مقالات آموزشی چمن مصنوعی

چمن مصنوعی دست دوم بخریم یا نه؟

چمن مصنوعی دست دوم

چمن مصنوعی دست دوم برای کاربردی‌های متفاوت امکان‌پذیر است، منتهی باید بدانید این نوع چمن مصنوعی برای چه مکانی استفاده می‌شده است.

معمولا چمن مصنوعی ورزشگاه‌ها به فروش مجدد می‌رسند که بعد از چند سال برخی از قسمت‌های آن دچار فرسودگی  و یا پارگی شده است.برای همین؛ نوع استفاده شما هم مهم است، اگر برای مدارس یا مهد کودک‌ می‌باشد، باید دقت زیادی داشته باشید.

چراکه برخی از این چمن‌های مصنوعی به دلیل کارکرد چند ساله دچار آلودگی هستند که مناسب برای هر مکانی نخواهند بود.در این مقاله قصد داریم به مطالبی پیرامون استفاده از چمن مصنوعی دست دوم یا اصطلاحا چمن استوک بپردازیم که می‌تواند جهت خرید چمن مصنوعی دست دوم مفید واقع شود:

 • چمن مصنوعی دست دوم چیست
 • انواع چمن مصنوعی دست دوم
 • کدام چمن مصنوعی بهتر است
 • قیمت چمن مصنوعی دست دوم
 • مشخصات چمن مصنوعی دست دوم مناسب
 • چمن مصنوعی دست دوم چقدر قابل استفاده است
 • مزایا و معایب چمن مصنوعی استوک
 • نحوه نگهداری و مراقبت از چمن مصنوعی دست دوم
 • چه موقع نمی توان از چمن مصنوعی دست دوم استفاده کرد

چمن مصنوعی دست دوم چیست

چمن مصنوعی دست دوم در واقع نوعی از چمن مصنوعی می‌باشد که قبلا مورد بهره‌برداری قرار گرفته است و قرار است مجددا ما از آن استفاده کنیم.

چمن مصنوعی دست دوم را میتوان استفاده کرد ؟

بیشترین نوع چمن مصنوعی استوک حاصل از ورزشگاه‌ها و باشگاه‌هاست که به دلیل استفاده  زیاد از برخی نقاط مثل خط حمله یا نزدیک دروازه‌ها مجبور می‌شوند که چمن مصنوعی را تعویض کنند اما مابقی چمن سالم و قابل استفاده  است.

برای همین رعایت یک سری نکات به هنگام خرید مورد نیاز است که در ادامه همین مقاله به انواع چمن‌های مصنوعی دست دوم خواهیم پرداخت و اینکه کدام یک بهتر هستند تا  با خیال راحت از آن‌ها استفاده کنیم.

چمن مصنوعی دست دوم  باشگاه‌ها و ورزشگاه‌ها

چمن مصنوعی استوک در ورزشگاه‌هایی مثل فوتبال، فوتسال، چوگان می‌تواند قابل استفاده باشد.منتهی برخی از ورزشگاه‌ها بیشترین استفاده را دارند که در زمین فوتبال بیشتر است.

اما در این نوع زمین ورزشی برخی از  قسمت‌ها نزدیک به خط حمله یا دروازه بیشترین آسیب را دیده است.این نوع چمن با آلودگی زیادی همراه است، یعنی به دلیل استفاده طولانی مدت و در معرض آفتاب یا آلاینده‌های محیطی قرار گرفتن؛ نمی‌تواند برای مدارس یا مهدکودک‌ها استفاده شود.

بنابراین استفاده از چمن مصنوعی فوتسال ، به عنوان چمن استوک مناسب نمی باشد .

چمن مصنوعی استوک فوتبالی

چمن مصنوعی فوتبالی به دلیل تزریق شن و گرانول ، بسیار کثیف و آلوده بوده و جهت استفاده به عنوان کارکرده ، حتما نیاز به شست و شوی فراوان دارد . این ماده پرکننده در چمن مصنوعی ، موجب آلودگی چمن شده و نظافت آسانی را ندارد.

برخی دیگر از زمین‌های ورزشی که معمولا در فضای بسته بوده‌اند مثل زمین فوتسال کمتر دچار آلودگی شده‌اند و برای استفاده در برخی از مکان‌ها مثل حیاط، باغچه و یا برای حیوانات خانگی مناسب‌تر هستند.

در مورد چمن مصنوعی دست دوم برخی دیگر از زمین‌های ورزشی مثل چوگان؛ تنیس، حتی والیبال و بسکتبال در فضای باز هم قابل استفاده است.

چون کمتر مورد استفاده قرار گرفته‌اند و آسیب کمتری را متحمل شده‌اند بنابراین بعد از یک شست و شوی اساسی و ضد عفونی کردن برای برخی از نقاط مسکونی قابل استفاده خواهند بود.

چمن مصنوعی استوک مهد کودک

چمن مصنوعی دست دوم مهد کودک شاید کمترین آسیب و آلودگی را داشته باشد. به این دلیل که بچه‌ها روی آن بیشتر بازی‌های کودکانه داشته‌اند که چندان فرسودگی ندارد.بنابراین ممکن است به دلیل تغییر مکان مجبور باشند آن را به فروش برسانند که برای استفاده در نقاط مهم مسکونی مثل بالکن، تراس یا اتاق بازی بچه‌ها مناسب باشد.

البته قبل از استفاده نیازمند شست و شو و مراقبت‌های بهداشتی هستند که در ادامه قطعا ذکر خواهیم کرد.در کل به دلیل آلودگی کمتر چمن مصنوعی مهد کودک ، میتوان از نوع استوک آن استفاده کرد.

کدام چمن مصنوعی دست دوم بهتر است

همانطور که در بخش قبلی گفته شد چمن مصنوعی استوک از مکان‌های مختلفی از جمله مکان ورزشی، مسکونی یا تجاری است.

اما بهتر است بدانید چمنی که در نقاط تجاری مثل رستوران‌ها یا کافه و تالار استفاده شده در بیشتر مواقع  کارکرد چندانی ندارد چون در مکان‌های پر رفت و آمد بوده و دچار استهلاک شده است.

چمن مصنوعی فوتبال هم برای فضاهای دورهمی و نشستن استفاده نمی‌شود. بیشتر برای ورودی دم در حیاط یا بخشی از حیاط و داخل باغچه مناسب است.

چمن مصنوعی استفاده شده در مهد کودک معمولا گزینه مناسبی برای استفاده در تمامی قسمت‌های مورد نیاز است.مثلا برای بالکن یا تراس قابل استفاده است.

حتما در نظر داشته باشید که چمن های کارکرده به هیچ عنوان جهت استفاده به عنوان چمن مصنوعی اتاق کودک استفاده نشود .

اگر چمن مصنوعی در فضایی مانند بالکن یا تراس منزل استفاده شده است نیز میتوان گزینه مناسب باشد . اما همانطور که گفته شد ، شرط خرید آن متراژ مناسب جهت خرید است . اگر چمن مصنوعی تکه تکه باشد ، باید هزینه زیادی جهت چسب چمن مصنوعی و نصب این نوع چمن کرد .

مشخصات چمن مصنوعی دست دوم

برای خرید چمن مصنوعی دست دوم که قیمت مناسب‌تری نسبت به نو دارد، باید یک سری مشخصات را حین خرید دقت کنید.

چمن با وسعت و مساحت بالا بخرید

در برخی از مواقع چمن مصنوعی تکه‌ تکه شده را به فروش می‌رسانند که این نوع خرید اصلا به صرفه نیست.

یعنی از چسباندن قطعات آن به یکدیگر نه تنها فضای زیبایی را ایجاد نمی‌کند بلکه به مرور زمان به خاطر عدم کیفیت نصب آن هم به دلیل برش زیاد از هم جدا می‌شوند ،پس کارایی بالایی نخواهد داشت.

بنابراین سعی کنید چمن مصنوعی یک دست با متراژ بالا را خریداری کنید. قیمت چمن مصنوعی استوک ، معمولا بسیار کمتر از نوع نوع و دست اول آن است .

ارتفاع الیاف چمن مصنوعی کارکرده مهم است

وقتی چمن مصنوعی برای مدتی مورد کاربرد قرار بگیرد کم‌کم نخ‌ها و ارتفاع الیاف مچاله و در هم فرو رفته می‌شود، این موضوع در ابتدا زیبایی چمن مصنوعی را سلب می‌کند.

از طرف دیگر ضخامت و استحکام چمن مصنوعی را زیر سوال می‌برد. چرا که الیاف و نوع مقاومت نخ‌ها در مقاومت نهایی چمن مصنوعی تاثیرگذا هستند.

اگر این الیاف در هم مچاله و له شده باشند، اصلا مناسب خرید نیستند و ممکن است در مدت زمان اندکی دچار از هم گسیختگی و پارگی شود.

پشت چمن مصنوعی را با دقت بررسی کنید

پشت چمن مصنوعی یعنی همان لایه‌های زیرین که عامل نگهدارنده و محافظت از نخ و الیاف چمن مصنوعی هستند، باید حتما بررسی شوند.یعنی با دقت پشت و روی چن مصنوعی را نگاه کنید.

بکینگ پوسیده چمن مصنوعی کارکرده و دست دوم

بکینگ چمن مصنوعی در بیشتر مواقع به دلیل متحمل شدن وزن و فشار زیاد دچار پارگی و فرسایش شده است.اگر این موضوع بر لایه‌های زیرین یا پشت چمن تاثیر زیادی گذاشته باشد به هیچ وچه قابل استفاده نخواهد بود.

چرا که پارگی به مرور زمان به بقیه قسمت‌ها نشات می‌یابد و شاهد از هم باز شدن چمن مصنوعی خواهدی بود.

چمن مصنوعی استوک شسته شده خریداری کنید

اگر بعد از بررسی‌ها اصلی متوجه شدید که چمن مصنوعی مناسبی است.زدگی و خوردگی کمتری داشت، به تمیزی آن هم دقت داشته باشید.

سعی کنید چمن مصنوعی شسته شده را خریداری کنید که بعد از خرید هم خود شما باید یک بار دیگر آن را بشویید و ضد عفونی کنید.

چمن مصنوعی وارداتی ، به دلیل کیفیت بالای آن نسبت به نوع داخلی ، میتواند گزینه خوبی جهت تهیه چمن مصنوعی استوک باشد .

مزایای چمن مصنوعی دست دوم

چمن مصنوعی دست دوم می‌تواند مزایایی را در بر داشته باشد، مثلا:

 • دارای قیمت پایین‌تری است که مهمترین مزیت آن است و قابل استفاده برای هر قشری است.
 • چون قبلا یک بار نصب شده است و محل برش مشخص است، برای بار دوم چسباندن آن راحت‌تر خواهد بود
 • برای تعمیر و نگهداری برخی از مکان‌ها و سطوحی که نیاز به محافظت دارد گزینه مناسبی است

معایب چمن مصنوعی دست دوم

مهمترین معایب یک چمن مصنوعی دست دوم عبارت است از:

 • اول از همه آلودگی دارد که از نظر بهداشتی مناسب نیست و باید نکات شست و شو را رعایت کنید
 • به دلیل استفاده مجدد و برش‌های از قبل قابل استفاده در هر مکان و فضایی نیست.
 • در اکثر مواقع یکدست و یکپارچه نیست چون قسمت های مناسب آن برش خورده است.

قابلیت استفاده چمن مصنوعی دست دوم

چمن منصوعی استوک همانطور که از اسمش پیداست یک بار کار کرده و در مدت زمان مشخص قابلیت‌های اساسی و مهم خود را از جمله مقاومت ویژه و زیبایی را از دست داده است.

اما در برخی مواقع به دلیل استفاده کم و مراقبت‌های همیشگی همچنان قابل استفاده هستند.از این رو باید طبق نکاتی که حین خرید در بخش‌های قبلی گفتیم، دقت لازم را داشته باشید.

سپس تصمیم بگیرید که این نوع چمن برای شما کارایی لازم را دارد.

اگر قرار است در مکان پر رفت و آمد استفاده کنید یا جایی است که دورهمی و نشستن صورت می‌گیرد اصلا مناسب نخواهد بود.

نحوه مراقبت و نگهداری چمن مصنوعی دست دوم

قبل از شست و شو و نظافت باید بررسی کنید که چمن مصنوعی در چه قسمت‌های دچار خوردگی و پارگی است.آن قسمت‌ها رتوش شود، در ضمن اگر تعداد این آسیب‌‌ها زیاد است بهتر است قید خریدن را بزنید.

بعد از تعمیر باید آن را بشویید. ترجیحا از یک شوینده ملایم مثل شامپو فرش و آب استفاده کنید از یک زمین شو یا فرچه مناسب کمک بگیرید.اگر قصد دارید آن را ضد عفونی کنید، بهتر است بعد از شست و شوی کامل از مقداری سرکه سفید محلول در آب استفاده کنید.

یکی از مهمترین مراقبت های چمن ، مراقب چمن مصنوعی در باران می باشد .

نظافت چمن مصنوعی دست دو

آن را روی چمن بریزید و بگذارید به مدت 15 الی 20 دقیقه روی آن بماند. سپس مجددا آن را با آب بشویید. بگذارید مقداری مقابل آفتاب بماند تا کاملا از هر گونه باکتری و میکروب ضد عفونی شود.

چه موقع نمی‌توان از چمن مصنوعی دست دوم استفاده کرد

چمن مصنوعی کارکرده برای کسانی که قصد زیبا کردن محیط را دارند، نمی‌تواند گزینه مناسبی باشد.چرا که معمولا به دلیل کارکر دزیاد الیاف آن دچار فرسودگی و در هم رفتگی شده‌اند که زیبایی چندانی ندارد.

همچنین به دلیل قرار گرفتن در معرض آلودگی‌های محیطی دارای سمومی هستند که گاهی با شستن  و ضد عفونی کردن هم از بین نمی‌رود.

بنابراین برای استفاده در تراس، بالکن یا محیط‌های که کودکان و افراد مبتلا به آلرژی حضور دارند، نمی‌توان استفاده کرد.

چمن مصنوعی استوک وارداتی

معمولا استفاده از چمن های مصنوعی وارداتی آن هم به عنوان کارکرده ارزشمند است . چرا که جنس الیاف آن کاملا وارداتی و با کیفیت بوده و حتی سال ها به عنوان کارکرده ارزش خواهد داشت . این مدل چمن مصنوعی استوک وارداتی را میتوان با قیمت خوب و معقول خریداری کرد.

قیمت چمن مصنوعی دست دوم

قیمت چمن مصنوعی دست دوم در تهران و شیراز بر اساس میزان ساییدگی و مصرف تعیین می‌شود.معمولا چمن مصنوعی دست دوم از ورزشگاه‌های بزرگ است که در برخی از قسمت‌های بیشتر آسیب دیده است و بخشی دیگر قابل استفاده است.

معمولا افرادی که می‌خواهند خاصیت ضربه‌پذیری را به محیط یا مکان خود بدهند از این نوع چمن استفاده می‌کنند که قیمت مشخص را بر اساس همان میزان ساییدگی و اصطکاک و مدت زمان استفاده تعیین می‌کنند.

چمن مصنوعی کارکرده

چمن مصنوعی کارکرده قابل استفاده در هر مکان و فضایی نیست. یک شرایط خاص دارد چرا که یکبار استفاده شده است و در عین حال دقت و مراقبت پیرامون استفاده از این نوع چمن بیشتر خواهد بود.

مخصوصا اگر قصد دارید از آن در یک فضای پر رفت و آمد استفاده کنید یا جایی که کودکان حضور دارند.

بنابراین با دقت انتخاب کنید:

نوع چمن مصنوعی کجا بوده و نکات پیرامون خرید را که در این مقاله گفتیم مد نظر قرار دهید.

همچنین برای کجا قرار است استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *