موارد استفاده از چمن مصنوعی

15 کاربرد چمن مصنوعی

15 کاربرد از چمن مصنوعی

کاربرد چمن مصنوعی مخصوصا در دو دهه اخیر بیش از همیشه خود را در  منازل مسکونی و مکان‌های تجاری – تفریحی نشان می‌دهد

علت این همه  کاربرد و محبوبیت به خاطر عدم مراقبت‌های همیشگی مخصوصا آبیاری است و صرفه‌جویی بسیار خوبی که برای آب صورت می‌گیرد.همچنین وقت زیادی را برای آبیاری، کود دادن، هرس کردن و سایر نیازهای مراقبتی نمی‌گیرد.

در این مقاله قصد داریم که مهمترین کاربرد‌های چمن مصنوعی را عنوان کنیم و هر کدام را توضیح دهیم که می‌تواند برای آشنایی با نوع کاربرد چمن مصنوعی مناسب باشد.

این مقاله تقریبا 3 دقیقه از وقت شما را خواهد گرفت.

مطالب عنوان شده در این مقاله :

 • کاربرد چمن مصنوعی برای بالکن
 • چمن مصنوعی برای حیاط خانه
 • چمن مصنوعی برای باغچه
 • چمن مصنوعی برای تراس
 • چمن مصنوعی ویلا
 • چمن مصنوعی بین  موزاییک
 • چمن مصنوعی برای روف گاردن
 • چم مصنوعی دور استخر
 • چمن مصنوعی بین سنگ
 • چمن مصنوعی برای تالار
 • چمن مصنوعی تزیینی
 • چمن مصنوعی ورزشی
 • چمن مصنوعی برای مهد کورک
 • چمن مصنوعی برای دیوار
 • چمن مصنوعی برای حیوانات

کاربرد چمن مصنوعی برای بالکن

یکی از پرکاربردترین نوع چمن مصنوعی است. به خصوص الان که اکثر افراد در آپارتمان زندگی می‌کنند و همه قادر به خرید خانه‌های ویلایی نیستند. بنابراین نیاز به یک منظره زیبا و دل‌نشین هر روزه ایجاب می‌شود.

بالکن می‌تواند یک نقطه دیدنی و نشاط‌انگیز در آپارتمان باشد که با نصب چمن مصنوعی فضایی فراهم شود که خانه را زیباتر کند و شرایطی را فراهم خواهد کرد که با خانواده به صرف چای و یا قهوه کنار هم جمع شویم.

چمن مصنوعی بالکن

در کنار نصب چمن مصنوعی می‌توانید گاهی خلاقیت‌های خوبی را به اجرا درآورید، مثلا استفاده از سنگ‌های بزرگ شکل‌دار همراه با گلدان‌های رنگی استوانه‌ای یا مستطیل شکل ظاهر چمن را بیش از پیش زیباتر می‌کند.

با اندازه گیری متراژ بالکن و تراس ، میتوان به راحتی چمن مصنوعی مناسب این فضا را انتخاب و تهیه کرد.

فقط دقت داشته باشید که حتما برای خروجی آب ابتدا مسیری مناسب انتخاب کنید زیرا که تجمع آب زیر چمن مصنوعی به مرور زمان حالتی از گنداب را شکل می‌دهد که بر پوسیدگی چمن  تاثیر زیادی دارد. برای خرید چمن مصنوعی بالکن و حیاط ، میتوان از کارشناسان شیراز چمن ، مشاوره رایگان دریافت کرد.

چمن مصنوعی برای حیاط خانه

چمن مصنوعی برای حیاط خانه می‌تواند یک ایده بسیار جالب باشد که چند مزیت خوب دارد.

 اول از همه اینکه اگر حیاط شما بزرگ است، مراقبت از چمن طبیعی دغدغه‌های زیادی دارد که چمن مصنوعی ندارد.

از جمله آب دادن و هرس کردن که خود وقت زیادی را می‌طلبد. این موضوع برای کسانی که شاغل هستند؛ کار سختی است.

چمن مصنوعی حیاط خانه

همچنین در شهرهای بزرگ میزان آب مورد نیاز برای آبیاری چمن زیاده‌روی محسوب می‌شود برای کمک به ذخیره آب و عدم هدر رفتن بهترین گزینه چمن مصنوعی است که یک گزینه ایده‌ال برای زیبا کردن حیاط خانه است.

این نوع چمن تنها مقداری آب برای تلطیف کردن فضای حیاط نیاز دارد که آن هم به صورت آبپاشی  بر روی چمن انجام می‌شود. نصب چمن مصنوعی حیاط و محوظه خانه بسیار آسان است . نکات نصب را میتوان از مقاله سایت شیراز چمن مطالعه کرد.

چمن مصنوعی برای باغچه

کاربرد چمن مصنوعی برای باغچه هم مناسب است. شاید باغچه متراژ زیادی را به خود اختصاص نداده باشد اما وجود علف‌های هرز و گل و گیاهانی که نیاز به مراقبت هر روزه دارند، وقت زیادی را از شما بگیرند.

از طرفی وجود یک چمن سبز یک دست زیر درختان و گل‌های باغچه منظره جذاب‌تری را ایجاد می‌کند.

چمن مصنوعی باغچه

استفاده از این نوع چمن نیاز به زیرسازی اساسی دارد که از مهمترین آن‌ها حذف کامل علف‌های هرز است و سپس نوبت به اجرای چمن مصنوعی می‌رسد.

در ضمن استفاده از انواع قلوه سنگ‌های درشت و گلدان‌های زیبا با چیدمان درست می‌تواند کاربرد چمن مصنوعی برای باغچه را زیباتر جلوه دهد. چمن مصنوعی باغ و ویلا را میتوان از این لینک مشاهده و خریداری کرد.

چمن مصنوعی برای تراس

تراس یکی از بهترین نقاط آپارتمان است، که حضور چمن مصنوعی در این قسمت آن هم در شب‌های تابستان می‌تواند منظره جالبی از زمین و آسمان را برای شما فراهم کند.

البته چون این بخش برخلاف بالکن مسقف نیست، بیشتر در معرض برف و بارندگی مثل باران قرار دارد، بنابراین باید برای خروجی آب‌های باقی مانده فکر اساسی کنید تا آب حاصل از بارندگی زیر چمن جمع نشود و موجب پوسیدگی یا تجمع آب و ایجاد بویی نامطبوع نشود.

چمن مصنوعی تراس

همچنین در طول زمستان با برف مواجه می‌شوید که به دنبال آن بخش زیرین برف دچار یخ‌زدگی خواهد شد اگر برای ذوب شدن یخ‌ها عجله داشته باشید،باید بدانید که چگونه یخ‌های روی چمن مصنوعی را بردارید که موجب آسیب به الیاف چمن نشود.

توصیه می‌شود ابتدا به جنس چمن دقت داشته باشید و سپس راه‌های نظافت و مراقبت از چمن مصنوعی را از همین سایت در برابر انواع آلودگی‌ها و تغییرات جوی مطالعه کنید.

چمن مصنوعی برای ویلا

ویلا مساحت بسیار زیادی دارد. یعنی بخش زیادی از متراژ ویلا به حیاط اختصاص دارد که معمولا برای تفریح و خوشگذرانی اوقات خود را در ویلا می‌گذرانیم.

بنابراین به صرفه است که از چمن مصنوعی استفاده کنیم تا مواقعی که نیستیم، نگران آبیاری و هرس کردن نباشیم.از این رو میتوان از پست نظافت و نگهداری چمن مصنوعی یک سری نکات کلیدی جهت نگهداری چمن مصنوعی را مطالعه کرد.

چمن مصنوعی ویلا

از طرفی زیبایی یکدستی را فراهم می‌کند که اگر به درستی پیاده شود، منظره شگفت‌انگیزی را به وجود خواهد آورد و برای بسیاری از مجالس مثل تولد، ازدواج و غیره .. بسیار دیدنی خواهد بود.

در ضمن وجود چمن مصنوعی زیر درختان، درختچه‌ها و بوته‌های گل در ویلا منظره‌ زیبا را کامل می‌کند.

چمن مصنوعی بین موزاییک

از دیگر کاربردهای چمن مصنوعی استفاده از آن در بین موزاییک‌ها می‌باشد. به مرور زمان شیارهای بین موزاییک‌ها دچار فرورفتگی می‌شوند و منظره جالبی برای حیاط، ویلا، تالار و غیره نخواهد بود.

کاربرد چمن مصنوعی بین موزاییک نه تنها می‌تواند، طبیعتی زیبا را جلوه دهد، بلکه حتی یک محافظ برای پیشگیری از سایر آسیب‌ها به موزاییک‌ها و شیارها خواهد بود.

چمن مصنوعی بین موزاییک

نکته مهم این است که اگر دوست دارید چمن مصنوعی بین موزاییک دلنشین باشد، ارتفاع چمن باید از شیارهای بین موزاییک بلندتر باشد.

در ضمن نصب چمن مصنوعی بین موزاییک‌ها نیاز به دقت و رعایت یک سری نکات مهم دارد که ترجیحا باید از نیروی متخصص کمک بگیرید تا کل مساحت مورد نظر به صورت واحد نصب شود.

در صورت نیاز به تهیه این چمن ، بایستی در ابتدا اندازی گیری های لازم انجام شود. اول از همه باید متراژ شیار های طولی و عرضی را اندازه گیری کرده و سپس با هم جمع کنید . سپس باید اندازه بین دو موزاییک را گرفته و در مجموع متراژ شیار ها ظرب کرده که مقدار مورد نیاز چمن مصنوعی بدست آید.

چمن مصنوعی برای روف گاردن

چمن مصنوعی برای روف گاردن چند سالی است که مورد توجه بسیاری از مراکز تفریحی مثل هتل‌ها، تالارها و خانه‌های مسکونی واقع شده است.

چمن مصنوعی برای روف گاردن نیاز به رعایت نکات مهمی دارد. به این دلیل که محل بارش باران و برف است و گاهی به دلیل کثیف شدن خود چمن نیاز به شست و شو دارد.

که برای پیشگیری از جمع شدن آب، پوسیدگی چمن مصنوعی و دیگر موارد اینچنینی نیاز است حتما زیرسازی مقاوم انجام دهیم و بعد اقدام به نصب چمن مصنوعی کنیم.

چمن مصنوعی برای روف گاردن

برخی از کارشناسان نصب معمولا سعی دارند، از زیرسازی مقاوم و ضد آب مثل ایزوگام استفاده کنند که در بیشتر مواقع خوب عمل می‌کند.

هر چند که برای داشتن چمن مصنوعی روف گاردن با زیرسازی ایزوگام باید مقاوم سازی محکمی در نظر گرفته شود. چون خود ایزوگام تا حدودی صیقلی است و برای پیشگیری از جا به جایی و تغییرات مرتبط با چمن باید اجرای محمی داشته باشد.

نکته جالب اینکه چمن مصنوعی روف گاردن موجب افزایش طول عمر ایزوگام هم می‌شود. چرا که منافذ مناسب برای خروج از آب را دارد، خواص آنتی باکتریال دارد و حتی ضربه‌گیر است و مانع از آسیب جدی به ایزوگام  می‌شود.

همین عوامل موجب مقاومت و استقامت چمن مصنوعی روف گاردن می‌شود.

چمن مصنوعی دور استخر

 استخر در کنار سبزی چمن آرامش دلنشینی را ایجاد می‌کند که در نوع خود جالب است.

بنابراین استخرهایی که در اطراف خود فضای چمنی  حاوی گل و گیاه ندارند، کاربرد چمن مصنوعی برای ایجاد فضای دلنشین می‌تواند بسیار موثر باشد.در ضمن یک استراحت‌گاه مناسب بعد از یک استخر پر انرژی و پر نشاط خواهد بود.

منتهی باید  دقت کنید که اگر اطراف استخر نیاز به زیرسازی دارد، ابتدا به این موضوع اهمیت دهید و سپس اجرای چمن مصنوعی را پیاده کنید.

چمن مصنوعی دور استخر

چمن مصنوعی اطراف استخر برای کودکان هم مسرت بخش است. بعد از یک آب‌تنی و آب بازی در استخر می‌توانند بر روی چمن بازی کنند و شادی خود را تکمیل کنند.

چمن مصنوعی بین سنگ

خرید چمن مصنوعی بین سنگ هم به مانند موزاییک است. منتهی باید متناسب با رنگ هر کدام چمن مصنوعی را به درستی انتخاب کنیم که منظره منحصر به فردی حاصل شود.

شیارهای بین سنگ در گذر زمان دچار فرو رفتگی می‌شوند که باید قبل از نصب چمن مصنوعی سطوح شیارها را هم سطح کنیم تا در نهایت ابعاد چمن مصنوعی مورد نیاز به درستی برآورد شود و دچار فرو رفتگی و برآمدگی نشود.

در ضمن در برخی از مواقع نیاز است که برای پر حجم نشان دادن چمن‌های بین سنگ از چمن مصنوعی پرتراکم دو بافت و سه بافت استفاده کنیم.

چمن مصنوعی بین سنگ

همچنین از لحاظ طولی بین نیم تا یک سانتی متر چمن از عمق شیارها بیشتر باشد تا از سنگ‌ها بیرون بزند که اینگونه زیباتر خواهد بود.

چمن مصنوعی بین سنگ برای مکان‌هایی که فرسوده شده‌اند اما به لحاظ تاریخی یا قدیمی بودن، دوست داریم همچنان از آنان استفاده کنیم، ایده جالبی است، هم بر زیبایی ظاهری و هم به لحاظ محافظت از شیارهای بین سنگی موثر خواهد بود.

چمن مصنوعی برای تالار

کاربرد چمن مصنوعی برای تالار جهت برگزاری انواع مهمانی‌ها، دورهمی‌ها و جشن عروسی یک زیبایی خاصی را به مجالس می‌دهد.

اصولا استفاده از چمن واحد سبز به همراه طراحی بکر و تزیینات خوش رنگ مثل سفید و کرم برای برگزاری یک جشن عروسی مجلل بی‌نظیر است مخصوصا افرادی که مجالس به سبک اروپایی را بیشتر می‌پسندند.

چمن مصنوعی تالار مجالس

اما برای تالار دقت بیشتری را جهت نصب چمن مصنوعی نیاز است. چرا که قرار است در یک مساحت زیاد همراه با تزیینات دیگر نمایی زیبایی را به مخاطب بدهد، بنابراین نیاز است زیرسازی و نحوه چسب همراه با تجهیزات مورد نیاز به صورت کاملا اصولی انجام شود.

از این لحاظ که رفت و آمد و استفاده از وسایل مختلف مثل میز و صندلی، گاهی اوقات استج و دیگر وسایل تزیینی بر روی چمن مصنوعی بسیار زیاد است و در صورت عدم نصب مقاوم امکان دارد، خیلی زود کهنه و فرسوده شود.

چمن مصنوعی تزیینی

چمن مصنوعی طی سال‌های گذشته با تغییر و تحولات زیادی همراه بوده است و آزمون و خطای زیادی گذرانده است که اکنون در جایگاهی نزدیک به چمن طبیعی با همان حس لطیف و زیبا برابری می‌کند.

چشم انسان همیشه از دیدن طبیعت سبز روشن می‌شود و روحش جلا می‌یابد. برای همین استفاده از آن در زندگی امروزی که کاملا صنعتی و مدرن شده است، وجود یک طبیعت زیبا هر چند ساختگی مورد نیاز است.  

کاربرد چمن مصنوعی تزیینی در خانه برای اتاق بچه‌ها،  بالکن، تراس، حیاط، حتی اتاق نشیمن می‌تواند برای رسیدن به شادابی و نشاط و پیشگیری از استرس تاثیرگذار باشد.

علاوه بر خانه‌های مسکونی مشاغل تفریحی – تجاری هم از چمن مصنوعی برای فضای دل‌انگیز و شاد استفاده می‌کنند تا نورپردازی و لطافت متعادلی را به مخاطبان خود القا کنند.

اما برای نصب چمن مصنوعی تزیینی در خانه باید به فکر خروجی آب به هنگام نظافت یا بارندگی باشیم. این نوع نصب معمولا توسط کارشناس نصب انجام می‌شود مخصوصا زمانی که کف مورد نظر نیاز به زیرسازی موثر داشته باشد.

چمن مصنوعی ورزشی

اولین کاربرد چمن مصنوعی در ورزشگاه بود. زمانی که برای حفظ و نگهداری چمن طبیعی هزینه‌های زیادی از جمله مصرف آب مورد نیاز بود.

چمن مصنوعی به خوبی جایگزین چمن طبیعی شد. هر چند که در ابتدا مشکلاتی را در بر داشت و  تغییرات زیادی کرد اما در نهایت ایده خوبی بود.

 اکنون بیشتر ورزشگاه‌ها از چمن مصنوعی ورزشی استفاده می‌کنند که نسبت به سایر چمن‌ها نیاز به نصب حرفه‌ای و با دقت زیادی دارند.

برای نصب چمن مصنوعی ورزشی می‌توانید به نحوه نصب از همین سایت مراجعه کنید و مطالعه کنید.

این نوع چمن بیشتر برای ورزشگاه‌های فضای باز کودکان و نوجوانان جهت فوتبال و فوتسال بسیار زیاد استفاده می‌شود.

از همه مهمتر چمن مصنوعی ورزشی در برابر انواع پرش‌ها، ضربات توپ، فشار حاصل کفش‌های از ورزشی مقاوم‌تر است و  کمتر متحمل آسیب می‌شود.

این موضوع برای ورزشگاه‌های بزرگ‌تر که بازی جدی و سخت‌تری انجام می‌شود، مهمتر است و کمتر شاهد تغییرات چمن مصنوعی خواهیم بود.

چمن مصنوعی برای مهد ‌کودک

کودکان همیشه از طبیعت سبز استقبال می‌کنند. اگر از آن‌ها بپرسید بازی در خانه را دوست دارند و یا در پارک؟ قطعا بیشتر آن‌ها پارک را ترجیح می‌دهند.

این موضوع در روزهای آلوده سال کمی غیرممکن است و به مرور زمان می‌تواند برای آن‌ها مشکل‌ساز شود. مخصوصا زمانی که کودک مبتلا به آسم یا سایر بیماری‌های حساس باشد.

چمن مصنوعی مهد کودک

برای این کار فضای سبز را به مکان‌های می‌بریم که آن‌ها حضور همیشگی و فعال دارند. مهدکودک یکی از مکان‌هایی است که بچه‌ها بیشتر وقت خودشان را از صبح تا بعد از ظهر آنجا می‌گذرانند. بنابراین ایده جالبی خواهد بود اگر از چمن مصنوعی برای مهدکودک استفاده کنیم.

روی چمن مصنوعی مهد کودک می‌توانند ورزش کنند، بازی کنند، کلاس نقاشی و تمرین‌های درسی خود را برگزار کنند. عکس بگیرند و دورهمی غذا بخورند.

چمن مصنوعی دیواری

این نوع چمن نسبت به سایر چمن‌ها کمی متفاوت است. آن‌ها به صورت افقی بر روی کف قرار می‌گیرند و نصب می‌شوند که شرایط اجرای خاص خود را دارند. نام دیگر آن گرین وال می باشد .

کاربرد چمن مصنوعی دیواری به صورت عمودی است و تقریبا این موضوع تا حدی می‌تواند مشکل‌تر از سایرین باشد. چرا که نیاز به زیرسازی اصولی و دقیق دارد.

اگر بدون محاسبات دقیق انجام شود به زودی کج و معوج خواهد شد و از بین خواهد رفت.

پس برای کاربرد این نوع چمن مصنوعی باید ابتدا زیرسازی را بررسی کنیم، اگر از نوع گچ یا کاهگل باشد اصلا مناسب نصب نخواهد بود.

بلکه باید یک زیرسازی مناسب مثل موزاییک، سیمان، ایزوگام، چوب و غیره .. در نظر گرفت سپس به سراغ ابعاد مورد نظر رفت و نصب را انجام داد.

نصب چمن دیواری برای تراس و بالکن مناسب است چرا که یک فضای سبز و فرح‌بخش را به کاربر ارائه می‌دهد.

برای مکان‌های تفریحی و تجاری هم پرامیتاز خواهد بود،  همان‌طور که گفتیم چشم کاربران به دنبال جذب طبیعت سرسبز است و این حس زیبا همراه با ظرافت برای او خوشایند است.

بنابراین همانطور که می‌بینید، صاحبان اینگونه مشاغل به سراغ نصب چمن مصنوعی می‌روند. استفاده از این نوع چمن متناسب با دکوراسیون و نوع وسایل تزیینی متفاوت است. بهتر است قبل از هر گونه انتخاب و نصب از یک متخصص کارشناس سوال کنید و سپس اقدام کنید.

چمن مصنوعی برای حیوانات

حیوانات خانگی بخشی از زندگی اکثر ما انسان‌ها شده‌اند و خیلی وقت است که آن‌ها را به محل نشستن، خوابیدن، خوردن و حتی خلوت خصوصی خود راه داده‌ایم.

بنابراین برای تفریحات آن‌ها باید یک فکر ویژه کرد. حیوانات بر اساس طبیعت ذاتی خود شیفته طبیعت سرسبز هستند. وقتی در این فضا قرار بگیرند حتی با یک توپ ساده هم می‌توانند ساعت‌ها بازی کنند و سرگرم شوند، غذا بخورند، خرابکاری خود را در یک نقطه به خصوص انجام دهند، بازی  و شیطنت کنند و کمتر خانه را کثیف و نامرتب می‌کند.

چمن مصنوعی حیوانات خانگی

برای این منظور خوب است که یک محوطه مخصوص چمن مصنوعی حیوانات در نظر بگیرید. اما برای نصب اینگونه چمن مصنوعی هم باید به جنس، نوع نصب و زیرسازی دقت کنید.

بیشتر مواقع شما باید به خاطر خرابکاری و کثیف‌کاری چمن را بشویید؛ پس ابتدا فکر چاره‌ای برای زیرسازی چمن داشته باشید.

راه خروج آب را تعیین کنید تا از شکل‌گیری انواع باکتری، میکروب و ویروس در محل مدفوع جلوگیری شود.

حتی نیاز است گاهی اوقات چمن را ضدعفونی کنید چون خود شما در آنجا رفت و آمد دارید و نوع جنس چمن بابد به گونه‌ای باشد که در برابر این شست و شو و ضدعفونی فرسوده نشود.

سخن پایانی : کاربرد چمن مصنوعی

کاربرد چمن مصنوعی برای مکان‌های مختلف کاربرد دارد و امروزه نقش مهمی را در فضای تجاری  و تفریحی ایفا می‌کند.

این نوع چمن مزایای بسیار زیادی دارد که از همه مهمتر در مصرف آب صرفه‌جویی می‌شود، مشکلی که سال‌های اخیر در کشور بیش از گذشته خود را نشان می‌دهد و باید سعی کنیم به هر صورت که شده در مصرف آب صرفه‌جویی کنیم.

کاربرد چمن مصنوعی می‌تواند یکی از این راه‌های ممکن باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *