مقالات آموزشی چمن مصنوعی

خط کشی چمن مصنوعی

خط کشی چمن مصنوعی

خط کشی چمن مصنوعی یکی از عمده تغییرات ظاهری است که بعد از نصب بر روی چمن اعمال می‌شود.شاید به ظاهر ساده باشد و یا گمان کنید که خیلی قرار نیست روی آن حساسیت داشته باشیم و تنها با یک خط کشی از رنگ سفید بتوان کل قضیه خط کشی را  به مرحله نهایی رساند.

در حالی که همین خط کشی ساده به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که متناسب با شرایط کاربر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 در این مقاله قصد داریم به موارد زیر بپردازیم و توضیحات مختصر و مفیدی را ارائه دهیم.

 • چمن مصنوعی ورزشی
 • مراحل بعد از چمن مصنوعی ورزشی
 • خط کشی چمن مصنوعی
 • انواع خط کشی چمن مصنوعی فوتبال
 • بهترین راه خط کشی چمن مصنوعی
 • تاثیر برند رنگ خط کشی
 • خرید چمن مصنوعی سفید برای خط کشی
 • بهترین زمان برای خط کشی چمن مصنوعی

چمن مصنوعی ورزشی

چمن مصنوعی بهترین جایگزین ممکن بود که توانست به خوبی جای چمن طبیعی را پر کند.نه تنها مناسب بود بلکه مزیت‌های بیشتری هم نسبت به چمن طبیعی داشت.

حضور و شکل‌گیری این نوع چمن در میادین ورزشی بود تا اینکه کم‌کم در مکان‌های عمومی و خصوصی هم مورد  استفاده قرار گرفت. بنابراین خط کشی چمن ، فقط برای چمن مصنوعی ورزشی انجام میشود .

این چمن تمامی ویژگی‌های ظاهری چمن طبیعی را دارد تازه اینکه نیازی به آبیاری و آفت کش هم ندارد.و عینا مثل چمن طبیعی می‌تواند از خط کشی استفاده کرد.

که البته خط کشی چمن مصنوعی با روش‌های مختلف قابل انجام است و در این مقاله قصد داریم راجع به آن صحبت کنیم.

در کنار این مزیت چمن مصنوعی امنیت بیشتری را برای بازیکن فراهم می‌کند آن هم با برخورداری از تغییراتی که به کمک گرانول بر روی چمن مصنوعی اعمال می‌شود.

مراحل لازم بعد از نصب چمن مصنوعی

بعد از اینکه چمن مصنوعی مورد نیاز خود را انتخاب کردیم و با استانداردهای لازم نصب کردیم، وقت اعمال تغییراتی به شرح زیر  است:

 • استفاده از  مواد پر کننده مثل گرانول و سیلیس
 • فرچه زنی چمن مصنوعی
 • خط کشی چمن مصنوعی

در ادامه به توضیحاتی پیرامون هر یک می‌پردازیم.

استفاده از گرانول و سیلیس

این دو ماده تقریبا سخت، گرد و گاهی به اشکال نامنظم هستند. همین ساختار موجب منظم نگه داشتن چمن مصنوعی رو به بالا یعنی قائم می‌باشند.

از طرفی از سٌر خوردن بازیکن حین بازی بسیار کاربردی هستند.

شاید در ابتدا که چمن نصب شده است کمی بازی کردن روی آن مشکل باشد برای همین مواد نامبرده پر کننده مناسبی می‌باشند.

گرانول جز موادی است که خاصیت ضد باکتریایی هم دارد و از بروز و رشد انواع میکروب‌ها جلوگیری می‌کند.

پس برای زمین بازی کودکان که پوست و بدنی حساس دارند بسیار مناسب خواهد بود.

فرچه زنی چمن مصنوعی

وقتی خیال شما از بابت نصب چمن مصنوعی راحت شد، بد نیست که به فکر فرچه زنی هم باشید.این فرچه زنی از طریق یک دستگاه مخصوص قابل انجام است که بهترین نوع آن فرچه زنی برقی چمن مصنوعی می‌باشد.

کاربرد این نوع دستگاه برای پخش کردن مواد پر کننده چون سیلیس، گرانول و گاهی ماسه است.وقتی مواد پخش شوند در سر تا سر چمن قرار می‌گیرند و یک شکل‌گیری منظم را از منظره کلی شاهد خواهیم بود. فرچه زنی چمن مصنوعی ، به جهت ایستایی بیشتر نخ چمن های ورزشی انجام میشود .

خط کشی چمن با چمن مصنوعی سفید
خط کشی چمن با چمن مصنوعی سفید

خط کشی چمن مصنوعی

معمولا حط کشی چمن مصنوعی ورزشی یکی از واجبات بعد از نصب است.دو مرحله قبلی جز ملزوماتی هستند که بهتر است قبل از خط کشی انجام شوند.

تا مرحله آخر یعنی همین خط کشی چمن مصنوعی به درستی قابل رویت باشد و ظاهر شگفت‌انگیزی را به مخاطبان ارائه دهد.

البته خط کشی چمن صرفا برای زمین ورزشی مثل فوتبال، فوتسال و غیره نیست. در سیستم های بافت جدید ، خط کشی چمن های ورزشی با نخ سفید انجام میشود . اما همچنان از سیستم های سنتی با رنگ آمیزی سفید نیز استفاده میشود.

ممکن است برای یک مکان خصوصی یا سایر فضاهای عمومی مثل مهد کودک و مجتمع‌های تجاری و تفریحی نیاز باشد که از خط کشی استفاده کنیم.

در مجموع انواع خط کشی چمن مصنوعی به سه دسته تقسیم می‌شود که در ادامه بیشتر توضیح می‌دهیم.

انواع خط کشی چمن مصنوعی

 • خط کشی با رنگ مثل رنگ سفید
 • خط کشی با چمن مثل چمن سفید
 • خط کشی ترکیبی از رنگ و  چمن

خط کشی چمن مصنوعی با رنگ سفید

این روش کاملا ساده است و هیچگونه پیچیدگی ندارد. یکی از روش‌های کلاسیک کشیدن خطوط بر روی چمن  با رنگ سفید است.اما بسته به کیفیت رنگ این روش می‌تواند مزیت‌های زیادی داشته باشد. اول از همه اینکه هیچگونه وقت اضافی از شما نمی‌گیرد.

به کمک یک اندازه‌گیری دقیق سریعا خطوط کشیده می‌شوند.هزینه به هیچ وجه بالا نیست و می‌تواند مقرون به صرفه هم باشد. اما باید دانست که این روش رنگ آمیزی نیاز به تمدید دارد . چرا که رنگ در شرایط اب و هوایی کم رنگ تر شده و نیاز به تمدید رنگ دارد .

مراحل خط کشی چمن مصنوعی با رنگ به شرح زیر است:

 1. ابتدا باید محل قرارگیری خطوط را با استفاده از متر یا ریسمان مشخص کنید.
 2. سپس، رنگ را با استفاده از قلم مو یا غلطک روی چمن مصنوعی بمالید.
 3. در نهایت، اجازه دهید رنگ کاملاً خشک شود.
خط کشی چمن مصنوعی با رنگ سفید
خط کشی چمن مصنوعی با رنگ سفید

از همه مهمتر در این روش هیچگونه برشی روی چمن مصنوعی نداریم.این موضوع بر کیفیت و افزایش طول عمر چمن مصنوعی تاثیر زیادی دارد.

همانطور که گفته شد جنس رنگ باید بسیار مناسب باشد تا خیلی زود در اثر گرما و تحرک از بین نرود.همچنین بر روی چمن مصنوعی تاثیر نامناسب نگذارد که ساختار آن بر هم بخورد.

در این روش از رنگ سفید ترافیکی و برس رنگ آمیزی استفاده میشود . نصاب چمن مصنوعی ، بعد از اتمام نصب ، شروع به رنگ آمیزی میکند .

خط  کشی با چمن مصنوعی سفید

این نوع خط کشی چمن مصنوعی فوتبال کاملا تخصصی است و نیاز به یک گروه ماهر دارد. چرا که برای خط کشی باید از خود چمن مصنوعی استفاده کنیم منتهی از رنگ سفید است.

جهت خط کشی روی چمن نمی‌توان دو لایه روی یکدیگر قرار بگیرند.بنابراین در  بخش‌های خطکشی  مثل محوطه جریمه، گوشه‌های زمین و حتی در سایر ورزش‌ها نیاز است که چمن مصنوعی نصب شده برش داده شود.سپس نصب چمن مصنوعی سفید رنگ انجام  می‌گیرد.

مراحل خط کشی چمن مصنوعی با چمن مصنوعی رنگی به شرح زیر است:

 1. ابتدا باید محل قرارگیری خطوط را با استفاده از متر یا ریسمان مشخص کنید.
 2. سپس، چمن مصنوعی رنگی را در محل مورد نظر قرار دهید.
 3. در نهایت، چمن مصنوعی را با استفاده از چسب مخصوص چمن مصنوعی به زمین بچسبانید.

این نوع حط کشی موجب زیباتر شدن چمن می‌شود و خطر از بین رفتن رنگ در اثر مرور زمان را ندارد.اما در کنارمزایاممکن است معایبی هم داشته باشد.طبیعتا باید در مکان‌های برش از چسب استفاده شود .

 این احتمال وجود دارد که در اثر تحرک بازیکنان مکان‌های برش ایجاد نفوذ به داخل کنند و این موضوع بر کاهش طول عمر چمن تاثیر بگذارد.

این روش خط کشی کاملا اتومات بوده و به وسیله دستگاه های بافت چمن مصنوعی انجام میشود . در حال حاضر فقط امکان بافت خط سفید دور زمین و وسط زمین بین دو نیمه وجود دارد . بنابراین باز هم روش خط کشی با رنگ همچنان متداول هست .

بافت نخ سفید چمن مصنوعی فوتبالی
بافت نخ سفید چمن مصنوعی فوتبالی

خط کشی چمن مصنوعی ترکیبی

روش سوم معایب کمتری نسبت به دو روش دیگر دارد.به این دلیل که اصلا برشی صورت نمی‌گیرد و کاملا از رنگ استفاده نمی‌شود.

در کارخانه به هنگام بافت چمن مصنوعی خطوطی که بسیار طولانی و مستقیم هستند، اعمال می‌شوند.بعد از نصب سایر خطوط منقطع و کوتاه به کمک رنگ انجام می‌شوند.

این نوع خط کشی معمولا برای زمین‌های ورزشی با مساحت بزرگ استفاده می‌شود که شرایط بهتری را برای بازیکن و همچنین طول عمر چمن فراهم می‌کند.

تنها عیبی که این نوع چمن دارد معمولا به خاطر تفاوت در نوع رنگ است که در دید کلی شاید کمی به چشم آید.

بهترین راه خط کشی چمن مصنوعی

نمی‌توان به صورت صد در صد گفت کدام یک از مراحل بالا بهترین راه خطکشی چمن است.این موضوع بسته به نوع زمین، میزان مساحت و هدف کاربر تعیین می‌شود.

اگر زمین ورزشی با مساحت زیادی است بهتر است از روش ترکیبی استفاده شود.چرا که طول عمر چمن مصنوعی تحت تاثیر قرار نمی‌گیرد و طی چهار الی هفت سال باقی خواهد ماند.

به این دلیل که در این روش برشی ایجاد نمی‌شود و به کمک چمن سفید در حین بافت خطوط مورد  بافته می‌شوند.

اگر برای مکان با فضای کوچک استفاده می‌کنید که بیشتر طراحی مد نظر است، می‌توانید به کمک یک رنگ مرغوب این خط کشی را انجام داد.

در مورد زمین‌های ورزشی که برای کودکان، نوجوانان و مهدکودک‌ها استفاده می‌شود بد نیست که به کمک چمن مصنوعی رنگ سفید استفاده شود.

رنگ مخصوص چمن مصنوعی

اگر روش اول یعنی استفاده از رنگ را  در نظر گرفته‌اید، در مورد خرید رنگ دقت داشته باشید.سعی کنید رنگی مرغوب که با چمن سازگاری بیشتری دارد،استفاده کنید.

معمولا رنگ پلاستیکی سریعا جدا می‌شود و استفاده از رنگ روغنی و یا ترافیک سفید مخصوص چمن می‌تواند گزینه ایده‌الی باشد.

اگر چه در مورد استفاده از رنگ باید نظر متخصص را بپرسید تا دچار خسارت نشوید. خط کشی چمن ورزشی یک کار تخصصی است که نیاز به مهارت دارد.

رنگ مخصوص چمن طبیعی با رنگ های چمن مصنوعی تفاوتی ندارند .

رنگ سفید ترافیک چمن مصنوعی
رنگ سفید ترافیک چمن مصنوعی

تاثیر برند بر رنگ خط کشی چمن مصنوعی

در بخش قبلی از نوع رنگ برای استفاده در خط کشی چمن مصنوعی گفته شد.

طبیعتا رنگ مرغوب و باکیفیت تاثیر بهتری خواهد داشت و به مرور زمان رنگ نمی‌بازد.

و در تایید این موضوع برند صاحب نشان که امتحان خود را در بازار پس داده باشد، می‌تواند بر کیفیت خط کشی و خود چمن مصنوعی تاثیر بگذارد.

خرید چمن مصنوعی سفید برای خط کشی 

خرید چمن مصنوعی سفید جهت خط کشی هم باید با حوصله و محتاطانه باشد. همانطور که ذکر شد خط کشی را به صورت فردی و بدون تجربه انجام ندهید.با یک گروه متخصص صحبت  کنید تا شما را راهنمایی کند.

چرا که در این روش برش صورت می‌گیرد و اگر ناقص یا خارج از اندازه دقیق باشد ضرر و زیانی زیادی اعمال می‌شود.

قطعا جنس چمن مصنوعی سفید باید به مانند خود چمن مصنوعی زمینه با کیفیت باشد.

بهترین زمان برای خط کشی چمن مصنوعی

بهترین زمان برای رنگ آمیزی زمین فوتبال بعد از نصب است.و آن هم زمانی که ما از مواد پر کننده استفاده کرده‌ایم و به کمک دستگاه فرچه زنی یک چمن مصنوعی  مناسب برای خط کشی را فراهم کرده باشیم.

خط کشی برای چمن مصنوعی معمولا جز آخرین مراحل است.یعنی زمانی که ما چمن مصنوعی اصلی را بر کف مورد نظر پهن کرده‌ایم.در صورت نیاز برای پیشگیری از رشد باکتری‌ها و میکروب‌ها همچنین برای افزایش طول عمر چمن از مواد پرکننده استفاده کرده‌ایم.

نکات مهم خط کشی چمن مصنوعی

در اینجا چند نکته برای خط کشی چمن مصنوعی آورده شده است:

 • قبل از شروع کار، مطمئن شوید که چمن مصنوعی شما کاملاً صاف و هموار باشد.
 • برای خط کشی از رنگ یا چمن مصنوعی رنگی با کیفیت بالا استفاده کنید.
 • اگر از رنگ برای خط کشی استفاده می کنید، مطمئن شوید که رنگ کاملاً خشک شده باشد قبل از اینکه از چمن مصنوعی استفاده کنید.
 • اگر از چمن مصنوعی رنگی برای خط کشی استفاده می کنید، مطمئن شوید که چسب مخصوص چمن مصنوعی را به درستی استفاده کنید.

دیدگاهی در مورد “خط کشی چمن مصنوعی

 1. عماد گفت:

  سیار عالی به بحث پرداخته شده نکات فنی خوبی ای توش مطرح شده به نظرم میتونه راهنمای بسیار عالی ای باشه برای یک انتخاب برتر در زمینه این رسته از محصولات.

 2. اذر گفت:

  چمن مصنوعی فضا ومکان خاص خود را می طلبد وبرای زیبایی مکان خیلی عالی می شود.

 3. حسینی گفت:

  با سلام … بسیار مطلب جامعی بود نکات خیلی خوبی رو ازش یاد گرفتم به نظرم جای هیچ شبهه ای نمیذاره و تقریبا تمام نکاتی که لازم به توضیح هستش رو نویسنده با مهارت تمام بهش پرداخته ممنون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *