مقالات آموزشی چمن مصنوعی

 10 دلیل استفاده از دیوار سبز مصنوعی

استفاده از دیوار سبز مصنوعی

دلیل استفاده از  دیوار سبز مصنوعی یا همان گرین وال مصنوعی برای زمانی است که ما قادر به استفاده از گیاهان طبیعی نیستیم.اگر چه همه به دنبال استفاده از گیاهان سبز طبیعی هستند اما این گیاهان دغدغه‌های زیادی را با خود به همراه دارند.

رسیدگی مثل آبیاری کردن، تغذیه و برخورداری از نور کافی جز همین مواردی است که گاهی داشتن گرین وال طبیعی را سخت می‌کند.و اولین فکری که به ذهنمان می‌رسد استفاده از دیوار سبز مصنوعی است.

در این مقاله قصد داریم به ده دلیل استفاده از دیوار سبز مصنوعی بپردازیم.

  • گرین وال مصنوعی  چیست
  • دلایل استفاده از گرین وال مصنوعی

دیوار سبز مصنوعی چیست

گرین وال مصنوعی در واقع یک دیوار سبز از آرایه‌های سبز گیاهی اما به شکل مصنوعی است.این دیوار سبز مصنوعی قابلیت اجرا در تمامی مکان‌های تجاری، تفریحی، اداری و رسمی و البته ساختمان مسکونی را دارد.

تشخیص طبیعی بودن یا نبودن آن چندان راحت نیست و از فاصله چند متری هم نمی‌توان تشخیص داد.از همه مهمتر مراقبت و نگهداری دیوار سبز طبیعی را ندارد.قابل استفاده بر روی تمامی دیوارها جز یکی دو مورد خاص را دارد.

و مزیت‌های بسیار زیاد دیگر که در طول مقاله بدان‌ اشاره خواهیم کرد.

دلایل استفاده از دیوار سبز مصنوعی

خوب شاید از خود بپرسید دلیل استفاده از دیوار سبز مصنوعی چه چیزی می‌تواند باشد؟یا  چه دلیلی دارد از گیاهان مصنوعی برای گرین وال استفاده کنیم وقتی این همه گیاهان خوشبود و زیبا داریم.در ادامه دلایل مشخص را ارائه و توضیح می‌دهیم.

دلایل استفاده از دیوار سبز مصنوعی

عدم نیاز به نور

گرین وال مصنوعی هیچگونه نیازی به نور ندارد.شاید  مهمترین دلیل استفاده از گرین وال مصنوعی همین عدم استفاده از نور باشد.گیاهان طبیعی برای رشد حتما باید از نور خورشید برخوردار باشند تا بتوانند رشد کنند و چرخه فتوسنتز را اجرا کنند.در غیر اینصورت زرد و پژمرده خواهند شد.

این در حالی است که در بیشتر مکان‌هایی که قصد داریم دیوار سبز را اجرا کنیم، نورگیر نیستند.بنابراین برای اجرای دیوار سبز طبیعی ابتدا باید به  فکر زوایه درست جهت تابش نور خورشید باشیم.

و اگر  زاویه مناسب وجود نداشته باشد، باید لامپ‌های رشد گیاه داشته باشیم که استفاده، نصب و اجرای آن تا حدودی هزینه‌بر است.در نهایت به مانند نور طبیعی نیستند و شما دیر یا زود شاهد تغییرات نامناسب در رشد گیاهان خواهید بود.

اما برای رها شدن از این همه مشکلات مرتبط با تامین نور کافی است از گرین وال مصنوعی استفاده کنیم.این نوع گرین وال برای بقا به نور نیازی ندارد.

عدم احتیاج به تغذیه

گیاهان طبیعی بدون تغذیه که شامل کود، خاک و مواد غذایی می‌باشد، از بین می‌روند.قدرت حیات آن‌ها در دستان خاک و املاحی است که باید به صورت دوره‌ای به آن‌ها تزریق شود.بدون آن از بین می‌روند و نشاط و سر زندگی نخواهند داشت.

به علاوه برخی از گیاهان تغذیه مخصوص مثل نیازمند به کود هستند.حتی اگر به روش‌های اختصاصی کود را به گیاهان انتقال دهیم ممکن است بوی نامطبوعی را برای مدتی در ساختمان به همراه داشته باشد.اینجاست که دلیل استفاده از گرین وال مصنوعی خود را بروز می‌دهد و دیگر هزینه اضافی برای گرین وال طبیعی نخواهیم داشت.

عدم نیاز به شبکه لوله کشی آب

وقتی برای گرین وال طبیعی دست به کار می‌شویم اولین تجیهزات مربوط به سیستم لوله کشی می‌باشد.چرا که این نوع گیاهان که بر روی دیوار نصب می‌شوند، به مانند گیاهان داخل باغچه نیستند که بتوان با آب پاشی آن‌ها را تغذیه کرد.

برای همین نیاز است که جهت آبیاری یا تغذیه از یک شبکه لوله کشی گسترده و منظم استفاده کنیم که بسیار هزینه بر است.یعنی قبل از نصب باید دیوار مورد نظر از هر نوع سیم یا سایر شبکه‌های اتصالی تخلیه شود و سپس سیستم آب کشی و لوله آب را راه‌اندازی کنیم.همین است که دلیل استفاده از گرین وال مصنوعی عدم نیاز به این سیستم آبیاری سخت و پیچیده است.

مطالعه دیگر مقاله سایت : 5 دلیل استفاده از فنس چمنی

گرین وال مصنوعی مقاوم در برابر آلودگی هوا

گیاهان از هوای محیط اطراف خود تغذیه می‌کنند و اکسیژن دریافت می‌کنند.اگر در هوا حشرات و سموم سمی وجود داشته باشد نیاز است تا آن‌ها را از بین ببریم تا مانع از رشد نشوند.

برای همین استفاده از علف کش و یا سموم مخصوص مورد احتیاج است.در حالی که گرین وال مصنوعی به این نوع مواد دفع سمی هیچگونه نیازی ندارد و همیشه سرسبز باقی خواهد ماند.

دلیل استفاده از گرین وال مصنوعی عدم نیاز به هرس کردن

اگر بخواهیم دلیل استفاده از گرین وال مصنوعی را ذکر کنیم باید از عدم نیاز به هرس کردن هم بگوییم.شاید در ابتدا فکر کنید که هرس کردن اجباری نیست که به خاطر آن از گرین وال طبیعی  استفاده نکنیم.

در حالی که همین هرس کردن یکی از موجبات رشد گیاهان است که رشد و انتقال آب و اکسیژن و سایر مواد مغذی را سریع‌تر می‌کند.اما گرین وال مصنوعی اصلا احتیاجی به هرس کردن ندارد که بخواهیم هر از چند ماهی این کار را انجام دهیم.

عدم نیاز به کاشت مجدد

عدم نیاز به کاشت مجدد دلیل استفاده از گرین وال مصنوعی می‌تواند باشد.در طول زمان برخی از گیاهان در اثر پژمردگی یا دوره رشد خود خشک می‌شوند و از بین می‌روند.

بنابراین باید به فکر یک جایگزین در قسمتی که خالی شده است، باشیم تا زیبایی کلی منظره از بین نرود.در مورد دیوار سبز مصنوعی این مشکل هیچ وقت وجود نخواهد داشت.

چمن مصنوعی همیشه سر سبز و شاداب به مدت‌های طولانی خواهد بود و پژمرده یا خشک نمی‌شود.در نهایت هیچوقت نیازمند کاشت مجدد هم نخواهیم بود.

دلایل استفاده از دیوار سبز مصنوعی
دلایل استفاده از دیوار سبز مصنوعی

عدم نیاز به عایق کاری  دیوار

وقتی قصد داریم روی دیوار خانه، مجتمع تجاری یا اداری گرین وال مصنوعی نصب کنیم ابتدا باید به فکر زیرسازی مقاوم باشیم.

این زیر سازی با عایق کاری همراه است تا از نشت و نفوذ آب به لایه‌های زیرین جلوگیری به عمل آید.بنابراین هزینه و طراحی درست و دقیق برای پیشگیری از نفوذ آب به اسکلت داخلی و پیشگیری از خرابی‌ها احتمالی ضروری است.دلیل استفاده از دیوار سبز مصنوعی همین عدم نیاز به عایق کاری است که خود به تنهایی زمان زیادی را نیاز دارد.

گرین وال مصنوعی چهار فصل

با نصب دیوار سبز مصنوعی در هیچ فصلی زردی و پژمردگی از آن نمی‌بینید.همیشه به زیبایی خود خواهد ماند چه بهار باشد و چه زمستان پر برفی پیش رو داشته باشید.و همچنین در فضای باز یا بسته به سرسبزی خود باقی خواهد ماند.

در صورتی که شما با دیوار سبز طبیعی بعد از مدتی باید خداحافظی کنید چرا که تحت تاثیر محیط و شرایط اقلیمی از بین می‌رود.از بهترین دلیل استفاده از گرین وال مصنوعی که همه خواهان آن هستیم،این است که زیبایی محیط برای همیشه حفظ شود.

نصبی سریع و آسان

شک نکنید که برای استفاده از گرین وال طبیعی باید زمان زیادی را صرف کنید جدا از هزینه بالایی  که در بر دارد.

ابتدا باید یک زمان کافی برای زیرسازی و عایق کاری صرف کنید.این مرحله از مهمترین مراحل است چرا که کوچکترین اشتباه می‌تواند گرین وال مصنوعی را زیر سوال ببرد و اسکلت ساختمانی را هم تحت تاثیر قرار دهد.

این مرحله خود به تنهایی هزینه بالایی دارد.بعد از ان آرایش و تدارک گل‌های طبیعی است و سپس آبیاری، تغذیه و هرس کردن که بدان‌  اشاره شد.این موارد در مورد دیوار سبز مصنوعی اصلا مورد نیاز نیست.دلیل استفاده از گرین وال مصنوعی همین نصب سریع و کم هزینه بودن است.

و در عوض همیشه سر سبز است، نیاز به کاشت مجدد و هرس کردن هم ندارد که خود کلی انرژی، وقت و هزینه نیاز دارند.

نداشتن دغدغه فکری

داشتن یک دیوار سبز طبیعی می‌تواند بسیار زیبا باشد اما در کنار این زیبایی دغدغه‌های فکری زیادی را هم به همراه  خواهد داشت.

اول از همه برای چند روز مسافرت باید همیشه نگران باشید که چه کسی کار آبیاری و تغذیه گرین وال را انجام می‌دهد.از آنجایی که معمولا در فضای بسته هم هستند، سریعا خشک، زرد و پزمرده می‌شوند.

همچنین به دلیل تغذیه و نیاز به نور خورشید ممکن است درگیر آفات شوند این آفت‌ها و در کنارش احتمال رشد باکتری‌ها و حصور سایر حشرات نگرانی‌هایی را به همراه دارد.خلاصه اینکه نیاز به مراقبت همیشگی و هر روزه دارد آیا قادر به فراهم کردن نیازهای روزانه در کنار صرف وقت و هزینه هستید؟

دلیل استفاده از گرین وال مصنوعی همین است که دیگر دغدغه ذهنی ندارید.تازه وقتی وارد خانه می‌شوید به همان سرسبزی برای شما حس و حال خوبی ایجاد می‌کند.

نتیجه : دلیل استفاده از گرین وال مصنوعی

گرین وال مصنوعی جز تزینات داخلی و خارجی ساختمان‌های مسکونی، اداری و تجاری است که بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

اما گاهی کاربران دوست دارند از گرین وال طبیعی استفاده کنند.

این نوع دیوار سبز در کنار یک زیبایی گذرا دغدغه و مشکلات زیادی برای حفظ و نگهداری با خود به همراه دارد.

برای همین بد نیست دلیل استفاده از گرین وال مصنوعی را که در این مقاله به ده مورد آن اشاره کردیم، نگاهی بیندازید.

سپس تصمیم بگیرید برای فضای مورد نظر خود از کدام یک استفاده کنید که مقرون به صرفه باشد و وقت شما را هم نگیرد.

1 نظر در “ 10 دلیل استفاده از دیوار سبز مصنوعی

  1. امیر گفت:

    من نکات خوبی از محتوای کلی متن بیرون کشیدم تمام شبهاتی که در این مورد از قبل تو ذهنم بود رو کامل به جواب سوالاتم رسیدم امیدوارم به این بخش از سایتتون توجه ویژه ای داشته باشین چون میتونه خیلی کمک کننده و راهگشا باشه … از شما و تمام عوامل مجموعتون متشکرم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *