مقالات آموزشی چمن مصنوعی

نصب چمن مصنوعی بر روی خاک

نصب چمن مصنوعی بر روی خاک

نصب چمن مصنوعی بر روی خاک ممکن است اما اصول و قوانین خاص خودش را دارد.چمن مصنوعی در سال‌های اخیر به عنوان یکی از کفپوش‌های پرکاربرد جایگاه ویژه‌ای در بین سایر کفپوش‌ها پیدا کرده است.و همچنان به کار خود ادامه می‌دهد.

در شرایط متنوع آب و هوایی در مکان‌های مختلف قابل استفاده است و تاکنون مشکلی از سوی این نوع کفپوش ملاحظه نشده است.

در این مقاله قصد داریم که به نصب چمن مصنوعی بر روی خاک بپردازیم که بد نیست ادامه مقاله را مطالعه کنید.

 • امکان نصب چمن مصنوعی بر روی خاک
 • بهترین روش‌های ممکن برای نصب این نوع چمن بر بستر خاک
 • مراحل قبل از نصب جهت بسترسازی چمن مصنوعی
 • نصب چمن مصنوعی بر روی خاک
 • نکات مهم پیرامون نصب چمن مصنوعی بر روی خاک
 • میزان استحکام چمن مصنوعی بر روی خاک
 • مزایای استفاده از چمن مصنوعی بر روی خاک
 • بهترین چمن‌های مصنوعی برای نصب بروی خاک
 • خرید چمن منصوعی بر روی خاک

امکان نصب چمن مصنوعی بر روی خاک

سوال بسیاری از افراد این است که آیا نصب چمن مصنوعی بر روی خاک امکان‌پذیر است و بعد از نصب با مشکلات زیادی مواجه نمی‌شویم؟

جواب این سوال مثبت است اما اگر می‌خواهید بعد از آن با مشکلات عدیده‌ای مثل بالا آمدن آب و گل و لایی نشوید.بهترین حالت این است که تمامی نکات مرتبط با نحوه نصب چمن مصنوعی را بدانید.

چمن مصنوعی روی خاک باغچه

از جمله موارد مرتبط با زیرسازی که مهمترین بخش از نصب چمن مصنوعی بر روی سطوحی مثل خاک است.همچنین نوع چمن مصنوعی از چه جنسی باشد؟برای پیشگیری از نفوذ آب یا رشد علف‌ها بعد از نصب چه باید کرد؟

این موارد همان اصولی هستند که باید بدانید.

 بهترین روش‌های ممکن برای نصب این نوع چمن بر روی خاک

نصب چمن مصنوعی بر روی خاک از بهترین روش‌هایی است که در تمامی کشورهای دنیا مخصوصا کشورهای اروپایی در حال انجام شدن است.

این روش بسیار به صرفه است، آلودگی محیط زسیت را ندارد، نیازی نیست برای زیرسازی از بتن و یا آسفالت استفاده کنیم.این موارد نامبرده خود به تنهایی انرژی زیادی می‌گیرند و آلودگی زیادی ایجاد می‌کنند.

بنابراین جهت زیبا سازی شهر، خانه؛ مکان‌های تجاری – تفریحی و همچنین ایجاد فضای پرنشاط، چمن مصنوعی می‌تواند بهترین گزینه ممکن باشد.

چمن نه تنها برای میادین ورزشی به عنوان چمن مصنوعی ورزشی ، بلکه به عنوان یک کفپوش سازگار و قابل شست و شو حتی در مکان‌های صنعتی هم قابل استفاده است.

اما زیرسازی و نصب آن بهتر است متناسب با روش‌های مدرن سازگار با محیط زیست باشد، یعنی بدون استفاده از بتن یا آسفالت جهت زیرسازی کف از آن استفاده کنیم.

مراحل قبل از نصب چمن مصنوعی بر روی خاک

برای نصب چمن مصنوعی بر روی خاک ابتدا شرایطی را فراهم کنیم تا چمن به درستی روی سطح مورد نظر قرار بگیرد.

برای همین مهمترین مرحله از نصب چمن مصنوعی بر روی خاک زیرسازی کف است. مخصوصا زمانی که از جنس خاک باشد.

نصب لایه ژئوتکستایل بر روی خاک

وقتی لایه زیرین چمن مصنوعی از خاک باشد یعنی دارای انواع سنگ، سنگلاخ، گیاهان خودرو و سایر گیاهانی است که اگر بعد از نصب چمن مصنوعی مجددا رشد کنند، یعنی نصب به مشکل برخورد کرده است.

برای همین باید زیرسازی کنیم که در قسمت بعدی در مورد زیرسازی مفصل توضیح می‌دهیم:ابتدا سطح مورد نظر را از هر گونه سنگ و سنگلاخ و گیاهان خودرو حذف کنید.

برای این کار نیاز به علف‌کش و دفع سایر آفات دارید.وقتی مطمئن شدید که دیگر مشکلی از سوی رشد علف‌های خودرو ندارید، باید به کمک یک غلتک سطح مورد نظر را صاف و یکدست کنیم.یعنی دیگر خبری از سنگ‌های درشت یا چوب و دیگر موارد اضافی جز خاک نباشد.

البته برای ایجاد یک سطح صاف می‌توانید از شن و ماسه که تقریبا اندازه‌های شبیه به هم دارند، استفاده کنید.به صورت منظم روی سطح خاک پهن کنید و آن را مجددا با غلتک صاف کنید.

وقتی از هموار  بودن سطح مطمئن بودید، مقدار آب بر روی آن بریزید تا کاملا مواد جذب یکدیگر شوند و بگذارید چند ساعت یا نهایتا یک روز به همین حالت باقی بمانند.

سپس به کمک یک لایه نرم  به نام ژئوتکستایل که حالت نمدی دارد و مانع از نفوذ سایر مواد به چمن مصنوعی می‌شود؛ استفاده کنید.

همینطور خاصیت ضربه‌پذیری هم دارد این موضوع برای مواقعی که زمین خاکی قرار است باشگاه یا چمن ورزشی شود، بسیار حائز اهمیت می‌شود.

 لایه ژئوتکستایل برای یکدست کردن کف پیشنهاد خوبی است. این لایه را به درستی روی مساحت مورد نظر می‌کشند، سپس بعد از آن می‌توانید از چمن مصنوعی استفاده کنید.

نصب چمن مصنوعی

بعد از نصب لایه ژئوتسکتایل اکنون نیاز دارید که مساحت مورد نظر را بررسی کنید و ابعاد آن را دقیق بگیرید.رول‌های چمن مصنوعی را طبق همان اندازه‌گیری دقیق انتخاب کنید.

نصب چمن مصنوعی روی خاک

البته جنس چمن برای مواقعی که استفاده زیاد دارید مثل تراس یا بالکن و زمین‌های ورزشی مهم است.یعنی از جنس پلی اتیلن یا نهایتا پلی پروپیلن باشد.این دو جنس برای چمن مصنوعی مناسب هستند و عمر طولانی دارند.

رول‌های پهن شده کنار هم را به کمک چسب قوی پلی اروتان به هم وصل کنید و سعی کنید چند روزی روی آن راه نروید و یا از وسایل سنگین استفاده نکنید تا خوب بچسبد.

نکات مهم نصب چمن مصنوعی بر روی خاک

سوالات زیادی برای نصب چمن مصنوعی بر روی خاک پرسیده می‌شود که مهم است جواب آن‌ها را بدانید.

یکی از سوالات این است که امکان عبور آلودگی‌های موجود در خاک و رسیدن به سطحی که چمن مصنوعی قرار دارد، چقدر است.این امکان تقریبا صفر است. ما در بخش قبلی از لایه‌ای به نام لایه ژئوتکستیال نام بردیم که قبل از چمن مصنوعی روی خاک نصب می‌شود.

نکات مهم نصب چمن مصنوعی بر بستر خاک

این لایه حالتی از یک مانع را در برابر مواد میکروبی و آلوده دارد و به هیچ وجه به این سطح نمی‌رسند.از دیگر نگرانی افراد نصب مقاوم چمن مصنوعی بر روی خاک است که آیا موجب جدا شدن نمی‌شود و به محکمی خود باقی خواهد ماند.این سوال به نحوه نصب بستگی دارد.

اگر از چسب چمن مصنوعی قوی استفاده شده باشد و به درستی کنار هم قرار گرفته باشند و هیچگونه درزی باز نمانده باشد، خیر جدا نمی‌شود.

این نکته را هم بدانید در برخی از مواقع برای نصب محکم از نوار چسبان کمک می‌گیرند که می‌تواند لایه‌ها را خیلی دقیق‌تر به هم وصل کند.

مزایای استفاده از چمن مصنوعی بر روی خاک

نصب چمن مصنوعی بر روی خاک بسیار موثر و بهینه است.که برخی از این مزایا عبارتند از:

عدم وقت‌گیر بودن

چمن مصنوعی مانند سایر کفپوش‌ها وقت چندانی نمی‌گیرد، میزان هزینه مصرفی آن خیلی کمتر است.

همچنین بازه زمانی نصب شاید یک الی دو روز باشد و برای کسانی که عجله دارند، فوق‌العاده بی‌نظیر است.

روشی منزه بدون ایجاد مواد شیمیایی

بسیاری از کفپوش‌های دیگر باید مراحل متعددی را طی کنند که با آلودگی همراه هستند.

اما چمن مصنوعی اینگونه نیست با تهیه تجهیزات لازم و یکنواخت کردن سطح خاک سریعا نصب چمن مصنوعی انجام می‌شود و دیگر نیازی به آسفالت یا بتن هم ندارید که فوق‌العاده ایجاد آلودگی می‌کنند.

بالا بودن خاصیت نفوذ‌پذیری چمن مصنوعی

چمن مصنوعی بدون اینکه به خاک آسیبی وارد کند، آب حاصل از شست و شو و بارندگی را از طریق منافذ ریزی که دارد، به بیرون انتقال می‌دهد.

بهترین چمن‌های مصنوعی جهت نصب بر روی خاک

بهترین چمن مصنوعی بر بستر خاک باید ویژگی‌های مشخصی داشته باشنداول از همه باید متراکم باشند یعنی در هر یک از منافذ مشخص شده الیاف زیادی وجود داشته باشد.

جنس این الیاف مهم است، یعنی از پلی اتیلن یا پلی پروپیلن باشند.زهکشی شده باشند یعنی آب اضافی موجود بر سطح چمن را خارج کنند.این موارد از ویژگی‌های یک چمن مصنوعی بر روی خاک است.

خرید و نصب چمن مصنوعی بر روی خاک نیاز به دقت دارد.شاید وقت زیادی را نگیرد و انرژی یا هزینه زیادی نداشته باشد اما نصب آن باید دقیق باشد.

نصب چمن مصنوعی بر بستر خاک به دو عامل مهم بستگی دارد

 • نوع نصب که چگونه انجام می‌شود
 • جنس الیاف مصنوعی

اگر از تجهیزاتی که در این مقاله گفتیم استفاده کنید، مثل لایه ژئوتسکیتایل، نوار چسبان، خود چمن مصنوعی و چسبی که آن‌ها را به هم وصل می‌کند، یک هزینه قابل قبول را برای شما مشخص می‌کند.

با جمع این هزینه‌ها می‌توایند خرید چمن منصوعی بر روی خاک را به درستی و بدون هیچگونه نقصی  انجام دهید.

جمع بندی مقاله

نصب چمن روی خاک برای اهداف زیادی انجام می‌شود.ممکن است قصد ساختن یک ورزشگاه جمع و جور یا بزرگ را داشته باشید

شاید بخواهید باغچه یا حیاط خود را یکدست سبز و دلنشین کنید.همچنین برای باغ ویلا، دور استخر، یا رستوران‌های که قرار است در فضای باز تاسیس شوند.

در هر صورت همه این موراد ویژگی‌های محیطی و مکانی خاص خود را دارند که نیاز به دقت می‌باشد.اگر فضای مورد نظر شما که قرار است چمن مصنوعی نصب شود در هوای آزاد است.

به فکر بارندگی‌های شدید باشید و نصب را درست انجام دهید که آب خروجی از زیر چمن بیرون برود.این نکات برای انجام این نوع نصب بسیار مورد نیاز هستند و اگر ماندگاری بالا  می‌خواهید تمامی نکات پیرامون نصب را رعایت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *