موارد استفاده از چمن مصنوعی

چمن مصنوعی برای آرامگاه

چمن مصنوعی برای آرامگاه

چمن مصنوعی برای آرامگاه روش مناسبی جهت ایجاد فضای معنوی به همراه نظافت در محیط اطراف آرامگاه است.

بسیاری از افراد گمان می‌کنندکه چمن مصنوعی یک کفپوش تزیینی است که بیشتر برای دکوراسیون داخلی استفاده می‌شود.

یا اینکه برای کفپوش ورزشگاه‌ها و باشگاه‌ها کاربرد دارد. در حالی که مزایای بسیار زیادی دارد که یکی از آن‌ها برای آرامگاه است.چمن مصنوعی دور قبر را  می‌توان در نقش و طرح‌های متنوعی انتخاب کرد.

این مقاله قصد دارد، در مورد چمن مصنوعی دور آرامگاه توضیحات مناسبی را ارائه دهد تا انتخاب بهتری داشته باشید.

سرتیترها این مقاله عبارتند از:

 • چمن مصنوعی برای آرامگاه
 • انواع چمن‌های مصنوعی آرامگاه
 • چمن مصنوعی جهت تزیین سنگ قبر
 • مزایای چمن مصنوعی برای آرامگاه
 • چمن مصنوعی برای دور قبر
 • خرید چمن مصنوعی در آرامگاه
 • قیمت چمن مصنوعی سنگ قبر
 • نصب چمن مصنوعی در آرامگاه

چمن مصنوعی برای دور سنگ مزار

برای سنگ مزار نمی‌توان از هر نوع کفپوشی استفاده کرد، یک نوع کفپوشی باید به کار ببریم، که در عین صلابت، زیبایی خاص هم داشته باشد.

همچنین آرامگاه را نمی‌توان همیشه مراقبت کرد و هر روز یا هر هفته یا حتی هر ماه به آن نظارت داشت.پس برای همین چمن مصنوعی که نیازی به آبیاری و رسیدگی ندراد، می‌تواند برای آن مناسب باشد.این مدل محصول در دسته چمن مصنوعی تزئینی قرار میگیرد.

چمن مصنوعی سنگ قبر

نه تنها برای خود آرامگاه بلکه فضای بین سنگ قبر در  محوطه آرامگاه که گاهی از خاک و سیمان پر شده است، قابل اجرا از چمن مصنوعی می‌باشد.

همین چمن مصنوعی اقسام گوناگونی دارد که باید متناسب با سلیقه، نوع فضای آرامگاه و نوع آب و هوا آن را انتخاب کنید.

انواع چمن مصنوعی در آرامگاه

چمن مصنوعی به لحاظ ارتفاع الیاف، تراکم، ضخامت، بکینگ و متریال سازنده به انواع مختلفی تقسیم می‌شود.  نوع دیگر دسته‌بندی چمن مصنوعی که بر اساس شکل و ساختار به سه دسته:

 • رولی
 • تایلی
 • نواری

تقسیم می‌شود. بیشترین استفاده از آن به صورت رولی است که پرکاربرد می‌باشد و نصب راحت و آسانی دارد.

در مورد چمن مصنوعی به لحاظ تراکم، ضخامت هر چه پرتراکم و ضخیم‌تر باشد، بهترین نوع چمن مصنوعی در آرامگاه خواهد بود.

در ضمن متریال سازنده چمن مصنوعی باید باکیفیت باشد تا در برابر اشعه فرابنفش خورشید و بارندگی‌های طولانی مدت دوام داشته باشد. تغییر رنگ ندهد. همچنین تراکم و ضخامت خود را از دست ندهد.

چمن مصنوعی جهت تزیین سنگ قبر

گاهی اوقات سنگ قبر یا آرامگاه از کفپوش دیگری طراحی شده است اما تمایل داریم که برای تزیین از کفپوشی مثل چمن مصنوعی استفاده کنیم.

برای همین می‌توانیم از دو نوع پرکاربرد چمن مصنوعی یعنی نواری و رولی کمک بگیریم.اگر مساحت زیادی از آرامگاه بدون کفپوش مانده است، چمن مصنوعی بین سنگ و موزاییک مناسب خواهد بود.

اگر آرامگاه از سنگ یا موزاییک استفاده شده باشد، می‌توانید چمن مصنوعی نواری را بین آن‌ها استفاده کنید که حالت معنوی ویژه‌ای را به آرامگاه خواهد داد.

موارد استفاده از چمن مصنوعی دور قبر

موارد زیادی وجود دارد که بیشتر افراد اخیرا سعی می‌کنند از چمن مصنوعی در این مکان استفاده کنند.

 • حس معنوی و الوهیت بیشتری به فضای آرامگاه می‌دهد.
 • نیازی به مراقبت همیشگی ندارد و همیشه مرتب و تمیز است
 • با فضا و محیط اطرافش سازگاری بالای دارد
 • در برابر گرما و سرما مقاومت بالایی دارد
 • سریعا کهنه نمی‌شود و ماندگاری بالایی دارد.

مزایای استفاده از چمن مصنوعی در آرامگاه

چمن مصنوعی برای آرامگاه شاید بهترین انتخاب به عنوان یک کفپوش باشد. چون مزایای بسیار زیادی دارد که در ادامه به بیشتر آن‌ها اشاره می‌کنیم.

اینگونه بهتر می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا از چمن مصنوعی برای آرامگاه استفاده کنید یا نه؟

هماهنگ و سازگار با انواع آب و هوا

توجه داشته باشید که آرامگاه مکانی است که شما همیشه نمی‌توانید آنجا حضور داشته باشید تا رسیدگی کنید.یعنی اگر می‌خواهید از حالت تزیینی و عرفانی برای آرامگاه استفاده کنید، بهتر است که حتما از یک نوع کفپوشی کمک بگیرید که نیاز به مراقبت دائم نداشته باشد.

در طول سال آب و هوا مدام در حال تغییر است. فصل پاییز و زمستان درگیر برف و باران هستیم و در فصل بهار و تابستان درگیر تابش آفتاب با درجه بالا خواهیم بود.

چمن مصنوعی سنگ قبر
چمن مصنوعی برای آرامگاه
چمن مصنوعی دور سنگ مزار

بنابراین باید به اشعه فرابنفش خورشید فکر کنید، چرا که موجب تغییر رنگ کفپوش در آرامگاه می‌شود.

از طرفی برف و باران ممکن است چند روز شروع به بارش کند و طولانی مدت ببارد. اگر کفپوش‌های دیگر استفاده کنید، ممکن است به زودی مورد پوسیدگی و یا ترک خوردگی قرار بگیرند.

چمن مصنوعی دارای منافذ ریزی است که آب باران را از این منافذ عبور می‌دهد. البته به هنگام نصب باید فکری برای خروج آب داشته باشید که به درستی خارج شود و مشکلی ایجاد نشود.

دارای تغییر رنگ متنوع و ثابت

چمن مصنوعی در کنار طرح‌های متنوع، رنگ‌های متفاوتی دارد که معمولا جهت استفاده از چمن مصنوعی برای آرامگاه از رنگ سبز تیره یا روشن استفاده می‌کنند.

از طرفی متریال سازنده چمن مصنوعی معمولا از مواد مرغوب مثل پلی اتیلن، پلی پروپیلن و یا ماده‌ای چون نایلون است که مقاومت خوبی دارند.

یعنی در برابر نور خورشید تغییر رنگ نمی‌دهند و بر اثر انقباض و انبساط محیطی دچار آسیب نمی‌شوند.

دارای نصب ساده و آسان

بدون شک شاید راحت‌ترین و تمیزترین روش نصب مربوط به چمن مصنوعی است اگر بخواهیم بین سایر کفپوش‌ها از این لحاظ یعنی نصب مقایسه‌ای انجام دهیم.

تنها باید متراژ محیط مورد نظر را به درستی اندازه‌گیری کنید.

بعد از اندازه‌گیری مساحت، به زیرسازی مقاوم هم نیاز دارید، مخصوصا اگر زیرسازی از جنس خاک باشد که باید راه خروجی آب را مشخص کنید.

بعد از آن می‌توانید بر اساس سلیقه رنگ چمن مصنوعی را مشخص کنید. یعنی با کمک یک چمن مصنوعی رولی با ابعاد مشخص آن را در آرامگاه از طریق چسب محکم نصب می‌کنید.

بدون نیاز به مراقبت و رسیدگی

چمن مصنوعی به دلیل داشتن مقاومت، ثبات رنگ و متریال مرغوب با تغییرات محیطی وارد واکنش نمی‌شود  و نیازی به مراقبت ندارد.درگیر علف‌های هرز نمی‌شود که هرس بخواهد. نیازی به آب ندارد که آبیاری بخواهد .

از طرفی احتیاجی به علف‌کش‌ها برای از بین بردن هر گونه گیاه هرز ندارد و برای حفظ محیط زیست هم بسیار مناسب است. در واقع به نحوی دوستدار محیط زیست است.

چمن مصنوعی برای تزیین سنگ قبر یا دور قبر

چمن مصنوعی برای آرامگاه مناسب است. همانطور که در طول مقاله هم اشاره شد، این نوع چمن برای قسمت‌های مختلف آرامگاه قابل استفاده می‌باشد.

اگر قصد دارید برای  سنگ قبر استفاده کنید، به صورت رولی یا نواری قابل انجام است.همچنین می‌توانید خود قبر را از چمن مصنوعی پوشش دهید که البته نیاز به زیرسازی  دارد.

دور سنگ قبر هم می‌توان چمن مصنوعی استفاده کرد یا به صورت یک تکه کامل و مسطح به شکل رولی به کار برد.همچنین جهت تزیین بین سنگ‌ها استفاده کرد.

نصب چمن مصنوعی اطراف سنگ مزار

برای نصب چمن مصنوعی دور سنگ مزار ، ابتدا باید متراژ اطراف قبر را بدست بیاورید . متراژ به دست آمده باید به صورت متر مربع باشد . سپس به اندازه معین چمن مصنوعی را از فروشگاه شیراز چمن خریداری کنید .

چمن های مصنوعی به راحتی با تیک های موکت بری در اندازه های مختلف قابل برش می باشد . به همین دلیل میتوان چمن را به صورت نواری خریداری کرده و یا چمن را در همان محل آرامگاه به صورت نواری برش داد .

بعد از خرید و برش اندازه های چمن مصنوعی ، نوبت به نصب آن در اطراف سنگ قبر میشود .قبل از نصب حتما محیط را با آب تمیز کرده به طوری که هیچ گرد و خاکی وجود نداشته باشد . بعد از خشک شدن سطح ، میتوان با استفاده از چسب مخصوص چمن مصنوعی ، اقدام به چسباندن چمن ها کرد .

بعد از ریختن چسب به دور قبر ، چمن های نواری شده را به راحتی چسبانده و به مدت 3 تا 5 ساعت بر روی آن چند جسم سنگین گذاشته تا چمن به خوبی چسبیده شود .

نصب چمن مصنوعی سخت نیست، تنها باید زیرسازی این نوع چمن به درستی انجام شود و یک مسیر خروجی آب برای آن تعیین کنید.

شست و شو و مراقبت از چمن مصنوعی در آرامگاه

معمولا شستن این نوع چمن مصنوعی کار سختی نیست. با یک مقدار آب، یک مایع شوینده ملایم و یک فرچه کافی است.

البته چمن‌های مصنوعی که برای آرامگاه استفاده می‌کنند، ضخامت و تراکم بالای دارند که برای نظافت حتما حتما نیازمند آب و یک وسیله مثل فرچه یا کف شور هستید.

خرید چمن مصنوعی دور قبر

قبل از خرید باید به چند نکته دقت داشته باشید. در این مقاله تا به اینجا راجع به خصوصیات و اشکال چمن مصنوعی برای آرامگاه توضیحاتی ارائه شد.

اکنون که وقت خرید آن رسیده است، باید ابتدا هدف خود را از خرید مشخص کنید.

 •  مساحت مورد نظر چند متر است؟
 • آیا برای کفپوش کامل آرامگاه از چمن مصنوعی استفاده می‌کنید یا جهت تزیین ؟
 • اگر برای کفپوش است باید از رولی استفاده کنید، پس متراژ محیط را بدست آورید
 • آیا برای تزیین است یعنی بین موزاییک یا سنگ قرار است استفاده کنید؟ پس نوع نواری و اینکه چند متر می‌خواهید؟

این نکات در مورد خرید چمن مصنوعی می‌تواند کمک موثری باشد

قیمت چمن مصنوعی برای آرامگاه

قیمت چمن مصنوعی متناسب با نوع چمنی که انتخاب می‌کنید، متفاوت است. چمن‌های مصنوعی با توجه به متریالی که ساخته شده‌اند، تفاوت قیمت دارند.

یعنی کیفیت آن‌ها متناسب با مواد سازنده است که شامل پلی اتیلن، پلی پروپیلن و نایلون است.

این مواد کیفیت نهایی چمن مصنوعی برای آرامگاه را مشخص می‌کنند. الیاف چمن مصنوعی از جنس پلی اتیلن و نایلون بهترین کیفیت را دارند.

مقاومت و تراکم خوبی دارند و برای مدت‌های طولانی مقابل تغییرات آب و هوایی و نور خورشید استحکام خود را حفظ می‌کنند.اما قیمت بالایی دارند.

چمن مصنوعی برای آرامگاه

چمن مصنوعی برای آرامگاه ایده بسیار خوبی می‌تواند باشد تا فضای رخوت‌انگیز را کمی ملایم و معنوی کند.

شاید برخی دوست نداشته باشند که محیط و فضای آرامگاه و سنگ قبر عزیزانشان بی‌روح باشد. برای همین جهت داشتن مکانی مناسب همراه با نظافت چمن مصنوعی کفپوش مناسبی است.

نیازی به مراقبت همیشگی ندارد، ماندگاری بسیار بالایی دارد، در برابر اشعه آفتاب و بارندگی‌های شدید مقاوم است.

این نوع چمن در اندازه و اشکال و کیفیت‌های متنوعی تولید می‌شود که می‌توانید متناسب با نیاز خود یکی از آن‌ها را خرید کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *