مقالات آموزشی چمن مصنوعی

تفاوت چمن مصنوعی با چمن طبیعی چیست

تفاوت چمن مصنوعی با چمن طبیعی

تفاوت چمن مصنوعی با چمن طبیعی در ظاهر کار سختی است که بتوانید تشخیص درست داد.شاید اگر با ساختار چمن مصنوعی آشنایی نداشته باشید یا از نزدیک لمس نکرده باشید، تشخیص آن از چند متری سخت باشد.

برای همین بد نیست، تفاوت چمن مصنوعی با چمن طبیعی را بدانید تا تصمیم بگیرید که کدام یک برای شما مناسب است؛ اگر قصد دارید در فضای اطراف خود یک محیط سبز داشته باشید.

البته بسته به شرایط مکانی، سرمایه شما و هدفی که دارید استفاده از هر یک می‌تواند، نتایج خاص خودش را داشته باشد.

در ادامه به تفاوت این دو نوع چمن می‌پردازیم تا بهتر تصمیم بگیرید که کدام را انتخاب کنید.

مواردی که در این مقاله ذکر خواهد شد:

ساختار تشکیل دهنده چمن طبیعی و چمن مصنوعی

تفاوت چمن مصنوعی با طبیعی به لحاظ رسیدگی و نگهداری

تفاوت این دو چمن از لحاظ قیمت و هزینه مصرفی

تفاوت چمن مصنوعی با چمن طبیعی از منظر طول عمر و ماندگاری

تفاوت چمن مصنوعی با طبیعی به لحاظ کیفیت

تفاوت چمن مصنوعی با چمن طبیعی به لحاظ ایمنی

تفاوت از منظر نصب تا ظاهر

چمن مصنوعی دوستدار محیط زیست

ساختار تشکیل دهنده چمن طبیعی و چمن مصنوعی

چمن طبیعی از گیاهان طبیعی تشکیل می‌شود که متناسب با فصل گرم و سرد انواع خاص خودش را دارد.

این نوع چمن نیازمند آبیاری و مراقبت همه روزه است که برای مکان‌های مختلف مثل ویلا، پارک عمومی و مکان‌های تفریحی – تجاری انواع متعددی دارد.

چمن مصنوعی از گیاهان طبیعی تشکیل نشده بلکه از الیاف با جنس پلی اتیلن یا پلی پروپیلن و در برخی از مواقع از نایلون ساخته می‌شود.

نیاز به آبیاری ندارد و عمر طولانی‌تری نسبت به چمن طبیعی دارد.

در ادامه به تفاوت‌های بیشتری اشاره خواهیم کرد.

تفاوت چمن مصنوعی با چمن طبیعی به لحاظ رسیدگی و نگهداری

چمن طبیعی همان‌طور که گفته شد از گیاهان طبیعی تشکیل شده است.

 گیاهان نیازمند مراقبت و رسیدگی هستند. در غیر اینصورت زرد و پژمرده می‌شوند، خشک می‌شوند و بعد از مدتی از بین می‌روند.

در ضمن این مراقبت متناسب با هر فصلی متفاوت است، تابستان‌ها به دلیل خشکی هوا آبیاری بیشتری نیاز دارند.

 اما در زمستان به  خودی خود به دلیل سردی هوا زرد می‌شوند که باز هم باید مراقبت کرد تا در تابستان دوباره به  بار بنشینند.

تفاوت ظاهری چمن مصنوعی  و طبیعی

از طرفی چمن مصنوعی متشکل از الیاف مصنوعی است که نیازمند آب و نگهداری نیست.

ممکن است مواقعی که هوا خیلی گرم است، برای پیشگیری از حرارت بالای چمن نیازمند آب‌پاشی باشد اما نه در حدی که به آبیاری احتیاج داشته باشد.

چمن طبیعی علاوه بر آب نیازمند کود است تا تغذیه مناسبی برای رشد داشته باشد که در غیر اینصورت رشد آن متوقف می‌شود.

اما چمن مصنوعی دیگر به کود و علف کش جهت از بین بردن علف هرز نیازی دارد و به راحتی می‌توان چند ماه و چند سال آن را بدون آب و کود نگهداری کرد.

نظافت و نگهداری از چمن مصنوعی تنها شستن آن است که فقط هرازگاهی متناسب با میزان استفاده شما مورد نیاز است. برای شستن هم قرار نیست ماده شوینده‌ای خاص استفاده کنید.

تنها به کمک مقداری آب، شامپو فرش و یک فرچه  یا زمین شور می‌توانید، آن را بشویید.

تفاوت این دو چمن به لحاظ قیمت و هزینه مصرفی

شاید در ظاهر فکر کنید که چمن طبیعی خیلی به صرفه‌تر از چمن مصنوعی است اما اینگونه نیست.تمامی هزینه‌های مربوط به خرید چمن مصنوعی و نصب آن تنها در همان مرحله اول است و دیگر هیچ هزینه‌ای در بر ندارد.

یعنی شما ابتدا باید تصمیم بگیرید که چمن مصنوعی را برای کجا و چه مقدار می‌خواهید.سپس بر اساس این مختصات خرید چمن مصنوعی را انجام دهید .

اما در مورد چمن طبیعی شاید در ابتدا با خرید مقداری بذر چمن رشد آن را رقم بزنید اما تازه ابتدای هزینه‌هاست.یعنی آبیاری،کود دادن، زمان گذاشتن برای مراقبت هر روزه و هرس کردن جز وظایف همیشگی می‌باشد.

اما چمن مصنوعی یک بار برای همیشه است، همان ابتدا هرینه خرید و نصب را پرداخت می‌کنید و برای چند سال سبز و استوار برای شما باقی خواهد ماند.

تفاوت چمن مصنوعی با چمن طبیعی به لحاظ طول عمر و ماندگاری

چمن طبیعی برای سرسبز بودن و حفظ خود نیازمند آب ،کود، مراقبت و هرس کردن است.

 اگر در هر زمان یکی از این موارد حذف شود، زرد و خشک خواهد شد،  کیفیت خود را از دست می‌دهد و دیگر اثری از چمن طبیعی باقی نخواهد ماند.

اما چمن مصنوعی ماندگاری بین 5 تا 15 سال دارد، بدون آنکه نیازمند آب ، کود و یا مراقبت‌های روزانه باشد.چمن مصنوعی با الیاف متفاوتی چون پلی اتیلن، پلی پروپیلن و نایلون تشکیل شده است.

این متریال مقاومت بالایی دارند و رنگ سبز خود را همیشه حفظ می‌کنند و حتی کمترین کیفیت این الیاف بین 4 تا 5 سال قابل استفاده هستند.

مقایسه چمن مصنوعی با طبیعی

در ضمن چمن مصنوعی قابل جا به جایی می‌باشد، یعنی می‌توان آن را  از یک مکان به مکان دیگر منتقل کرد.بنابراین به لحاظ هزینه به صرفه‌تر و معقول‌تر می‌باشد. نکه مهم دیگر ، این است که چمن های طبیعی را نمیتوان به راحتی در یک محیط بسته اجرا و نگهداری کرد . زیرا همانند موجودی زنده به هواب باز و نور آفتاب نیاز دارد.

اما چمن مصنوعی در محیط بسته بدون هیچ مشکلی قابل اجرا و نصب می باشد . چمن در این نوع فضا به هیچگونه نگهداری نیاز ندارد .

مقایسه کیفیت چمن مصنوعی و چمن طبیعی

بسیاری از کاربران معتقد هستند که چمن مصنوعی کیفیت چمن طبیعی را ندارد.شاید اینگونه تصور شود اما چمن مصنوعی با توجه به الیافی که دارد، سرسبز، مقاوم و در عین حال نرم و لطیف است.

بنابراین متناسب با سرمایه خود می‌توانید؛ چمن مصنوعی از نوع باکیفیت را خریداری کنید که در عین مقاومت نرمی و لطافت خاصی داشته باشد.

همچنین قابل استفاده در زمین ورزشی، مسکونی و یا اداری و رسمی است.مثلا چمن مصنوعی برای پاسیو یا برای تراس خانه یا اتاق بازی کودک هم می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

تفاوت چمن مصنوعی با چمن طبیعی به لحاظ آلرژی

برخی گمان می‌کنند که چمن مصنوعی ایجاد آلرژی می‌کند یا از متریال بی‌کیفیت تهیه می‌شود که برای پوست و تنفس مضر است.

در حالی که چمن طبیعی به دلیل داشتن گیاهان طبیعی و گرده افشانی در فصل بهار و تابستان ایجاد آلرژی می‌کند که برای بیماران تنفسی و حساس به آلرژی اصلا مناسب نیست.

چمن مصنوعی بدون مواد اولیه حساسیت‌زا تهیه می‌شود که تا به حال گزارشی به لحاظ تهدید سلامتی ارائه نشده است. این خصوصیات کاملا در چمن مصنوعی وارداتی لحاظ شده و کلیه استاندارد های بهداشتی لازمه را دارند.

تفاوت چمن مصنوعی با چمن طبیعی به لحاظ ایمنی

 چمن طبیعی استاندارد کافی برای برگزاری مسابقات ورزشی را دارد.اگر چه در مواقعی که بارندگی مثل برف و باران وجود دارد، بازی برای چند روز کنسل خواهد شد و اگر در حین بازی بارندگی صورت بگیرد، ممکن است به دلیل لغزندگی موجب آسیب و سر خوردن بازیکنان شود.

چمن مصنوعی تا به حال گزارشی مبنی بر مسدومیت و آسیب نداشته است اگر چه از ماده پرکننده در چمن مصنوعی بعد از نصب آن استفاده شود .در واقع این مواد پرکننده که از جنس سیلیس هستند، میزان لغزندگی و سر خوردن را کم می‌کند.

به هنگام بارش باران و برف آب خروجی از منافذ ریزی که در داخل چمن مصنوعی تعبیه شده است، خارج می‌شود و تاخیری در بازی‌های حرفه‌ای ورزشگاهی وجود نخواهد داشت.

علاوه بر استفاده در  ورزشگاه و باشگاه برای ایمنی در سایر مکان‌ها مثل اتاق بازی کودک، مهد کودک مناسب است؛ چون ضربه‌گیر است.

در ضمن ضد احتراق است و در مواقعی که وسایل اشتعال‌زا در محیط موجود است، نگرانی خاصی نخواهید داشت.

تفاوت چمن مصنوعی با چمن طبیعی به لحاظ کاربرد

تفاوت چمن مصنوعی با چمن طبیعی به لحاظ کاربرد هم در نوع خود جالب است.چمن طبیعی به خاطر مراقبت همیگشی و نیازمند بودن به آبیاری قابل استفاده در هر مکانی نیست.

مثلا در مکان اداری شاید کمتر مورد استفاده قرار بگیرد.در مکان‌های تجاری و تفریحی به دلیل رفت و آمد بالا نیازمند مراقبت بیشتر است.در مهدکودک به خاطر شیطنت بچه‌ها ممکن است بیشتر مورد آسیب واقع شود.

تصویر قبل و بعد حیاط با چمن مصنوعی و چمن طبیعی

اما چمن مصنوعی شامل این موارد نمی‌شود. هر جا و مکانی قابل استفاده است.از مکان اداری تا اتاق بازی کودک محدودیتی ندارد. چون اساس آن نیازی به آبیاری و مراقبت ندارد و محدودیتی هم در بر نخواهد داشت.

تازه فضای محل مورد نظر را سرسبز و زیبا می‌کند که با چمن طبیعی هیچ فرقی ندارد.

تفاوت چمن مصنوعی و طبیعی از منظر نصب تا ظاهر

همانطور که گفته شد، سختی نصب و میزان هزینه چمن مصنوعی همان دفعه اول است و دیگر مشکلاتی از این قبیل نخواهید داشت.

یعنی ابتدا باید زمین یا مکانی را که قرار است با چمن مصنوعی پوشش داده شود، اندازه‌گیری کنید، زیرسازی مناسب در نظر بگیرید و سپس اقدام به خرید و نصب کنید.

نصب چمن مصنوعی بیشتر به صورت رولی است که با برش و چسب مخصوص قابل نصب و اجراست.اما چمن طبیعی شاید نیازی به نصب نداشته باشد و تنها به کمک بذر چمن اقدام به کاشت کنید.

اما مراقبت‌های بعد مثل هرس کردن، آبیاری کردن و غیره هزینه و زمان بیشتری را در بر می‌گیرد که گاهی از عهده همه آن‌ها به تنهایی برنمی‌آبیم و در نهایت هزینه زیادی خواهد داشت.

چمن مصنوعی دوستدار محیط زیست

چمن طبیعی هم زیبایی خاص خودش را دارد و شاید برخی همچنان نظرشان استفاده از این نوع چمن باشد.اما باید در کنار استفاده از آن به فکر محیط زیست و ساختار این محیط هم باشیم که روز به روز در حال آسیب و خطر است.

بخشی از این آسیب به دلیل بی‌آبی و خشک شدن درختان و جنگل‌های مهم کره زمین است که به دلیل بی‌آبی اتفاق می‌افتد.

چمن طبیعی باید هر روز یا هفته‌ای دو الی سه بار آبیاری شود، این حجم از آبیاری آن هم در زمین‌هایی با مساحت بالا بسیار زیاد است.

اما چمن مصنوعی نیاز به آبیاری ندارد و همین کافی خواهد بود برای کسانی که دوستدار محیط زیست هستند.

نتیجه تفاوت چمن مصنوعی با چمن طبیعی

تفاوت چمن مصنوعی با چمن طبیعی بسیار زیاد است اگر چه در ظاهر شاید به هم شباهت زیادی داشته باشند.

اما در این مقاله از جهات مختلفی به تفاوت این دو نوع چمن پرکاربرد اشاره کردیم.

بنابراین بد نیست با مد نظر قرار دادن این تفاوت‌ها و نیازهای شخصی و اهداف خود یکی از این دو را انتخاب کنید.

1 نظر در “تفاوت چمن مصنوعی با چمن طبیعی چیست

  1. Behnam گفت:

    سایت بسیار خوبی دارین از هر لحاظ … واقعا حرف نداره کارتون … من چند وقت پیش کاری رو که برای یکی از آشناهامون انجام داده بودین رو از نزدیک دیدم محشر بود خداییش و در واقع سبب آشنایی من با مجموعه شما بود واقعا چیزی که من از نزدیک دیدم فراتر از سطح باور بود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *