مقالات آموزشی چمن مصنوعی

سرما و چمن مصنوعی در زمستان

سرما و چمن مصنوعی در زمستان

یکی از مواردی در خصوص نگهداری از چمن ، سرما و چمن مصنوعی در زمستان است که باید بدانیم چگونه در فصول سرد سال از چمن مواظبت کنیم.

چمن طبیعی در برابر هوای سرد مقاومت بسیار کمی دارد به خاطر همین است که با شروع پاییز و زمستان گیاهان  و درختان زرد و پژمرده می‌شوند.

اما ما به چمن و سرسبزی طبیعت احتیاج  داریم و تمایل داریم همیشه آن را در کنار خود داشته باشیم.

برای همین می‌توانیم از چمن مصنوعی در زمستان استفاده کنیم که مزایای زیادی را در بر دارد.

در این مقاله قصد داریم پیرامون موارد زیر مطالب مفیدی را ارائه دهیم:

 • ساختار چمن مصنوعی در فصل زمستان
 • واکنش چمن مصنوعی در برابر برف و باران
 • مراقبت از چمن مصنوعی در زمستان
 • نحوه تمیز کردن چمن مصنوعی در زمستان
 • خرید چمن مصنوعی برای زمستان
 • قیمت چمن مصنوعی برای فصل سرما
 • نگهداری از چمن مصنوعی در پاییز و زمستان
 • آیا چمن مصنوعی در سرما آسیب می‌بیند

ساختار چمن مصنوعی در فصل زمستان

چمن مصنوعی مانند چمن طبیعی نیست. چمن طبیعی تنها در فصل بهار و تابستان قابل رویش و سرسبزی است.

وقتی وارد فصل پاییز و زمستان می‌شویم، هوای سرد بر گیاهان و چمن‌ها تاثیر می‌گذارد و رویش و سرزندگی خود را از دست می‌دهند.

اما ما در این فصل هم به چمن مصنوعی احتیاج داریم، چه در ورزشگاه‌ها که باید بازی‌های لیگ را پیش ببریم.چه در خانه و ساختمان‌های مسکونی که گاهی برای بهار و تابستان دلتنگ می‌شویم و سرسبز ی چمن مصنوعی می‌تواند یادآور خوبی باشد.

و چه در مکان‌های تجاری و تفریحی که نیازمند جذب مشتری هستیم و چمن مصنوعی امتحان خود را در این مورد به خوبی پس داده است.چمن مصنوعی از الیاف مصنوعی که بخشی از ساختار آن پلاستیک و پلیمرهای سازنده می‌باشد، تشکیل شده است.

برخی از این متریال تشکیل دهنده نایلون، پلی‌اتیلن، پلی پروپیلن است که بسیار مقاوم هستند و در فصل سرما از بین نمی‌روند.

همچنین به دلیل زهکشی چمن مصنوعی آب باران و برف جمع می‌شوند و از طریق منافذ تعبیه شده در چمن مصنوعی از کانال خروجی بیرون می‌روند.

واکنش چمن مصنوعی در برابر برف و باران

برف به دلیل سرمای زیاد بر روی چمن طبیعی تاثیر بسیار زیادی می‌گذارد، آنقدر که رشد آن را متوقف می‌کند و کم‌کم زرد می‌شود.

در گذشته برای زمین‌های ورزشی مجبور به استفاده از چمن طبیعی بودیم که در طول زمستان بارها بازی هیچان‌انگیر به دلیل برف و باران زیاد کنسل می‌شد.چون وجود برف مانع از بازی می‌شود اما با ورود چمن مصنوعی بخشی از این مشکلات کاسته شد.

این نوع چمن در برابر برف مقاومت بالایی دارد، یعنی سرمای زیاد بر تار و پود آن تاثیری نخواهد گذاشت.جنس الیاف به قدری مرغوب است که با وجود یخ زدن آب باران یا نشستن طولانی مدت برف باز هم آسیبی نخواهد دید.

همچنین با ماشین‌های مخصوص برف روب می‌توان در چند دقیقه تمامی برف را از روی چمن پاک کرد.بنابراین بهترین گزینه جهت استفاده از یک فضای سرسبز حتی در یک زمستان یخبندان هم بهره بردن از کفپوشی چون چمن مصنوعی است.

بیشتر بخوانید : گرما و چمن مصنوعی در تابستان

مراقبت از چمن مصنوعی در فصل زمستان

درست است که این نوع چمن به مانند چمن طبیعی نیازمند  مراقبت همیشگی نیست. آبیاری نمی‌خواهد، علف کش هم نمی‌خواهد.

اما نمی‌توان آن را در فصل پاییز و زمستان رها کرد و از آن را از برف و باران مراقبت نکرد.اولین اقدام برای مراقبت از چمن مصنوعی در فصول سرد زیر سازی است.

اما زیرسازی چمن مصنوعی چیست؟

مراقبت از چمن مصنوعی در فصل زمستان

زیرسازی مقاوم برای چمن مصنوعی

قبل از هر گونه مراقبتی ابتدا باید یک زیرسازی قوی و مقاوم برای چمن مصنوعی در نظر بگیریم.زیرسازی برای چمن مصنوعی یعنی اینکه قبل از قرار دادن خود چمن بر روی کف از یک لایه مقاوم و ضربه‌پذیر  استفاده کنیم.

این لایه مانع از جذب چمن به کف زمین و متحمل شدن رطوبت می‌شود که از پوسیدگی پیشگیری خواهد کرد.همچنین ضربه‌پذیر است در اثر فشار مانع از باز شدن تار و پود چمن و تخریب آن خواهد شد.

یهترین لایه برای مراقبت از سرما و چمن مصنوعی در زمستان استفاده از لایه ژئوتکستایل است.

لایه ژئو تکستایل مخصوصا برای سطوحی که قرار است چمن مصنوعی را بر روی خاک یا مثلا آسفالت پیاده کنیم، بسیار کاربردی و ضروری است.

این لایه خاصیت شگفت‌انگیزی دارد که نه تنها برای زیرسازی کف چمن مصنوعی بلکه در صنعت ساختمان سازی اهمیت زیادی دارد.

نحوه تمیز کردن چمن مصنوعی در فصول سرد

با شروع پاییر مراقبت از چمن بیشتر خواهد شد، چرا که در معرض زباله‌های متعدد محیط خواهد بود که بر اثر وزش باد بر روی آن پخش می‌شوند.

بخشی از همین زباله‌ها شاخ و برگ درختان هستند که باید قبل از بارش برف و باران جمع‌آوری شوند.

چرا که اگر این اتفاق نیفتد به مرور زمان بر روی چمن مصنوعی باقی می‌مانند و موجب بروز گنداب، پوسیدگی و بوی نامطبوع خواهند شد.

اگر دارای حیوان خانگی هستید، باید مراقبت خود را بیشتر کنید چرا که مدفوع حیوان و مطلع نشدن از آن می‌تواند استهلاک چمن مصنوعی را بیشتر کند.مخصوصا اگر در فصل زمستان باشیم و مدت‌ها زیر برف مدفون شود.

به وقت بارش برف باید آن را از روی چمن مصنوعی جمع‌آوری کنیم تا روی چمن مصنوعی باقی نماند و هر چه زوتر در اثر تابش خورشید آب باقی مانده از روی چمن خشک شود.

البته مابقی آب باقی مانده حاصل از برف و باران از طریق سوراخ‌های ریزی که در چمن مصنوعی تعبیه شده است، خارج می‌گردند.

اگر چمن مصنوعی در یک مکان تفریحی مثل رستوران و کافی شاپ  قرار دارد ممکن است تحت تاثیر مواد غذایی چسبناک و رنگین آلوده شود و این موارد باید قبل از شروع فصل زمستان کاملا از بین بروند تا مشکلات مربوط به مراقبت چند برابر نشوند.

بد نیست قبل از شروع زمستان برای از بین بردن آلودگی‌های صنعتی و محیطی یک بار به طور کامل چمن را بشوییم و اگر مورد نجاست مدفوع حیوانات قرار گرفته است، آن را سم زدایی کنیم

مقالات دیگر شیراز چمن : مراقبت از چمن مصنوعی در باران

مراقبت از چمن مصنوعی در زمستان

خرید چمن مصنوعی برای زمستان

اگر قصد دارید که چمن مصنوعی در هر فصلی به کیفیت خود باقی بماند و دچار پوسیدگی و آسیب نشود، بهتر است که به هنگام خرید نکات مهمی را مد نظر قرار دهید.

خرید چمن مصنوعی باید ابتدا بر اساس نوع آب و هوای منطقه باشد،  مخصوصا اگر خرید شما عمده‌ای است و باید متراژ بالا را در نظر بگیرید.

یعنی اینکه از الیاف مرغوب تهیه شده باشد، مثل نایلون یا پروپیلن  یا پلی اتیلن که مورد تایید هستند.

سپس از کیفیت خوب و مرغوب خریداری کنید.

این الیاف در برابر گرما و سرمای زیاد مقاومت بسیار خوبی دارند.

بعد از کیفیت و تعیین آب و هوای اقلیمی بهتر است متراژ مکان را به درستی اندازه‌گیری کنید تا دچار کسری چمن نشوید و همه جای زمین  مورد پوشش چمن قرار بگیرد.

بعد از همه این موارد باید از متریال مرغوب جهت نصب ایمن چمن مصنوعی خریداری کنید.

متریالی مثل لایه ژئوتکستایل جهت زیرسازی و چسب مرغوب برای نصب مقاوم لایه‌های چمن که بسیار مورد نیاز هستند.

قیمت چمن مصنوعی برای فصل سرما

همانطور که در طول مقاله به کیفیت چمن مصنوعی، نوع اقلیم برای خرید این نوع چمن اشاره کردیم، باید دقت بیشتری برای خرید داشته باشید.

اگر معیارهای موجود در این مقاله را برای خرید چمن مصنوعی در فصول سرد در نظر بگیرد، طبیعتا باید قیمت بیشتری را صرف کنید.

اما اینگونه خیال شما بابت کیفیت و ماندگاری چمن راحت می‌شود و هزینه‌ای که پرداخت کرده‌اید از بین نخواهد رفت

بنابراین در مورد قیمت چمن مصنوعی برای فصل سرما مواردی مثل:

 • نوع اقلیم
 • متراژ کف
 • کیفیت چمن مخصوص زمستان
 • متریال مرغوب برای نصب

همگی تاثیر گذار هستند.

نگهداری از چمن مصنوعی در فصل پاییز و زمستان

معمولا برای چمن مصنوعی راه‌های مراقبتی زیادی تعریف نشده است برای همین بسیاری از کاربران مخصوصا در فصل زمستان نسبت به آن بی اعتنا می‌شوند.

و سپس در فصل بهار متوجه می‌شوند که به دلیل ماندن برف روی چمن به مدت طولانی مواد و زباله‌هایی که زیر برف به دام افتاده بودند، روی چمن تاثیر گذاشته‌اند  و تا حدودی منجر به پوسیدگی می‌شوند.

این موضوع به مرور زمان بر الیاف چمن تاثیر می‌گذارد و ممکن است در گذر زمان شاهد پوسیدگی، اصطکاک و نازک شدن الیاف باشیم.برای همین قبل از شروع زمستان بد نیست راه‌های پیشگیری از تحلیل رفتن چمن مصنوعی را فرا بگیرید.

یکی از این روش‌ها ایجاد یک سایه بان مقاوم است تا کمتر متحمل برف و باران شود.جمع‌آوری زباله‌ها قبل از انکه اولین برف ببارد.

نگهداری از چمن مصنوعی در فصل پاییز و زمستان

نصب مقاوم چمن مصنوعی هم می‌تواند یکی از گزینه‌های مراقبت باشد که نباید آن را نادیده گرفت.جهت محافظت از چمن مصنوعی به کمک یک لایه زیرین مقاوم به نام ژئوتکستایل از آن مراقبت به عمل آورید.

نتیجه : آیا چمن مصنوعی در سرما آسیب می‌بیند

جواب این سوال واضح است، خیر چمن مصنوعی در فصل سرد زمستانی آسیب نخواهد دید.

اما اگر از چمن مصنوعی توقع عمر طولانی دارید، بهتر است مراقبت‌های لازم را انجام دهید.

یعنی چه در زمستان و چه در تابستان از آن مراقبت کنید. اجازه ندهید برف به مدت طولانی روی آن باقی بماند.

به کمک یک ماشین برف روب برف‌ها را جمع‌ـوری کنید.

نصب مطمئن داشته باشید که با نفوذ آب باران و برف دچار از هم گسیختگی و پوسیدگی نشود. حتی‌الامکان به هنگام خرید شرایط اقلیمی را در نظر بگیرید و یک چمن مصنوعی باکیفیت خریداری کنید.

1 نظر در “سرما و چمن مصنوعی در زمستان

 1. Behnam Emami گفت:

  محتوای مطالب بخش مقالاتتون بسیار کامل نگاشته شده و تقزیبا میشه گفت در هیچ بخشی از مطالب جای ابهامی نمیذاره و از این بابت میتونه نقشه راه مناسبی باشه برای بررسی های پیش از خرید این دسته از محصولات که شاید نشه جامعتر از این توضیحات رو در جاهای دیگه و وبسایتهای مشابه پیدا کرد … تشکر ویژه از شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *