حرفه‌ای گاهی سخت و طاقت‌فرسا است.

برای همین بهتر است از چمن مصنوعی پدل استفاده کرد تا بتوان روزی 4 الی 6 ساعت روی آن بازی کرد بدون آنکه درگیر خشکی، پژمردگی یا از هم گسیختگی شود.

عدم نیاز به سم‌ پاشی

چمن مصنوعی به هیچگونه علف کش و سم پاشی نیازی ندارد. برای همین است که بهترین گزینه برای چمن بازی است.به راحتی درگیر سموم و آفات نمی‌شود، نیازی به هرس کردن ندارد و برای سلامت بازیکن و محیط زیست کاملا ایده‌ال است.

طول عمر چمن مصنوعی

طول عمر چمن مصنوعی به صورت طبیعی بالا است یعنی متریالی که برای تهیه چمن استفاده می‌شود همگی از کیفیت بالایی برخوردار هستند.

از طرفی یک سری از عوامل دیگر هستند که می‌توانند بر افزایش طول عمر چمن مصنوعی پدل تاثیر زیادی داشته باشند.

اول از همه نوع نصب است که بهتر است یک زمین صاف و مسطح همراه با زیرسازی مقاوم به عمل آید.تا در طول بازی و در طول زمان دچار جا به جایی یا فرسایش نشود.

بعد از نصب نوع مراقبت و نگهداری است که بر روی طول عمر چمن مصنوعی تاثیر زیادی دارد.نظافت و آبیاری هرازگاهی بر پیشگیری از پوسیدگی چمن نقش زیادی دارد.

شست و شو ماهیانه هم موجب زدودن انواع آلودگی‌ها از روی چمن می‌شود.

بازی پدل روی چمن مصنوعی

تعویض چمن مصنوعی پدل

تعویض چمن مصنوعی پدل یک امر حتمی و مهم است چرا که در صورت فرسودگی و از بین رفتن چمن عواملی مثل:

 • پایین امدن کیفیت بازی
 • صدمه دیدن بازیکن

را به همراه خواهد داشت.

همانطور که گفته شد طول عمر یک چمن مصنوعی تا سر حد هست سالگی است.یعنی بین 4 تا 6 سال زمانی است که باید به تعویض آن فکر کنید.

البته هستند چمن مصنوعی پدل که در صورت نصب صحیح و مراقبت بعد از نصب تا بیش از هفت سال هم  کارکرد دارند.اما معمول آن به همین صورت است.

نصب چمن مصنوعی padel

معمولا یکی از روش‌هایی که روی آن تاکید می‌شود که بر موارد بسیار زیادی اثر می‌گذراد نصب صحیح چمن مصنوعی است.

مخصوصا چمن مصنوعی بازی که با تحرکات و هیجان زیاد همراه  است .

همچنین اگر نصب به درستی انجام نشود، صدمات احتمالی بر بازیکن محتمل خواهد بود و از طرفی بر طول عمر آن تاثیر مستقیم دارد.پس بهتر است که یک نصب درست و استاندارد را اعمال کنیم که به شرح زیر می‌باشد:

زیرسازی

قبل از هر چیزی زیرسازی را به درستی انجام دهید، یعنی اینکه اگر زمین ناهموار است باید کاملا مسطح شود.

زمین اگر گل و لای و خاکی است بعد از هموار شدن به کمک متریال مرغوب هم‌سطح سازی شود.سپس اقدام به اندازه‌گیری زمین و خرید چمن مصنوعی کنید.

اندازه‌گیری زمین بازی پدل

وقتی هم سطح سازی انجام شد پس با خیال راحت می‌توانید ابعاد زمین را اندازه‌گیری کنید و نگران کمبود چمن نشوید.

دقت کنید که اندازه‌گیری صحیح می‌تواند دست نصاب را برای یک نصب دقیق باز بگذارد.

استفاده از لایه ژئوتکستایل

لایه ژئوتکس ، در بیشتر زمین چمن مصنوعی های ورزشی ، به جهت افزایش ضربه پذیری استفاده میشود . جهت بازی پدل نیز ، بدون هیچ استثنایی ، استفاده از این لایه زیرین نمدی ضروری است . چرا که تحرکات در این زمین ورزشی به همانند ورزش تنیس بالا بوده و جهت حفظ سلامت ورزشکاران ، استفاده از این لایه ضروری است.

پهن کردن و چسباندن

چمن مصنوعی پدل در انواع گوناگونی مثل رولی یا موکتی موجود است که به هر صورتی که انتخاب کنید باید طبق ابعاد منظم اندازه‌گیری شده، انتخاب شوند.

سپس آن‌ها را کنار یکدیگر قرار دهید که قبل از چسباندن لایه‌های چمن مصنوعی توصیه می‌کنند از یک لایه ژئوتسکتایل برای امنیت بازی و افزایش طول عمر بر روی کف نصب کنید.سپس به کمک نوار چسبان لایه‌ها را از طرق چسب پلی اورتان که مقاوم می‌باشد، بچسبانید.

معمولا بعد از چند روز چمن آماده استفاده برای بازی است.

اجرای صفر تا صد چمن مصنوعی پدل

روش نظافت و نگهداری چمن مصنوعی ورزشی پدل

نظافت و شست و شوی این مدل چمن مصنوعی ، به دلیل ارتفاع پایین پایل های چمن به راحتی انجام میشود . میتوان به وسیله جارو برقی مکش قوی ، اجسام ریز روی زمین ورزشی را تمیز کرده و با استفاده از واتر جت های فشار قوی اقدام به شست و شو با آب کرد .

چمن های مصنوعی به دلیل وجود منافظ خروج آب ( زهکشی ) به راحتی قابل شست و شو بوده و آب را از خود به سمت شیب زمین خروج می دهند .

خرید چمن مصنوعی پدل

برای خرید چمن مصنوعی نیاز است که ابتدا این مقاله را مطالعه کنید.

خرید چمن مصنوعی نیازمند یک سری نکات ویژه است که نباید آن‌ها را نادیده گرفت.اول از همه باید ابعاد زمین به درستی اندازه‌گیری شود.تا طبق اندازه مورد نظر خرید صورت بگیرد.

همچنین نوع جنس و کیفیت چمن بر روی خرید تاثیر زیادی دارد.اگر قصد دارید چمن مصنوعی پدل طول عمر مناسبی داشته باشد، این موضوع را در حین خرید لحاظ کنید.

بنابراین بهتر است ایده‌ها و خواسته‌های خود را از چمن مصنوعی قبل از خرید روی برگه بنویسید و سپس اقدام به خرید کنید.

چمن مصنوعی paddle برای زمین بازی پدل استفاده می‌شود.امروزه خرید چمن مصنوعی ورزشی بیش از گذشته انجام می‌شود.

قیمت چمن مصنوعی پدل ، به مدل چمن مصنوعی استفاده شده و نوع زیرسازی آن بستگی دارد. استفاده از بهترین مدل چمن مصنوعی با زیرسازی های استاندارد یک زمین ورزشی 72 متر مربعی ، حدودا 28 تا 30 میلیون تومان هزینه دارد .

به این دلیل که مقرون به صرفه و استاندارد است و تا مدت‌های طولانی می‌توان از آن استفاده کرد. در این مقاله سعی کردیم بر نکات مهم پیرامون این نوع چمن مصنوعی چه از لحاظ ویژگی و مزایا و چه از نظر نصب و خرید اطلاعات مناسبی را ارائه دهیم.

دیدگاهی در مورد “چمن مصنوعی پدل

 1. هادیان فر گفت:

  سلام وقتتون بخیر میخواستم بدونم امکان ارائه خدمات برای شهرستان ها رو هم دارین ؟ و اینکه آیا امکان مشاوره گرفتن از کارشناساتون قبل از خرید وجود داره ؟ و سوال آخرمم اینه که انجام فرایند کار معمولا چه مدت زمان طول میکشه البته تقریبی جوابشو میخوام ممنونم.

  1. نویسنده شیراز چمن گفت:

   سلام بله اجرا چمن مصنوعی در سراسر ایران داریم . لطفا با کارشناس فروش تماس بگیرید . 09332339070

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *